1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tren de rulare, directie - suspensie sau rulmenti la A4 B6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de 4AUDI, 14 Sep 2007.

  1. isaictudor 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2015
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 1.9TDI AWX 2003 130 cai si un magar
    Un zgomot asemanator am avut si eu . Mecanicii se cam scarpinau in cap dar pana la urma s-a dovedit a fi teava de esapament care atingea pe caroseria masinii. Poti verifica traseul evacuarii de la racordul flexibil pana la toba finala. Stiu....pare o prostie insa crede-ma ca eu m-am speriat ce zgomot poate face .
     
  2. myrcya

    myrcya 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2015
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4, 1.8T BFB, 215CP, 2003.
    Am schimbat toate bratele pe fata, iar acum îmi stau rotile asa ''/ \''. Am făcut geometria și băieții de acolo au zis ca este din cauza suspensiei sport și nu le pot îndrepta. Aștept parerile voastre.
     
  3. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Ce treaba are unghiul de fuga cu suspensia? Du-te la alt service care este capabil. Se poate regla frumos din capetele de bara atat cat ai nevoie.
    Unghiul de cadere este mai greu de reglat, dar trebuie sa ai si acolo ceva reglaje la care sa umbli.
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Chiar are treaba geometria rotilor cu suspensia.
    Cand faci geometria, mecanicul responsabil de treaba asta ar fi trebuit sa aleaga in program masina ta + suspensia aferenta.
    Daca tu ai suspensie standard si ti-a facut geometria dupa suspensie S-Line/Sport, e normal sa nu fie in regula. Du-te la reprezentanta si fa geometria, nu este asa scump dar macar ai garantia ca iese ok.

    P.S Nu o sa uit niciodata cand am fost la un "service" cu C6-le sa fac geometria si in calculator a bagat datele pentru A6 C5, cu "instalatorii" astia orice este posibil.
     
  5. myrcya

    myrcya 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2015
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4, 1.8T BFB, 215CP, 2003.
    Mulțumesc pentru sfaturi.
     
  6. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Salut. Am si eu o problema care mi se pare periculoasa, dar nu stiu din ce cauza ar putea sa fie.

    Merg pe drum drept si accelerez brusc. Masina accelereaza si nu se intampla nimic iesit din comun. In schimb, daca accelerez brusc si trag de volan de exemplu pentru a depasi masina din fata, masina mea parca vrea sa fuga de pe sosea. Adica incepe s-o ia stanga/dreapta si eu trebuie sa "tin contra". Este foarte ciudata senzatia. Am inteles ca asta se poate intampla daca geometria nu este facuta. Asa ca am facut-o. Era proasta (stiam asta), cica aveau rotile deschidere mare in exterior, dar face la fel. Ce as putea sa mai verific? In oras nici nu se observa treaba asta, doar la depasiri am observat.
     
  7. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    Ce anvelope ai? Dimensiune?
     
  8. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Ah, uite ca am uitat sa scriu asta. Nu mai stiu marca, dar sunt destul de vechi. Pe 16", 215 latime, 65 incaltime.
     
  9. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    Nu ai ce cauta cu dimensiunea aia pe audi. 215.55.16 sau 205.55.16 sunt dimensiunile corecte. De la anvelope ai balansul ala, grija mare....te poti rasturna.
     
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Are 215/55/16 de iarna, le-am văzut eu acum o săptămână.
    @Caracal vezi sa nu fie deformate dacă sunt vechi

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
    Caracal apreciază asta.
  11. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Asa, 215/55 R16. Nu am masina cu mine, e imprumutata parintilor in vacanta. Am citat din memoria mea scurta.

    L.E.: Nu inteleg. Daca merg drept, fara sa virez, nu se intampla. In oras nu am observat asta, desi mai fac accelerari bruste si depasiri.
    Masina nu trepideaza. Nu trage stanga sau dreapta. Daca erau deformate, nu simteam si eu in vreun fel?
     
  12. Dublin 3rd Gear Member

    Înscris:
    8 Noi 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6
    Nu sunt sigur ca anvelopele ar putea produce astfel de efecte. As verifica mai bine trenul de rulare, brate, amortizoare.
     
  13. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Amortizoarele sunt noi. La fel si kitul de suspensie...Tocmai din cauza asta este si nelamurirea mea.
     
  14. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    UPDATE:
    Masina este la parintii mei care au plecat in concediu cu ea. S-a gandit taica-miu ca ar fi posibil sa fie de la suportii motor. De ce: un mecanic mi-a spus ca ar trebui sa schimb tamponul cu senzor pentru ca a curs ulei pe el si lui asa ii pare, ca ar fi cam dus. Eroare nu am pe masina. La accelerare se aud niste trosnituri. Pentru ca am schimbat cam tot pe la roti, inclusiv capete de planetare, nu inteleg ce ar putea fi aceste troznituri si ma gandesc ca au legatura cu tamponul ala. Taica-miu a gandit-o asa: Se misca motorul cum nu ar trebui, misca cutia (uneori mi se misca schimbatorul de viteze intr-un mod gresit imi pare mie, la denivelari), in cutie sunt planetarele care se misca odata cu ea si planetarele misca rotile. Acum...asa a gandit-o el, nu stiu daca ar putea sa se comporte masina in felul asta :)
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pocniturile pot fi de la suportii de motor.
    Tinuta de drum insa, nu e de acolo.
    Spui ca amortizoarele sunt noi. La fel si arcurile... Eu de aici banuiesc ca ti se trage: ori nu sunt comandate pentru masina ta, ori sunt montate incorect.
     
  16. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Nu am schimbat arcurile. Si nici flanse, pentru ca mi-au zis baietii la service ca nu are.
    Amortizoarele sunt Sachs si au fost luate pe seria VIN....

    De ce trebuie sa fie mereu o problema d-asta de handel, la care trebuie sa incepi sa schimbi chestii pana aflii ce e? :(
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu am inteles, ce ti-au spus baietii ca nu are? Arcuri???
     
  18. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Mi-au spus ca nu se schimba flansele! Ca nu are, ca are alt fel de sistem...
     
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Du-te cu PDF-ul atasat la ei si intreaba-i ce este reperul de la pozitia #7.
    Una peste alta, schimba service-ul !
     
    Caracal apreciază asta.
  20. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Tocmai cand am crezut ca am dat de unii capabili :( Mai sunt si pe strada unde lucrez...
    Bun, o sa le schimb si pe alea. Dar credeti ca din cauza asta se poate manifesta masina in halul asta?? Mi se pare mult prea periculos. Merg cu teama si nu-mi place sentimentul.
     

Distribuie pagina asta