1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Trapa A4 B5 - probleme diverse - adaugare ulterioara - se poate si ce implica ?

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de Ionutz M, 18 Noi 2008.

  1. b0gdy

    b0gdy 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Dec 2010
    Locație:
    avrig,jud sibiu
    Masina:
    A4 b5,1.9tdi,1995
    Acum sa revin cu o intrebare: cineva imi ofera ramele cu geamuri si motorase cu tot cu modul si altcineva ramele cu motorase si pompa de vacum cu 3 mufe.
    Care ar fi cea mai usoara modalitate de montare ? si modulul comfort unde vine ?
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Dec 2011
  2. audi11wst

    audi11wst Silver Member

    Înscris:
    26 Mar 2010
    Locație:
    marginea U.E.
    Masina:
    A3 8V/ CRLB / QMM / 2015 - A3 8L / BFQ / FDH / 2003
    Modulul comfort se situează sub stopul din dreapta spate, în portbagaj. Pentru legăturile electrice, citeşte aici.
     
  3. iulian.a4

    iulian.a4 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2012
    Locație:
    ilisua
    Masina:
    audi a6 3.0 v6 2006
    Salut
    Am si eu o problema cu trapa electrica. Functioneaza perfect doar ca atunci cand vreau sa o ridic, surpriza, se ridica doar de o parte iar un colt ramane jos. Am incercat sa o imping cu mana dar fara succes.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Mar 2012
  4. John 1.8

    John 1.8 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B5 Motor ADR 1,8L 5V 125CP Benzina
    Pot sa va spun din proprie experienta ca macanismul de inchidere si deschidere al trapei, e al dracului de complicat. Pur si simplu... e macanica fina... sistem de parghii, sistem de culisare, ghidaje, cabluri, etc! Unde mai pui si sistemul de comanda electronic.

    :think: ... de reparat, nici vorba!

    Ca defecte, in afara de sistemul electronic de comanda, ma refer la cel mecanic, pot fii ''n''cauze. E de ajuns sa fie sparta o simpla piesa mica de plastic de la partea de ghidare si gata cu trapa!

    Se intampla din cauza statului in soare a masinii de cele mai multe ori. Pur si simplu, angrenajele din plastic, in timpul in timpul verii se coc si cedeaza. Ca sfat, evitati sa lasati masina la soare in anotimpul calduros!

    Eu unul, am rezolvat-o simplu: m-am dus la dezmembrari, am dat 250 ron, am luat o trapa completa, adica cu tot cu motoras, cu sistemul de comanda, geam, rama metalica... deci cu totul!

    Am dat plafonul jos, am inlocuit vechea trapa si gata problema! Timp de lucru, maxim o ora, cu tot cu o bere bauta si vreo doua tigari fumate.

    Pentru cine a ramas cu trapa deschisa, am sa las mai jos o foto de unde se poate inchide trapa manual...
     
    Ultima editare: 27 Mar 2012
  5. iulian.a4

    iulian.a4 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mar 2012
    Locație:
    ilisua
    Masina:
    audi a6 3.0 v6 2006
    multumesc pt sfat
     
  6. VL 62 MIS

    VL 62 MIS 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2012
    Locație:
    valcea
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8T quattro
    o intrebare am si eu ...
    la b5-ul meu din 95, am toate 4 geamurile electrice.
    cateodata, (nu mereu) dau sa ridic geamul si se duce singur in jos. mai dau o data si apoi se ridica.

    si nu mi se intampla doar la un geam, ci la toate...

    vi se intampla si voua? aveti vreo idee de ce fac asa?
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Fa un mic test: data viitoare ridica geamul automat si baga mana in traiectoria lui lasandu-l sa iti prinda mana.
    Ei bine, tind sa cred ca exact asta e problema la masina ta, obstructia.
     
  8. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    Probabil una din clemele care ghideaza geamul (de regula cea din stanga) este sparta si nu mai calca bine pe sina.
     
  9. VL 62 MIS

    VL 62 MIS 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Ian 2012
    Locație:
    valcea
    Masina:
    Audi A4 B5 1.8T quattro
    Da pai cred ca nu calca bine pe sine cel mai mult cel de la sofer. restul imi fac rar treaba asta. Am mai mesterit eu pe la ele.

    Cand am luat masina mergeau decat geamurile de pe spate :)

    Cand o sa am timp o sa mai mesteresc putin la cel de la sofer pentru ca nici nu se inchide de tot. Mai ramane deschis vreo 3 milimetrii.

    Multumesc pentru raspunsuri.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Apr 2012
  10. dumibalan 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    a4,1,9tdi 2001
    Am un audi A4 B5, 1,9tdi cod motor AHH, berlina. Nu-mi mai merg geamurile, nici stanga nici dreapta, nu se aude niciun zgomot de la motorase, am incercat siguranta si este buna.
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Apr 2012
  11. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    Vezi daca ai curent la intrerupatoare si de acolo la motorase (s-ar putea sa nu se alimenteze).
     
  12. dumibalan 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    a4,1,9tdi 2001
    Vreau sa verific releul de putere, dar nu stiu care este, ce serie are, si unde se afla ca sa il pot verifica. Daca stie cineva ar fi super.. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Mai 2012
  13. dican

    dican 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2010
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDi Quattro - 115+ HP - 6+1 Speed - 2000
    salut baieti, care ma ajuta si pe mine cu o schema a pinilor de pe motorasul de la trapa? sau macar unde sa stiu sa caut asa ceva. mersi.
     
  14. BennyBeNNy

    BennyBeNNy 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2010
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4,1,9 TDI 110 CP .28\12\1998
    Probleme Geamuri Electrice,Sfaturi va rog

    Am masina din semnatura,geamuri electrice fata si cheie tip briceag. Mi s-a intamblat de 2 ori sa imi inchid usile dupa care la cateva secunde( minute) sa imi coboare geamurile. Ca sa nu mai spun ca ultima data cand mi s-a intamplat asta imi cotrobaia unul prin masina. Va rog ajutati-ma :blownose:
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Mai 2012
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Problema ta nu este de la geamuri este de la modulul de confort al masinii sau de la inchiderea centralizata montata pe masina. Pe ghicite nu stie nimeni. Fa o scanare cu VCDS-ul si vezi ce erori ai la scanarea masinii pe modulul de confort sau inchidere.
    Precum vezi mai exista topic. Fii mai atent data viitoare si intai citeste aria masinii tale. Bafta
     
  16. ANTONCRISTI

    ANTONCRISTI 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2011
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    a4 - b6 1.9 - 2002
    Salut am schinbat motorasu la trapa dar am o problema: cand o deschid si vreau sa o inchid se deschide automat singura inca o data chiar daca butonul este pe inchis dau butonu pe deschis apoi pe inchis si apoi ramane inchisa. Puteti sa-mi spuneti de ce nu se inchide din prima si se m-ai deschide o data ? multumesc mult . Motorasul l-am luat second.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Mai 2012
  17. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Uita-te la mufele aflate langa piciorul stang,la baza stalpului.Uneori se intampla sa intre apa,sau de la umezeala sa fie oxidate contactele.Mie mi s-a intamplat treaba asta la celalalt b5 pe care l-am avut.
    :salute:
     
  18. Adytza 91 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2013
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    audi b5 1,9 tdi 1997
    am si eu o problema cu trapa la un b5 din 97 1,9 tdi.
    nu merge deloc , nici macar nu bazaie , imi poate spune cineva nr sigurantei de la trapa
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Siguranta 30. Trebuie sa fie o siguranta de 20A.
    Poti folosi de asemenea un aparat de masura/creion 12v ca sa vezi daca exista tensiune in mufa ce intra in plafoniera, evident in butonul trapei.
    Apoi daca totul e ok pana aici, verifici daca butonul functioneaza, tot cu un aparat de masura. Iar ultima ramane problema integritatii motorasului.
     
  20. ag98vly

    ag98vly 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Mar 2013
    Locație:
    pitesti
    Masina:
    A4,1.8,1997,125cp,motor ADR
    Am un audi A4 B5 din 1997, m-ar interesa si pe mine schema cum se leaga trapa la masina. Am cumparat masina cu firele taiate nu stiu din ce cauza. Mentionez ca este un cablu de intra in panoul acela de lumina ambientala acela este dar pe langa, sunt 4 fire 2 subtiri si 2 mai groase aceeasi culoare toate. Ma gandesc ca trebuie sa fie alimentarea, sper sa ma ajute cineva.
    Mentionez asa cum spune oviudiutm ca mie imi lipseste siguranta nr.30 cea de 20A. Am incercat sa ii pun siguranta dar am observat ca nu are nici pinii aceia unde intra siguranta locasul existadar este gol. Pfff deci nu isi poate lua curent de la tabloul de sigurante. Ce pot face in situatia asta, cumva sa ii trag buton separat, sa il fac pe direct ?
    Va multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Mar 2013

Distribuie pagina asta