1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Traffic Sign Recognition - Functia Cunoastere Semne Circulatie la Audi A4 B9

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de CostaNely, 25 Oct 2018.

  1. CostaNely 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2018
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Audi A4 B9
  2. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Problema e ca trebuie actualizat firmware-ul camerei pentru a functiona VZE. Asta face (printre altele) si dongle-ul Kufatec. Pentru a actualiza in alt mod iti trebuie VCP (Vag Can Pro). Restul codarilor se gasesc pe net, dar fara firmware functia nu va fi activa.
     
  3. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    în românia nu funcționează
     
    Văidean apreciază asta.
  4. CostaNely 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Aug 2018
    Locație:
    Mangalia
    Masina:
    Audi A4 B9
    multumesc frumos!
     
  5. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Nu functioneaza la A4 B9 sau la nici o masina? Am mers cu un Golf '16 si intre ceasuri aveam semnul de circulatie cu viteza.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La Audi.
     
  7. BTM@George

    BTM@George 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9
    Salutare,
    Am un A4 B9 din 2016 si recunoaste doar indicatoarele de viteza.Nu le recunoaste pe cele galbene, iar prin Bulgaria, intr- adevar, nunle recunoastea pe cele mai ciudate, respectiv cu fonturile putin diferite de cele clasice.
     
  8. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Pun si o poza exemplificativa cu Traffic Sign Recognition.

    Singura optiune care nu functioneaza este cand activez ACC ma avertizeaza ca ACC assist sau ceva de genul nu este disponibil pentru locatia mea. O sa fiu atent sa vad data viitoare exact ce scrie in avertizare.

    Traffic Sign Recognition mai are si alte functii in afara de a arata limita de viteza de pe sectorul de drum circulat? Am vazut ca in anumite situatii imi arata o pedala verde sub vitezometru si cateodata pedala are si o sageata sub ea..recunosc nu am avut timp sa studiez in amanunt manualul si functiile.
     
  9. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Acea pedala sau o mașina verde etc este de la prediction

    Ai activat trafic sign dar în romania o sa vada doar aceste limite de viteze prin navigatie, nu prin cameră.
     
  10. cenzunet 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 Sport 2.0 TDI Quattro
    Le vede prin camera. Am dat de cateva exemple clare pana acum, unul din ele fiind parcarea subterana de la birou unde exista indicator de 10km/h, iar navigatia nu stie acest lucru.
    Atasez o poza de anul trecut, activasem recent VZE prin OBD11 si se lucra pe Sos Dristorului. Limita cunoscuta de navigatie era de 50km/h, dar camera a detectat indicatorul de 30km/h.
     
    jax, andrei anghel, BTM@George și alți 2 apreciază asta.
  11. asabiutza 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2019
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0TDI 2016
    Cu ce versiune de VCP si hardware poti face flash-uirea ? Si de unde poate fi descarcat firmware-ul ?

    Address A5: Frt Sens. Drv. Assist (R242)
    Part No SW: 8W0 907 217 B HW: 8W0 907 217

    Codarea din VCDS este pe net si se poate face, dar nu stiu cum se poate face update-ul de firmware.

    Multumesc frumos pentru ajutor !
     
  12. dreiutz

    dreiutz 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2014
    Locație:
    Luxemburg
    Masina:
    Audi A4 B9 2.0 TDI DETA 2016
    Nu stiu, nu am facut. Daca ai VCP ultima versiune sigur face. Sau dongle Kufatec.
     
  13. Steplica

    Steplica 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2017
    Si eu confirm ca In Romania merge, iti arata in bord exact indicatorul pe langa care ai trecut si exact cand treci pe langa el. Semnul cu pedala verde si sageata de sub ea e o functie prin care iti spune sa ridici piciorul de pe acceleratie ca oricum urmeaza o zona in care trebuie sa reduci viteza. E o chestie de optimizare consum.
     
    DeViAnS și lsc05 apreciază asta.
  14. Zenix 3rd Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2017
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A5 8TA, 2.0 TDi, 2012 (Facelift)

    Cel mai simplu se face cu ODIS. E in topicul despre VAS PC / ODIS atasat un fisier unde se gasesc si ultimele actualizari de firmware pentru Audi sau alte marci gama VAG. Procedura nu e asa complicata daca folosesti VCP. Cu Odis e putin mai greu.
     
  15. albinatrevel 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 Avant 2.0 TDI 140 cp BRE,multitronic, 2007
    Si eu confirm ca functioneaza sistemul, atat pe Q7 2017, cat si pe Touareg 2019. Problema este ca recunoaste indicatoarele dar nu regleaza si viteza in functie de acestea cand mergi cu ACC. Aici am o nelamurire si vreau sa va intreb daca aceasta adaptare automata a vitezei dupa indicatoare este o functie separata de Sign Assist sau o include? Trebuie activata separat sau numai in Ro nu functioneaza?
     
  16. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
    Cred ca faci confuzie intre ACC si CC, daca ai ACC + Traffic sign recognition ar trebui sa mearga.
     
  17. albinatrevel 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2010
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 Avant 2.0 TDI 140 cp BRE,multitronic, 2007
    Nu fac nici o confuzie, au ACC ca dotare de serie ambele masini si recunoasterea indicatoarelor. Am incercat in Ro dar nu functioneaza acea reglare predictiva a vitezei, doar citeste indicatoarele. Daca locuiesti in De si acolo merge aceasta functie, inseamna ca asa e.
     
  18. kimdiesel

    kimdiesel 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2016, cod motor DETA
    La mine nu recunoaste indicatoarele, desi am toate functiile activate. Imi afiseaza limitele de viteza, dar ele sunt date de navigatie, nu de camera.
     
  19. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Cand activez ACC imi apare de fiecare data eroarea ca functia
    In RO nu functioneaza, cand activez ACC ma avertizeaza ca functia respectiva nu este disponibila pentru tara noastra.

    Semnele de circulatie sunt recunoscute de camera, chiar si unele galbene de care navigatia nu are de unde sa stie.
     
  20. kimdiesel

    kimdiesel 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2016, cod motor DETA
    Eu raman la parerea ca in Romania nu recunoaste indicatoarele. Am citit mai sus, intr o postare, ca masina a vazut indicatorul intr o parcare acoperita. Poate a piedut semnalul GPS si a crezut ca e acasa, in Germania. :)
     

Distribuie pagina asta