1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Trapa electrica si/sau Solara la A8 D3 - intretinere - probleme diverse

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de FelixSima, 1 Oct 2011.

  1. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Nu este acelasi motoras care "trage" trapa .Am mai discutat ..
    Nu il poti anula din vag
     
  2. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Nu cred ca ai citit bine, nu am internet bun acum sa iti arat diferentele intre ele, dar cel care actioneaza paravantul e localizat exact deasupra plafonierei si este rotund, iar din cate tin minte cel care actioneaza trapa arata mai mult ca cel care actioneaza macaraua geamurilor si e localizat undeva in spatele trapei pe sina.
     
  3. eull 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2016
    Locație:
    bacau
    Masina:
    Audi A8 2008
    Deci sunt 2... Dar daca il dezactivezi pe cel de la paravant cum mai se lasa in jos paravantul, cand se inchide trapa?
     
  4. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Tu stii cum functioneaza la alte masini? (fara motoras) Daca da, ti-ai raspuns singur.
     
  5. ionradan

    ionradan 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A8 D3 2008 3.0 TDI 171 kw motor tip ASB
    Pentru cei care au probleme cu bazaitul motorasului de la paravant, am gasit pe youtube un clip cu o solutie ingenioasa si zero cost pentru a scapa de toate problemele, iar motorasul ramane perfect functional! Se impatureste o coala A4 la maximum posibil, dupa care se introduce intre tabla caroseriei si partea superioara a carcasei motorasului. Se pare ca astfel il rigidizeaza si isi va face treaba 4ever fara zgomot! E o cheltuiala inutila achizitia unuia nou, care in timp va face exact ca cel vechi. Eu am facut-o si ghici? Sunt tare fericit ca nu mai bazaie nimic. Si sunt si unul care folosesc trapa non stop!
    Aveti si linkul.
     
    Drive Set apreciază asta.
  6. Ionut

    Ionut 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 D3 3.0 TDI Quattro

    Am achizitionat si eu de curand un A8, cel din poza si am fix aceeasi problema, pana la cel mai mic detaliu. :) Daca te pricepi si ma poti ajuta si pe mine, ar fi perfect.

    In legatura cu inchiderea ei mecanic in caz de probleme, din fericire, se poate! Pe capacul de la panoul de sigurante ar trebui sa ai un imbus in forma de manivela, care poate inchide trapa in caz de avarie. Daca este nevoie pot adauga si o poza de la a mea.
     
    Drive Set apreciază asta.
  7. Adikba

    Adikba 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2017
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A8 2010/3.0 cod motor BNG
    Salutare la toata lumea,
    La masina mea Audi A8 D3 din 2009 nu se mai deschide trapa dar nici nu se aude motorasul. Ma indruma si pe mine cineva sa imi spuna unde este siguranta daca nu, sa inlocuiesc motorasul ?
     
  8. georgefcs

    georgefcs 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2018
    Locație:
    Focsani
    Masina:
    Audi A8 3.0 tdi 171kw 2007
    Salutare, ma puteți ajuta cu un cod pentru motorașul care acționează paravantul.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In primul rand intotdeauna cand ceri coduri scrii seria sasiu in mod obligatoriu (si restul datelor masinii: an exact fabricatie, cod motor, etc.). Pana iti raspunde cineva cu ETKA cauta singur aici: http://www.clubaudi.ro/threads/elsa-etka-tecdoc-si-alte-programe-de-piese-on-line.31407/ mai precis in acest program: https://audi.7zap.com/en/rdw/

    Si nu in ultimul pentru ca sa nu iti fie sterse mesajele direct si fara explicatii te rog, sa modifici/completezi profilul tau cu masina ce o detii (in speta Audi), adica: tipul masinii, model, an de fabricatie, tipul motor/capacitate cilindrica si obligatoriu cod motor pentru ca data viitoare, daca mai pui intrebari, sa nu stam sa ghicim despre ce tip de masina si motorizare vorbesti. Uita-te la profilul meu si ai sa intelegi, cum trebuie sa arate si profilul tau. Multumesc.
     

Distribuie pagina asta