1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Trapa la A3 8P - probleme diverse -

Discuție în 'Audi A3 8P (2003 - 2013)' creată de jorj, 14 Mar 2010.

  1. jorj 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2010
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi a3,1,4tfsi,2008
    Salut,sunt nou pe forum,cu ce se poate intretine trapa,pentru ca in mers scoate zgomot,se aud pocnituri ..,exista spray de intretinere?
     
  2. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    eu intretin trapa cu un spray w 40 cam la o luna ,sa-ti explic cum fac eu si nu am avut probleme de genul asta ,deschid trapa la maxim si ung acele sine pe care trapa se plieaza spre interior fiindca acolo se strange mult praf ,prima data cand am facut aceasta operatiune am ramas uimit de ce am gasit acolo nisip frate asa ca spor la treaba ;)
     
  3. jorj 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2010
    Locație:
    Tulcea
    Masina:
    Audi a3,1,4tfsi,2008
    merci,sprayu-l il gasesc in comert?
     
  4. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    sigur ca da si costa cam 20 lei
     
  5. dasefx1980 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 8p, 2.0 TDI BMM, 2007
    Salut, forumisti!
    E normal ca trapa panoramica sa se deschidă în 3 trepte la impuls, dar la închidere să nu functioneze tot pe baza de impuls? Adica cat tin apasat, atat se inchide.
     
  6. Resiga Andrei

    Resiga Andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2008
    Salut!
    Mi-am cumparat un Audi A3 din 2009 cu trapa panoramica, am citit in manualul de utilizare faptul ca se poate deschide/inchide dintr-o apasare scurta, ceea ce nu functioneaza la mine doar daca tin tot timpul apasat butonul, se poate programa si cum?

    Multumesc!
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In profil e 2008, aici zici 2009. Daca nu ma insel merge ce vrei tu sa faci doar daca masina e 2010+.
     
  8. Stf_Hr 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2018
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A3 , 1.6 , 2008
    Salut,
    Desi postul e destul de vechi , e posibil pentru trapa sa poti programa din softul masini (folosing programul de diagnoza) inchiderea/deschiderea, insa la deschidere se deschide din 3 miscari:
    1.deschisa f putin (la primul impuls)
    2.deschisa pana la jumate (la al doilea impuls)
    3.deschisa complet (tinand apasat pe buton).

    Cat despre inchidere , cel putin la modelul meu din 2008 (1.6 Benzina) , nu merge inchisa dintr-o simpla scurta apasare(impuls) insa poti programa din soft sa poti inchide trapa din cheie(telecomanda masini).
     
  9. ionut_mdln1

    ionut_mdln1 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Feb 2012
    Locație:
    Slatina
    Masina:
    Audi A6 C7 2.0 TDI 2012 S-line
    Salut. Detin un A3 cu trapa panoramica si de cateva luni a inceput sa scoata o "pocnitura". Mai precis se aude undeva in partea dreapta intre scaunul pasagerului si bancheta din spate. Zgomotul apare cand se "misca" caroseria, cand o roata urca prima sau coboara un damb, bordura ceva, si se mai aude si in mers daca iau o groapa mai mare. Zgomotul este destul de puternic, accentuandu-se cu trecerea timpului, am impresia ca atunci se face bucatele trapa.
    A mai intanlit cineva situatia, stiti de la ce ar putea sa fie si ce rezolvare se poate ?
    Precizez ca sinele sunt curate, le ung regulat cu WD-40, apa nu se infiltreaza in masina pe la trapa.
    Multumesc.
     
  10. phoenix10xxx 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2019
    Locație:
    Carei
    Masina:
    A3, 2000,2008
    Buna ziua,
    Dețin un audi A3 8P cu panoramă. De de curând un "băiat harnic" s-a jucat cu perdeluta din spate (cea din tavan) si a rupt clema de plastic de la parasolar, noua costa undeva pe la 1000 lei. Se poate repara ?
     
  11. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Info pentru cei cu panoramic si plasa (rulou plasa). Daca veti cauta suportul din fata pentru plasa, nu-l veti gasi separat la vanzare. Doar impreuna cu suportul lung. Vezi atasamentele. Cod 8P4 877 307 (difera terminatia de dupa 307).

    In acel suport (clema) se fixeaza boltul ruloului cu plasa..
     

Distribuie pagina asta