1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Traffic Sign Recognition - Functia Cunoastere Semne Circulatie la Audi A4 B9

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de CostaNely, 25 Oct 2018.

  1. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Merg mult cu Waze si vad diferente constant intre ce imi da masina si ce imi da Waze, in plus iti vei da seama in zonele cu lucrari in trafic, acolo navigatia nu va fi la zi, insa semnele vor fi citite de camera. Plus indicatoarele galbene le stie navigatia?
    Poti sa ramai la parerea ta, poate diferite versiuni de software se comporta diferit.
     
  2. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    Confirm si eu ca citeste indicatoarele. Exact la indicatoarele provizorii datorate lucrarilor iti poti da seama foarte usor ca le citeste cu ajutorul camerei.
     
  3. alexneo 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2019
    Locație:
    Podu Turcului
    Masina:
    A4, TDI, 2019
    La mine pe A4 Allroad citeste indicatoarele dar functia Predictive ACC imi spune ca nu functioneaza in tara la noi, deci masina nu regleaza viteza automat in functie de aceste indicatoare.
     
  4. kimdiesel

    kimdiesel 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2016, cod motor DETA
    De citit, sigur le citeste, dar mie nu mi-a aratat pana acum vreun indicator, in afara de cele care sunt date de navigatie. Cand gasiti un indicator citit, faceti si voi o poza, chiar vreau sa vad.
    Mi s-a intamplat sa apara pe afisaj limita de viteza de 30 km/h, iar semnul era cu 50, de aceea zic ca in afara de harta navigatiei care are si limite de viteza, uneori eronate, nu s-a intamplat sa afiseze altcveva.
     
  5. Bogdan123

    Bogdan123 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2014
    Locație:
    Mioveni - Argeș - ROMÂNIA
    Masina:
    Audi A4 B9, cod motor DETA, an 2018
    Astazi am reusit sa activez functia TSR la masina personala, codarea si adaptarile se gasesc pe net si merg facute si cu VCDS, dar mai trebuie resoftata camera din parbriz si operatiunea aceasta se poate face numai cu VCP. Din proba ce am facut pe drum am vazut ca functioneaza bine, limitele de viteza le ia din navi iar cind trece pe linga un semn afiseaza limita de pe semnul de circulatie respectiv. Deci functioneaza si pe Romania si este bazata pe recunoasterea semnelor de circulatie prin camera din parbriz. Colegii de pe forum din Arges si imprejurimi pot apela la mine, fara nici un cost, sa-i ajut sa-si activeze functia.
     
    srulz, jax, niccoo și încă o persoană apreciază asta.
  6. alexneo 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Noi 2019
    Locație:
    Podu Turcului
    Masina:
    A4, TDI, 2019
    N-am mai facut poza, dar am observat la intrare in parcarea subterana la Cora ca mi-a aratat pe bord restrictie de 5km/h si aia sigur nu e pe navigatie.
    Anyways, mi se pare o functie super inutila, cel putin la noi in tara. Prin vest am inteles ca recunoaste mai multe semne de circulatie.
     
  7. Audi4ever

    Audi4ever Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A6 & AUDI Q5
    Dragi mei, in tarisoara noastra merge foarte defectuos. Mi-am facut un pic de timp sa va explic. Ca sa mearga recunoasterea semnelor trebuiesc oprite afisarile de limitari viteza din navigatie, DAR daca treci printr-o zona cu 30 km/h si nu ai semn de terminarea restrictiei sau un alt semn cu 50, 60 km/h sta ca proasta cu 30 km/h limitare, tu fiind deja la kilometri distanta de zona respectiva. Am testat si va pot spune ca e super naspa. Recomandarea mea este de activat restrictiile din harta care sunt cu mult mai ok.
    Spor
     
  8. marcelush

    marcelush Banned

    Înscris:
    22 Feb 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4, B9, (DETA), S-tronic, 2.0 tdi, 190cp, quattro
    Nu am inteles nimic
     
    skypee apreciază asta.
  9. theknic

    theknic 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2020
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 Avant, 8W5, 2016
    Salutare!

    Nu am apucat sa fac poza dar am văzut in bord ca a recunoscut "depășirea interzisa".

    Seara faina!
     
    skypee apreciază asta.
  10. r00t3r97

    r00t3r97 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2020
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi a4 b9 quattro, 2.0, 2017
    Salut, poţi sa ne dai si nouă codarea pentru vcds ?
     
    Sake75 apreciază asta.
  11. tatimeu

    tatimeu 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Sep 2020
    Locație:
    Mediaș
    Masina:
    Megane RS3 302 CP/2014; A4 B9 190 CP/2019 Quattro, Led si Virtual cockpit (DETA)
    Recunoaste indicatoarele, mie imi apare de exemplu si depasire interzisa.
    Eu am navigatia din 2017, nu cunoaste autostrada A1 Deva-Timisoara si banuiesc ca multe altele, dar in bord imi apar indicatoarele de pe autostrada.
    Cand se activeaza ACC functia de conducere predictiva nu este disponibila in Romania. Motivele tin evident de siguranta caci am inteles ca se foloseste de radare, camere si navigatie, deci la noi cum se schimba multe la navigatie, indicatoare aiurea sau lipsa, marcaje aiurea sau lipsa eu zic ca e logic sa nu functioneze.
    Nu functioneaza nici in Ungaria.
     
  12. kimdiesel

    kimdiesel 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2016, cod motor DETA
    Confirm si eu ca recunoaste anumite semne de circulatie. Indicatorul era de limita la 30 km/h, l-a afisat corect in bord, in timp ce harta navi arata 50 km/h.
    In alta ordine de idei, Audi nu mai ofera licenta pentru Google Earth, cel putin pentru Romania, nu stiu de cand este treaba asta. Ma obisnuisem cu hartile, erau mai placute fata de cele standard. Ramane waze-ul de baza.
     
  13. r00t3r97

    r00t3r97 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2020
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi a4 b9 quattro, 2.0, 2017
    kimdiesel ai activat tu funcția sau asa ti-a venit masina ?
     
  14. vibeup

    vibeup Silver Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Stuttgart
    Masina:
    A3 8Y 2022, 2.0TFSI Quattro
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mare grija ce cumparati de la K-Electronic. Nu toate Dongle - SWM-uril si softurile sunt OK. Sunt colegi pe forum care au cumparat de la ei si ce au cumparat nu erau conforme. Mai bine platesti un acces la cine se ocupa cu asa ceva si gata, chiar daca este mai scump sau cumperi direct de la reprezentanta Audi ce ai nevoie.
     
  16. kimdiesel

    kimdiesel 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2016, cod motor DETA
    Cred ca asa a venit, codata. Nu cred ca fostul proprietar a facut vreo modificare la ea.
     
  17. jax 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Iul 2010
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B9 S-line, 2.0 TFSI (CYMC) 252 CP
    Salut,
    Ai incercat cu ODIS ? Imi poti spune ce fisier se rescrie ?
    Pe net am gasit instructiuni pentru VCP (unde se face rescriere la un fisier A4_AFK_8W0907217*_AEB_ON_VZE_ON.flash de parametrizare pe A5)

    Multumesc.
     
  18. Bogdan123

    Bogdan123 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2014
    Locație:
    Mioveni - Argeș - ROMÂNIA
    Masina:
    Audi A4 B9, cod motor DETA, an 2018
    In atasamentul alaturat sint toate instructiunile de care este nevoie ca sa activati TSR la A4 B9. Informatiile sint adunate de pe forumuri internationale si pentru mine au functionat perfect.
    Am folosit VCP (original) pentru update camera la ultima versiune de sw si parametrizare. Prima data se face update pe camera si apoi codarile din fisier. Multa bafta!
     
    Sake75, roty21 și arazvan2002 apreciază asta.
  19. r00t3r97

    r00t3r97 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2020
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi a4 b9 quattro, 2.0, 2017
    Salut,
    Nu ne lași și noua fișierul pentru VCP ?
     
  20. Bogdan123

    Bogdan123 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Mar 2014
    Locație:
    Mioveni - Argeș - ROMÂNIA
    Masina:
    Audi A4 B9, cod motor DETA, an 2018
    Sunt mai multe versiuni de hardware ale camerei de pe audi fiecare cu versiunea ei de software. Daca le pun aici pe toate sigur vom avea in scurt timp un topic despre cum sa de-brickuim camera din parbriz si eu voi fi invinuit ca am postat fisiere gresite. Operatiunea aceasta este bine sa fie facuta de cineva care a mai facut si are experienta in domeniu. Cine mi-a cerut in privat fisierele si mi-a pus un ID de pe modulul A5 le-a primit cu siguranta impreuna cu instructiunile necesare si bineinteles fara nici un cost.
     
    SorinVSC, Bumbuianu Florin și r00t3r97 apreciază asta.

Distribuie pagina asta