1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tren rulare (suspensie - brate - directie - etc. ..) la A6 C4 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C4 (1994 – 1997)' creată de hector, 15 Mai 2009.

  1. hector

    hector 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 1995, 1.8 5V
    Am un audi a6 model 96 si am fost de mi-am schimbat amortizoarele fata, spate, bucse si placute de frana (doar pe spate placutele). am fost la un mecanic recomandat de o cunostinta. dupa ce am luat masina de la el se auzea o bataie mica la roata din stanga in special cand franam. mi-a zis ca o sa dispara la un moment dat e de la nu stiu ce... in fine, n-a disparut, mai mult se aude mai tare acum. eu nu ma pricep la mecanica, ce credeti ca ar putea fi? planetara? e un surub care intra in centrul rotii, ala tine planetara, ce rol are? se poate sa fie destrans? eu sunt habarnist in materie, astept un raspuns. ms
     
  2. hector

    hector 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 1995, 1.8 5V
    nimeni?
     
  3. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    Nici eu nu ma pricep , dar oare nu ai o janta indoita?
     
  4. hector

    hector 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 1995, 1.8 5V
    nu e indoita
     
  5. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    De cat timp e bataia? Ai dat jos roata de atunci? Ai verificat IN PRIMUL RAND daca roata este stransa bine (adica prezoanele cu care este prinsa)? Bataia apare la viraj sau si la drum drept? Este NUMAI la franare sau SI PE franare? Se aude cand drumul e denivelat sau si pe drum neted?

    Da si tu cat mai multe detalii cum vrei sa ne dam cu parerea...
     
  6. hector

    hector 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 1995, 1.8 5V
    n-am dat jos roata de atunci
    roata e stransa bine
    bataia e si pe drum drept si in viraje
    in franare parca nu se aude
    se aude si pe drum denivelat si neted
    la viteza nu se aude asa tare
     
  7. Rapier

    Rapier Gold Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5 Sportback, 2.0 TDi (CNHA), 2016
    Sa mai verifici roata daca e stransa...am zis si eu ca e stransa la mine si totusi nu era...si 3 ore m-am invartit pe langa si pe sub masina, mai aveam un pic si demontam planetarele cu cutie cu tot din cauza unei batai asemanatoare.

    Acum, daca nu e de la roata....incep sa exclud. Capul de planetara nu e ca ala incepe sa se auda intai la viraje. Nici rulmentul nu as spune ca este pt ca ala se manifesta ca un huruit nu ca o bataie. Verifica prinderile amortizoarelor, bieletele antiruliu, bratele suspensiei. Daca nici astea nu sunt, poate fi capul de planetara ce intra in cutie (la tripoda)...roaga-te insa sa nu fie asta...nu se vinde separat decat impreuna cu planetara si nu vrei sa stii cat costa...poate la dezmembrari sa gasesti separat. Nu te speria, nu inseamna neeaparat ca de la asta este, eu ti-am enumerat cateva cauze posibile ale zgomotului. Si in final poate fi si din cutie... Acum nu am nici o alta idee, daca imi mai aduc aminte de ceva iti spun
     
  8. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    Eu spun sa verifici janta. Aveam si eu o bataie in volan care venea de la rotile din spate, o simteam incepand cu 30 km/h iar pe la 120 era enervant rau. Credeam ca e din cauza anvelopelor, dar acum 2 zile le-am dat jos si janta din dreapta era serios indoita, evident pe interior. In exterior nu se observa nimic. Asa ca, nu strica o verificare..
     
    Ultima editare: 18 Mai 2009
  9. hector

    hector 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A6 1995, 1.8 5V
    ms de raspunsuri, o sa ma duc la un prieten care se pricepe cand are ceva timp sa vad
     
  10. adrian.M

    adrian.M 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Apr 2009
    Locație:
    -
    Masina:
    -
    Ai rezolvat ceva?
     
  11. bogdan89

    bogdan89 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2011
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A6 c5 -1.9tdi AWX A6 c6 - 2.0tdi blb
    Da surubu din centru rotii tine planetara,daca nu e strans bn apar zgomote nu tine rulmentu presat!!!misca roata sus jos ?ridico pe cric si trage de ea cu o mana deasupra cauciuculuisi alta sub!!!daca misca planetara nu e stransa sau rulmentu e stricat
     
  12. maryuzzz 5th Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2010
    Locație:
    Radauti
    Masina:
    A6 C4 avant ,2.5 TDI 103kw,1996
    Daca iti apare in franare poate sa fie din cauza uzurii neregulate la discuri daca zici ca ai schimbat placutele.
     
  13. RaduCodreanu 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2010
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    C4 Avant 2.5 TDI AAT
    daca a aparut o data cu schimbarea rotilor, atunci e foarte probabil sa fie de la faptul ca nu s-au curata jentile inainte de montare pe masina. Da jos rotile si curata cu peria de sirma, verifica cu mina sa nu fie nici o denivelare si monteaza-le la loc.
    Daca mergi mult asa, se poate sa-ti uzezi discul de frina inegal si ramii cu bataia pina cind vei schimba discurile.
     

Distribuie pagina asta