1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Trapa la A5 - probleme diverse - montare ulterioara - se poate si ce implica

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de Coldea Bogdan, 5 Sep 2017.

  1. Coldea Bogdan

    Coldea Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2017
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 sedan 2016 2.0 TDI Ultra 190
    Salutare,
    Scurgerile din spate de la trapa sunt infundate si se prelinge apa pana in fata la picioare si in stanga si in dreapta, prin stalpul masinii.
    Stie careva cum se da jos panoul de plastic lateral spate, cel care urca si pe stalp?

    Mentionez ca masina este coupe... trebuie sa dau jos panoul spate care imbraca si stalpul, ca sa pot dezbraca si partea de sus stalpului, ca sa pot da jos tapiteria de pe plafon ... sperand ca asa voi ajunge la tevile de scurgere de la trapa.

    Sau daca stiti cum sa desfund acele scurgeri altfel decat sa dau totul jos, va rog sa-mi spuneti :)
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  3. Coldea Bogdan

    Coldea Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2017
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A6 sedan 2016 2.0 TDI Ultra 190
    nu este aceeasi masina, pentru ca a mea este coupe... daca ar fi fost cu 4 usi as fi stiut exact cum sa dau jos plafonul ... la rahatul asta de coupe nu reusesc nici cum sa dau panourile laterale jos ca sa ajung la imbinarile de la stalp si apoi la plafon ...
     
  4. starbucks

    starbucks 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A5 2.0 TDI (CGLC) 177 CP 2014
    Salut,

    A reusit cineva sa codeze un A5 (model 2014) ca atunci cand ploua sa se închidă automat trapa si sa se ridice geamurile daca sunt deschise?
    Eu am incercat vreo 3 variante dar niciuna nu pare sa se potriveasca 100% cu softul de pe masina mea.

    Mulțumesc anticipat.
     
  5. biju2000

    biju2000 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Noi 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 8.5 Allroad, S-Tronic, 2.0 TDI 177CP, CGLC, 2014
    Am citit ca la Audi nu-i posibil, doar la VW. La Audi senzorul de ploaie nu-i activ dupa ce inchizi masina.
     
  6. starbucks

    starbucks 4th Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A5 2.0 TDI (CGLC) 177 CP 2014
    Nu este vorba doar de trapa ci si de ridicarea geamurilor cand ploua. Chiar daca senzorul de trapa devine inactiv dupa inchderea masinii, macar geamurile ar trebui sa se ridice.
     
  7. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Cei din Bucuresti care aveti trapa, unde faceti intretinerea?
     
  8. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Ice_2k referitor la trapa: http://www.clubaudi.ro/threads/trap...retinere-probleme-diverse-si-rezolvari.51463/

    [​IMG]

    Comanda cele 2 repere de mai sus, faci rost de 2 pensule subțiri (preferabil ceva de desen de la un copil :) un spray WD40 și multe lavete
    Procedeul este postat pe forum, dacă ai curte este un DIY și crede-mă ca o vei face mai atent decât la reprezentanta

    Doar sa cureti atent rezidurile si impuritatile vechi, eventual pui ceva de protectie pe interiorul masinii ca sa nu atinga scaunele ori altceva in momentul procedurii.
    Spor
     
  9. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    Mersi frumos
     
  10. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Eu la mașina mea am făcut operațiunea la reprezentanta, iar prețul a fost relativ ok. Poți alege și varianta asta in caz ca nu îți permite timpul sa o faci de unul singur.
     
  11. Ice_2k

    Ice_2k Gold Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S5 B8.5
    da, e si asta o varianta... pana acum am facut la Midocar. Prima oara a stat la ea 1h30, a facut-o ca noua. A doua oara si-au batut joc, a stat 5 minute la ea, dupa o saptamana scartzaia deja....
     

Distribuie pagina asta