1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tipuri de vopsele auto si codurile vopsele pentru Audi - Culori Vopsea Audi Exclusiv

Discuție în 'Exterior' creată de mlmmarius, 4 Feb 2008.

  1. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Bine bine dar reteta la aceste coduri de culoare cine o da ?
     
  2. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Dai un telefon la PBN sau la Audi VL si iti dau ei codul de culoare daca vrei sa iti faci o culoare anume. Oricum, cei care vopsesc si mananca pe paine aceasta meserie situ aproape toate codurile de culoare, fie ele si Audi Exclusive.
     
  3. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Din pacate nu merge chiar asa. Nu vreau sa intru intr-o controversa cu tine. In general fiind exclusive, aceste culori sunt disponibile ca si reteta strict pentru seria de sasiu pe care au fost date. Asa ca PBN sau alt dealer nu o sa iti dea nici o reteta chiar daca tu ai codul de culoare, altfel nu ar mai fi exclusive.
     
  4. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Eu inteleg ce zici, dar acolo unde este vointa, este si o cale, deci daca vrei sa iti vopsesti masina intr-o culoare Audi Exclusive sigur gasesti acea "reteta". Intr-o ultima instanta suni la ei in Germania si sigur te ajuta, ca doar acea culoare nu e secret de stat. Ei chiar iti vopsesc masina si in culorile altor fabricanti care nu sunt in concernul VW. Daca tu vrei de exemplu sa o vopsesti in galbenul de pe Plymouth Prowler, ei iti fac culoarea aia, deci ei practic trebuie sa afle codul lor de culoarea si "reteta", si cand o pui langa un Plymouth Prowler e la fel.

    Deci in conculuzie, ei au deja retetele pentru multe culori, fie ele si a altor fabricanti, deci cu retetele lor sigur te ajuta.

    Eu nu am revopsit niciodata masina, deci nu ma pricep care ar fi procesul, insa poti sa vorbesti cu colegul nostru Robert care a vopsit A5-ul din Ibis White in Ipanema Brown si sa vezi el cum a facut.

    Daca o vopsesti, sa ne-o prezinti si noua :) Toate cele bune :)
     
  5. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Eu deja am vopsit-o din pacate. Si am discutat cu cel de la PBN care a vopsit-o si mi-a facut informarea cu privire la culorile AUDI Exclusive. Sigur ca da retetele ar fi binevenite. Acum ca se mai gaseste o reteta da , dar in general nu prea avem acces la aceste culori decat daca AUDI vrea asta.
    Eu insa te felicit pentru ca urmaresc de ceva timp acest thread si chiar imi place. Culorile postate sunt absolut breathtaking.:w00t:
     
  6. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Treaba cu PBN e cu dus si intors, deoarece ca ei sa iti dea tie reteta, au o lista lunga de telefoane de dat si multe informatii de cules si lor nu le iese nimic si nu prea isi pierd timpul cu asta. Insa daca suni in Germania, mai ales la Ingostaldt sau Neckarsulm sigur te ajuta.

    Eu stiu cum erau cei de la Porsche Vienna. Te ajutau si te informau cu tot ceea ce vroiai sa stii, pun pariu ca daca le ceream, imi dadeau si o reteta pentru o culoare. O idee buna ar fi sa vopsesti la Vienna la Porsche. Ca practic tu iti alegi din catalog si ei se ocupa de treaba :)

    Si acuma va prezint Audi R8 Audi Design Selection si doua interioare de Audi A5. :)
     
  7. Nepotu66

    Nepotu66 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
  8. gicu

    gicu Silver Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Gropești București
    Masina:
    Audi Allroad biTDI 2014,Mercedes ML 250 2013
    Ar fi o treaba chestia cu incercatul unei retete de culoare la Viena. Asteptam rezultate.
     
  9. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Am revenit cu o alta culoare, foarte rara, si anume "Ametheyst" Grey, impreuna cu pachet Titan (SUA) si pachet optic negru. Enjoy :)
     
  10. mocanupetre2

    mocanupetre2 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2009
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi A4B7 , 1.9TDI, motor BKE, p.d. 116 c.p. an 2005
    Salut. Vreau sa-mi vopsesc capota si razele de la aripi ( sarit vopsea de la pietre) si nu stiu codul de la culoare.
    Eticheta care era lipita in partea dreapta, in interiorul locasului pentru roata, a fost rupta ( probabil cand a fost scoasa roata ) . Carte de service nu am, dar in schimb am istoricul reviziilor, insa nu se specifica decat culoarea blau ( albastru ).
    Daca stiti pe cineva care are un audi A4, an fabricatie 2005 si are aceasta culoare, va rog sa-mi dati si mie codul sa vad daca se potriveste. Va multumesc.

    P.S.:

    Am incercat cu paleta de culori de la service, dar nu se potriveste intocmai .
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    mocanupetre2 citeste pagina anterioara si aceasta. Data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite.

    Mai poti incerca la reprezentanta, cu seria de sasiu iti va spune codul de culoare care il ai pe masina corespunzator cu cel din mesajul indicat de mine. Bafta.

    O zi buna
     
  12. mocanupetre2

    mocanupetre2 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2009
    Locație:
    Alexandria
    Masina:
    Audi A4B7 , 1.9TDI, motor BKE, p.d. 116 c.p. an 2005
    Am rezolvat. Am apelat la o amica din germania si intro ora a avut codul . Cei de la reprezentanta nu sunt ciufuti ca ai nostrii. Am insa o nelamurire .M-am uitat pe codurile de culori expuse mai susde amicul Carbon si peste al meu nu am dat. Nici ca indicativ, nici ca si culoare . Este vorba de Blau Brillant LY5K. Oare sa nu existe ?
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cauta in acest topic. Exista o alta paleta de culori pentru Audi care se numeste Exclusiv.

    O zi buna
     
  14. Zuzg7 5th Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2009
    Locație:
    Tămași
    Masina:
    A5 Cabrio 3.0 Tdi MB R350 Cdi
    Foarte util topicul. Uite asa am aflat ca masina mea are o culoare Audi Exclusive - Daytona Gray - acum ii dau dreptate vopsitorului care s-a chinuit si a revopsit bara fata (Sline facelift ) de 3 ori pana a iesit la nuanta cu restul masinii .
    Mie unul imi fac cu ochiul doua nuante - Kingfisher Blue si Mexico Blue - mi se par ireal de frumoase ambele .
     
  15. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Daytona Grey nu este o culoare exclusive pe toate modelele. In general, se poate selecta pe modele S/RS din standard impreuna cu Misano Red, Sprint Blue, Spenang Blue, Suzuka Grey, etc.

    Pe unele modele de serie se poate pune doar in combinatie cu S-Line sportpacket plus (DE).

    Pe restul modelelor tine de Audi Exclusive

    P.S. eu in locul tau nu as vopsi masina din Daytona Grey :)
     
  16. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    Mexico Blue mi se pare superba. Am mai vazut un RS6 tot cu o nuanta de albastru, un fel de electric blue, care iarasi mi-a placut mult.
     
  17. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    RS6-le de sus cred ce este Spenang Blau daca nu ma insel. Oricum nu prea imi dau seama deoarece poza este cu umbre si este si putin retusata.

    O sa revin cu alte poze cu culori Audi Exclusive :)

    Pentru moment atasez brosura Audi Exclusive pentru anul 2010 publicata de Audi U.S.A. Enjoy :)

    http://www.ecodetuning.com/gallery/B8TSIAPR/reduced/OG2010AudiExclusive.pdf

    P.S. nu merge atasat deoarece are 1.4MB asa ca va las link-ul :)
     
  18. mik15

    mik15 Platinum Member

    Înscris:
    8 Aug 2009
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    VW Touareg 3.0TDi
    da, am cautat si intr-adevar, este Sepang Blau!
     
  19. iube2007@yahoo.com 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    audi A4,1896 tdi...116 cp, 2001
    salut
    dar care dintre codurile acelea este codul de vopsea ?
     
  20. CB927MF

    CB927MF Audi Expert

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    **VrAnCeA®**
    Masina:
    AUDI A6 1.9TDI AVF 131Cp 2002
    Etka va zice si culoarea masini daca aveti fisierul TXT sau care nu aveti puteti cere aici codul de culoare al masini numai ca trebuie sa-mi scrieti si VIN-ul masini. Dupa cum se vede in poza de mai jos codul este cel incercuit cu albastru dupa L8 iar daca apasati pe semnul de vopsea cel cu albastru se deschide o fereastra cu denumirea vopselei dupa cum se vede in a -2- a poza.
     

Distribuie pagina asta