1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Trapa A4 B5 - probleme diverse - adaugare ulterioara - se poate si ce implica ?

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Ionutz M, 18 Noi 2008.

  1. Ionutz M

    Ionutz M 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2008
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A4 B5 1,6 benzina '96
    Salutare. Am avut probleme cu trapa si service-urile la care am fost mi-au spus ca trebuie sa schimb tot mecanismul. Am gasit mecanisme cu trapa completa pentru Audi A4 B5,dar mi-au dat sa aleg intre 2 producatori: WEBASTO si ROCKWELL . Trapa de pe masina este originala din fabrica,nu am gasit nimic inscriptionat pe ea. Oare stie cineva ceva de producatorii astia si daca da care este mai bun. Astept raspunsuri
     
  2. mircea_glontzu

    mircea_glontzu Audi Expert

    Înscris:
    11 Sep 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Allroad 2011 CAHA
    eu recomand webasto. valeo nu ai gasit?
     
  3. Ionutz M

    Ionutz M 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2008
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A4 B5 1,6 benzina '96
    Nu am gasit valeo,numai astea mi-i le-au gasit. Mersi:hi:
     
  4. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Webasto suna mai bine decat celalalt, este un producator mai de renume.
    Insa s-ar putea ca aici sa nu fie mare diferenta, asa ca eu as alege cea mai ieftina optiune AM sau daca crezi ca merita dpdv al pretului, OEM.
     
  5. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Si eu recomand Webasto are un prieten montata trapa de la Webasto pe un Xantia din '95, trapa functioneaza perfect( desi masina are aproape 320.000 de km)...asa ca ma gandesc ca au produse de calitate;)
     
  6. B65WZS

    B65WZS 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.6i, ADP
    Salutare,
    am aceeai problema ca i tine, zi-mi te rog daca trapele gasite de tine sunt complete sî cat costa fiecare.
    Multumesc
     
  7. Ionutz M

    Ionutz M 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Oct 2008
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Audi A4 B5 1,6 benzina '96
    Sper sa-mi zica azi pretul si te anunt. Deocamdata inca nu o cumpar ca am o programare pe vineri la un service, pe patronul de acolo il cunosc bine si mi-a spus ca o poate repara. Oricum cand am preturile te anunt. salutare
     
  8. CZB 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2008
    Locație:
    RO
    Masina:
    A4 1.8
    Geamuri electrice A4 B5 probleme si rezolvari

    Salut baieti,

    Am cateva idei de viitor pentru masinuta mea un A4 din 95, am pe ea clima si oglinzi electrice.

    Primul lucru care vreau sa il fac este sa-mi pun geamuri electrice, macar pe fata.
    Ma gandesc ca prea complicat nu este.

    Si-a mai pus cineva ? In ce bani ma duce toata treaba, estimativ evident ?
     
  9. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Sincer si eu as vrea sa fac treaba asta, iar daca rezolvi ceva, da si tu de stire.
     
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    De putut se poate sigur.Poti folosi un kit de geamuri universal,care contine tot ce iti trebuie(butoane,fire,macarale sau motorase dupa caz),dar care nu se potriveste 100%,sau poti adapta macarale electrice de la alte masini.In cazul in care exista din fabrica macarale electrice pentru modelul tau de masina cu siguranta le poti folosi.Butoanele se pozitioneaza oriunde(gasesti multe modele,cu diferite sisteme de prindere),iar instalatia electrica nu este complicata(in principiu ai nevoie de un +,o masa si inca un + de la pozitii pentru a fi luminate butoanele cand aprinzi farurile).Cauta alternative si alege dupa posibilitati,plac
     
  11. juve_star

    juve_star Bronze Member

    Înscris:
    26 Sep 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    AUDI A4 1,6 101CP
    Multumesc suntzmeu! Cred ca alternativa universalelor ar cadea daca nu sunt compatibile. Atunci niste macarale de audi sh ar fi o solutie mai buna.Noi cred ca sunt destul de scumpe, la fel si montajul.
     
  12. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Montajul din punct de vedere electric nu este complicat,ai nevoie de un +(permanent daca vrei sa mearga si cu contactul luat sau doar cu contactul),o masa si inca un plus de la pozitii.Din punct de vedere mecanic este problema.Daca nu sunt speciale pentru modelul tau te cam chinui sa le adaptezi.Cele universale vin sub mai multe forme(ori macarale,ori motorase ce le adaptezi la sistemul existent,ori motorase ce le pui pe fata de usa conectate in locul manerului),dar cum spuneai si tu nu sunt o varianta buna.Macarale gasesti si la dezmembrari,dar problema este cat te tin.Eu am adaptat la alta masina macarale originale si sincer nu a fost usor cu partea mecanica.Electrica a fost simpla ca nu era asa greu sa gasesti un + la o dacia:)
     
  13. Stanley

    Stanley 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi b4 Cabriolet 2.0E
    geamuri electrice fata pt audi A4 B5 1995

    stie cineva cat ar costa sa imi pun si eu geamuri electrice fata pe un audi a4 b5 din 1995?
    as vrea ca butoanele sa fie originale! VA multumesc
     
    Ultima editare: 1 Feb 2009
  14. Stanley

    Stanley 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi b4 Cabriolet 2.0E
    nu stie nimeni unde pot gasi sau daca are cineva de vanzare??
     
  15. Never666

    Never666 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4
    Montare geamuri electrice A4 1995

    De curand am achizitionat un A4 1995 ce pot sa zic despre masina ii ok problema ii urmatoare nu are geamuri electrice ar fi posibila montarea lor si cam cat ar costa numai piesele stiti cumva?:)
     
  16. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Ai achizitionat masina?Intr-un topic de mai sus cereai pareri daca sa-l cumperi sau nu.
     
  17. Never666

    Never666 6th Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2009
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A4
    Pot sa zic ca in principiu da
     
  18. Stanley

    Stanley 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi b4 Cabriolet 2.0E
    nu poate nimeni sa ma ajute cu problema asta? vreau sa imi pun si eu geamuri electrice pe fata si as dorii sa stiu daca se merita si unde pot gasii de cumparat.
     
  19. adrian25

    adrian25 5th Gear Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    bucuresti / piatra neamt
    Masina:
    80
    pai cauta una busita la dezmembrari care are, ii iei mecanismul de actionare si comenzile si le pui pe a ta, deocamdata caut si eu pt b4 , cica daca ai turela electrica e mai simplu ca ai deja releul montat standard, te legi de cel de turela, daca nu iti mai pui un releu, bafta
     
  20. CZB 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Oct 2008
    Locație:
    RO
    Masina:
    A4 1.8
    Din ce am inteles sint destul de scumpe motorasele. Vreau sa-mi pun macar pe alea din fata dar am inteles ca ma duce pe la 1000 Ron, daca nu peste.
    De montat are cine, sa vad pe unde gasesc butoane si tot ce mai trebuie pentru instalatie. Alea universale am inteles ca sint foarte proaste, abea iti inchide geamu.
     

Distribuie pagina asta