1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tren de rulare, directie - suspensie sau rulmenti la A4 B6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de 4AUDI, 14 Sep 2007.

  1. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, daca ai flansele duse ai impresia ca masina "fuge" de pe sosea in depasiri.
     
    Caracal apreciază asta.
  2. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Multumesc frumos pentru raspuns. O sa le schimb si sper sa dispara fenomenul ala.
    Si daca tot suntem aici, cum verifici arcurile? Sau mai bine spus, daca nu sunt rupte, se pot "strica"? Sa isi piarda elasticitatea sau mai stiu eu ce? Sa le schimb si pe alea?
     
  3. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Flansele la modelul nostru nu au foarte mult de suferit, pentru ca sunt fixe si au doar rol de fixare pentru amortizor(nu de rotesc).
    Eu le-am schimbat pe ambele punti, insa erau in stare perfecta.
    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  4. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Asa mi-au zis si mie, ca sunt altfel si nu se schimba, ca sunt fixe...sa inteleg ca mai caut posibilitati pentru fenomenul ala in depasiri? :)
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se schimba chiar daca sunt in stare buna sau nu.
    Flansele au pe mijloc o gaura cu o saiba de metal, pe gaura aia se prinde amortizorul. Saiba mai are tendinta sa se indoaie daca ai luat cateva gropi puternice
     
    Caracal apreciază asta.
  6. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    La halul in care era masina, m-as mira sa mai fie saiba acolo :)
    Multumesc de raspunsuri. O s-o fac si p-asta si revin cu detalii.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Oricum, la cat costa 2 flanse e si pacat sa nu le schimbi. Macar ai constiinta curata stiind ca sunt noi.
     
  8. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Pana la urma se pare ca este caseta de directie vinovata. Am fost la un service si au confirmat treaba asta. Desi nu au dat-o jos de pe masina, mi-au spus ca dintii cremalierei sunt dusi si nu se poate repara defectul asta. Cica bate cand au miscat de volan, iar cand au tras de ea "a facut si mai rau". Trebuie sa imi iau alta, reconditionata. Mi-au dat niste preturi de m-a luat ameteala.
     
    audibv apreciază asta.
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Eu merg cu un ZF reconditionat si este ok de 70 k km.A fost 2500+ din ce imi aduc aminte.A venit cu bielete si arata ca un produs nou(ambalaj, zone prelucrate, carcasa vopsita ....ireprosabil).

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
    Caracal apreciază asta.
  10. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Am gasit un baiat aici pe forum care este din Targoviste si o sa incerc sa ajung luni pe la el. O reconditionare la el ar fi 900 de lei. Mult mai putin decat orice alta varianta mi-a dat service-ul la care am fost azi (2100 de lei Bosch + manopera fiind cea mai ieftina, pana la 5000 de lei TRW + manopera). Apropo, mi-au zis ca eu am Koyo, dar am inteles ca nu prea conteaza, se poate pune si ZF.
    Am mai trecut prin ceva asemanator cu cutia de viteze la Fabia pe care o aveam. Mi s-a spus ca nu se poate repara, asa ca am cumparat alta. Altcineva a cumparat-o pe cea stricata de la mine si m-a sunat sa-mi spuna ca a reparat-o, diferenta de pret fiind sesizabil mai mica la o reparatie. Din cauza asta nu prea m-as grabi. Trebuie gasit doar meseriasul ala care chiar stie ce face, ceea ce e mai greu :)
     
  11. enevictor25 Bronze Member

    Înscris:
    25 Iun 2014
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A4,2.0i,2002
    Am schimbat toate bratele fata si tot am un zgomot mic la gropi pe partea dreapta, troncane putin,dar numai la anumite gropi sau denivelari de asfalt...pe partea stanga nu se aude nimic.Inainte sa le schimb se auzea mai tare.
    Sa fie din caseta sau flansa?
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca ai toate bratele noi, inclusiv reperele ce nu vin in kit-ul de brate, bieletele de directie + bucsele de la bara stabilizatoare, indreapta-ti atentia catre amortizoare/flanse si/sau suportul motor de pe partea respectiva.
     
  13. enevictor25 Bronze Member

    Înscris:
    25 Iun 2014
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A4,2.0i,2002
    Toate sunt lemforder in afara de bieletele de directie ca am uitat de ele si am luat ce aveau pe stoc cand le am montat (ruville).
    Banuiam capătul de bara sa fie dus si odata ce schimb toate bratele sa dispară. Schimb flansele pe ambele părți sau doar dreapta?
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La cat costa o flansa, schimba-le pe ambele parti.
     
  15. philippe7 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2015
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI 131, 2003
    Salut! Sunt nou pe forum și sper ca postez unde trebuie. Dețin un Audi A4 2003 1.9 TDI AVF 131 cp și de o buna bucata de timp îmi da bătăi de cap un zgomot ce se aude in partea din fata (dreapta înspre roata părerea mea). Se aude o bătaie scurta, un poc, ca de fier pe fier, uneori in momentul când plec de pe loc, cam totdeauna la schimbarea treptelor sau dacă accelerez brusc in special la turații joase. Mai mult de atat, de câteva saptamani se aude o pocnitura asemănătoare și la frânare. Iar in sensul giratoriu la viraj foarte strâns la stanga, se aude un huruit/scârțâit.
    Menționez ca între timp am schimbat kitul de brațe de suspensie față, amortizoare și discuri+ plăcuțe față.
    Ce credeți ca poate fi? Eu ma gandesc la planetara sau suporti motor/cutie.
     
  16. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    Si cum putem sa te ajutam?
    Verifica masina pe elevator, am avut ceva similar si nu mare mi-a fost mirarea cand am gasit un surub nestrans cum trebuie, care tine bieleta antiruliu de bara stabilizatoare. Sigur asta nu inseamna ca la tine e acelasi lucru insa trebuie sa cauti jocurile in piese- pivoti/bucse
     
  17. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    E foarte probabil sa fi uitat sa stranga ceva, eventual cadrul motorului (se slabeste sa scoti suruburile de la brat) sau suruburile de la suportul de etrier (ca ai schimbat discuri).

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  18. Adrian 1971

    Adrian 1971 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6,1.6 ALZ, 2002
    Am schimbat si telescoape si bucsi spate ...masina tot mai dansa putin de spate.
    Pentru cine mai citeste pe aici. : faceti geometria tuturor rotilor ,se face si pe spate, ca nu e logan.... Altfel o sa mearga rau, si tot mai fuge un pic.
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Mar 2017
  19. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    B6 are 2 brate pe fiecare parte in spate
     
  20. Adrian 1971

    Adrian 1971 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6,1.6 ALZ, 2002
    Si mai are si cate o bieleta daca imi amintesc ?
     

Distribuie pagina asta