1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Traffic Sign Recognition - Functia Cunoastere Semne Circulatie la Audi A6 C7 (4G)

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de Hono, 6 Sep 2017.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai pune VCDS-ul si vezi ce versiune e modulul tau, daca e 4G0 907 107 D nu functioneaza.
     
  2. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Si eu aveam cu D si am facut flash cu VAS la modul si l-am facut E. Dar am explicat putin mai sus ca va agitati cam degeaba deoarece mie tot nu imi merge in Romania. Afara merge si cred ca info vine din hartile de navi. Eu aveam traffic sign de fabrica din vin decoder. Am facut upgrade la E in incercarile de a face functional si pe RO.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai nu toata lumea se plimba numai in Romania cu masina. :)
     
  4. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Dar, isi ia informatiile din hartile de navigatie deja nu are rost...util mi se pare cand citeste indicatoarele si afiseaza in bord.
     
  5. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Asta asa e, clar [emoji16][emoji16]. Vedeti ce a scris si Scorpion mai sus relativ la cat de "bine" merge si pe afara pe o masina FL. Tot nu pare sa citeasca cum trebuie. Ma refer sa nu fie eforturi in zadar sau pentru nu mare lucru..
     
    Scorpion apreciază asta.
  6. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    Eu vad util sistemul cand iti afiseaza indicatorul activ in acel sector de drum, citind efectiv indicatoarele.

    Dar...ma intreb si eu....daca tot isi ia informatiile din hartile navi, pentru ce ii trebuie unitate de prelucrare imagini???
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Slabe sanse sa isi ia informatiile din navi.
    Lasa unitatea de prelucrat imagini, dar la ce ii mai trebuie camera atunci ?
     
    dentimarius apreciază asta.
  8. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Pai nu face cu camera de lane care face....lane assist? Cea din trapezul din parbriz? Nu e alta camera corelata cu image processing.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Ba da, cu ea functioneaza Traffic Sign Recognition. De ce ar mai depinde aceasta functie de camera daca informatiile si le-ar lua din hartile instalate pentru navi ?
     
  10. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Da, nu este clar de ce trebuie hardware toate alea daca nu le citeste.....insa acuratetea e slaba in cazul in care le citeste cu adevarat.
    Eu nu inteleg de ce nu mai vede limitele la noi in tara daca ar citi cu adevarat? Si in bord zice "outside operation area".....cumva trebuie sa fie corelata partea hardware cu hartile si pozitia gps...
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este clar ca se foloseste de informatiile din harti.

    Uite ce am gasit pe un forum :

    "Open the green menu, then go in "nav" and select "default" as Nav database, reboot the MMI, then VZE is working!
    unfortunately navigation says "incompatible database".
    You can go back to the green menu to select the right database version and reboot to have again navigation working, but then again "out of area" for VZE."

    VZE = Verkehrszeichenerkennung = Traffic Sign Recognition
     
  12. Scorpion

    Scorpion 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2017
    Locație:
    Austria
    Masina:
    Audi A6 Avant 4G 3.0 TDI 218 CP Model 2016
    Trebuie sa corectez ce am scris in privinta Ungariei: am fost ieri pana la Mosonmagyarovar, de la granita am mers cateva sute de metri pe autostrada pana la prima iesire si nu a aratat nimic. La inceputul lui martie trebuie sa fac verificarea tehnica si service de doi ani si am sa intreb daca se poate face ceva, dar nu cred. E bataie de joc sa vinzi un sistem de recunoastere a semnelor de viteza de circulatie care de fapt doar le "ghiceste". E ca povestea ciobabului mincinos cu lupul la oi. Daca vezi ca sistemul te "pacaleste" de cateva ori, atunci nu-i mai dai atentie si te bazezi numai pe ochii tai.
     
    Mitiy și dentimarius apreciază asta.
  13. Danyelnr1

    Danyelnr1 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Noi 2016
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6, 2.0 Tdi, 190 cp, CNHA, S-tronic 7, QLX, 2014
    Salutare! Am activat si eu aceasta functie si nu merge, dar ce am observat a fost ca inainte imi afisa pe ecranul navigatiei limitele de viteza pe sectorul de drum pe care eram si acum nu le mai arata. Posibil ca asta sa fie cauza si sa nu se inteleaga informatiile de la camera cu cele stocate in harta .Cumva cred ca aici ar trebui umblat. Poate cineva mai priceput
    Am citit pe in forum strain ca cineva a umblat in green menu si a zapacit navigatia, s-a stins pret de cateva minute, moment in care el a plecat cu masina crezand ca a stricat-o. Surpriza, a inceput sa functioneze recunoasterea limitelor de viteza, asta pana cand a resetat mmi-ul.
     
  14. Cipi1982

    Cipi1982 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Ian 2012
    Locație:
    Karlsruhe - DE
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI CLAB 2013
    Salut, ne poti ajuta cu un link de la forumul respectiv? Am incercat de 2-3 ori din green menu, însă fără succes...
     
  15. akaEddy

    akaEddy 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2017
    Locație:
    Chisinau
    Masina:
    Audi A6 C7, 2.0 TFSI Hybrid, 2012
    Salut,

    Am un A6 C7 Hybrid care are acest sistem pus din uzina. Am avut in Aprilie un drum pana in Elvetia si va pot spune ca merge 100%. Citeste datele de pe indicatoare si le afiseaza. Problema o are doar cu cateva tari: Romania, Moldova, Bulgaria. Nu imi mai amintesc daca in Ungaria mergea. E o optiune tare buna daca cumva ti-a scapat indicatorul de limita de viteza.
    Se pare ca in tarile unde nu merge, este o limitare din cauza Navi, si explic cum am ajuns la aceasta concluzie.

    De cand am luat masina (din Germania) la noi in tara, Moldova, nu a citit indicatoare. Pana a pleca in Elvetia am facut update la Harti (aveam o versiune veche din 2012), mersi lui @benyclaudiu. Dupa ce am facut update la harti dar inca nu le activasem, efectiv, navi nu lucra, dar surpriza, toate indicatoarele se citeau, si se citeau indicatoarele temporare puse in Chisinau. Dupa ce am activat hartile, surpriza, nu mai citeste indicatoarele.

    De aia cred ca e o limitare de la NAVI in care din tari acest sitem lucreaza, plus ca am vazut undeva, instructiunea MMI, unde la sistemul de Traffic Sign Recognition scrie cam asa: Lista tarilor in care sistem opereaza poate fi gasita pe www.audi.de
     
    genEU, Audi_MST, GT829 și încă o persoană apreciază asta.
  16. GT829

    GT829 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2018
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6
    Confirm si eu, am fost in tara la sfarsitul lui Aprilie si apoi la inceputul lui Iunie (sunt rezident in Germania). Prima data imi citea Ungaria si Romania avand harti 2017/2018 (asta in Aprilie, la primul drum). Inainte de 1 Mai, si-a facut update Online la 2018/2019 si surpriza Ungaria si Romania nu le mai vede/citeste. :cool:
     
  17. Daser

    Daser 3rd Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2015
    Locație:
    e.u.
    Masina:
    Audi A6
    Salut.

    Am incercat si eu sa activez aceasta functie, nefiind activata de fabrica. S-a activat fara nici o eroare, si bineinteles, nu a mers.
    Pana cand sa incerc sa instalez hartile 2018, am sters hartile vechi de pe HDD, si, surpriza, functia de recunoasterea semnelor rutiere merge fara probleme.
    Acum sunt curios daca o sa fie asa si dupa ce instalez hartile 2018.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  18. Valentyyyn

    Valentyyyn 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2017
    Locație:
    UK / Hunedoara - Romania
    Masina:
    A6, 2.0tdi (CGLC), 06/2013
    Va salut
    Poate cineva sa ma ajute cu pasii care trebuie facuti pentru codarea Traffic Sign Recognition.
    Cineva mi-a facut codarea, imi apare codarea in MMI dar in bord imi pune mesajul ca e in afara ariei de recunoastere sau ceva asemanator.
    Merci frumos
     
  19. borsy

    borsy Audi Expert

    Înscris:
    4 Noi 2013
    Locație:
    România
    Masina:
    Audi A6 C7 avant/S-tronic/2.0 TDI ultra-140kw CNHA
    Păi nu are ce să îți arate pentru că nu merge in Romania, chiar și Ungaria, Slovenia. Este scris si in topic asta.
     
  20. Valentyyyn

    Valentyyyn 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2017
    Locație:
    UK / Hunedoara - Romania
    Masina:
    A6, 2.0tdi (CGLC), 06/2013
    Acelasi mesaj imi apare si in europa. Am trecut prin Spania, Franta, Anglia si nimic. Cum spuneau colegii mai sus, acum cu optiunea activata nu imi mai arata limitele de viteza nici in navi.
     

Distribuie pagina asta