1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tren rulare (suspensie - brate - rulmenti - etc. ..) A6 C6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de mariusel86, 4 Dec 2010.

  1. pamfilie2006

    pamfilie2006 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2014
    Locație:
    Sărmașu
    Masina:
    A6 C7 2015 S-Line 2.0 TDI ULTRA CNHA
    Salut. Am nevoie de un cod pentru un kit de brate pentru Audi A6 4F (cel din profil) deoarece am comandat un kit de la Febi si .... surpriza , nu se potrivesc. Este vorba despre kitul 8E0407151RS3 Febi 39404.
     
  2. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    asa se intampla cand tu sau mecanicul tau comandati "dupa ureche".
    Comanda conform VIN si o sa primesti ce trebuie.

    P.S. uita de Febi.
     
  3. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    pamfilie, codul ala ce l-ai scris tu nu exista ca si cod original in programul original, ca si piesa/kit brate .
    Ai in pdf codurile bratelor pe original. Dupa alea, comanda-ti aftermarket de care vrei, dar sa fie compatibile neaparat cu cele OE.
    Daca mai ai nevoie de vreunul si nu e acolo, spune.
     
    pamfilie2006 apreciază asta.
  4. Calin M

    Calin M 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2018
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0 TDI Quattro 176kW 2010
    Salutare, revin cu feedback la problema mea cu bataia pe partea dreapta. La verificarea vizuala nu se putea observa nimic. Totusi am ajuns la un service unde omul a mai intalnit asa ceva (am descris pe pagina precedenta problema) si mi-a comandat bieletele antiruliu. Intr-adevar dupa demontare am observat ca ambele erau distruse. 2 bielete originale + manopera 300 lei. Nu se mai aude nimic. Bucsile la 2 din bratele superioare sunt fisurate, dar inca nu de tot, probabil in viitorul apropiat urmeaza alte piese..

    O zi buna tuturor!
     
    Audiquattro6 apreciază asta.
  5. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    Sincer mie imi este greu sa cred 2 lucruri :
    1.ca la verificarea vizuala nu s-au vazut bucsele crapate/rupte
    2.ca de acolo proveneau bataile, stabilizatorii au alt rol(reduc inclinarea masinii, regleaza balansul masinii)....dar daca tu esti impacat asta este important

    Bafta
     
  6. Calin M

    Calin M 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Oct 2018
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0 TDI Quattro 176kW 2010
    Inainte se auzea o bataie (care la denivelari mai mari era dubla, ca o bataie cu ecou) acum nu se mai aude nimic. Am peste 1500 km de la schimb si totul e ok. Nu tot timpul poti vedea fisura in bucsi pana nu demontezi.
    Bine ca a fost doar atat!
    O zi buna all!
     
  7. Borda Lucian 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2016
    Locație:
    Gherla
    Masina:
    Audi A6 C6 2.0 TDI 140 HP 2005
    Salut,
    Rulmentii de pe fata cu uzura pot provoca vibratii in pedala de acceleratie chiar daca nu am joc la roata ? De la 40 la ora in sus incepe o vibratie intrerupta in pedala de acceleratie indiferent de turatie sau treapta de viteza sau daca este scoasa din viteza
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  9. Costin_

    Costin_ 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Oct 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,2.0 tfsi, 2008
    Salutare,

    Sunt hotarat sa schimb tot ce inseamna articulatii pe masina.
    Masina este un 2.0 tfsi, BPJ, avant, 2007.
    Ma puteti ajuta si pe mine cu un numar de kit/lista cu coduri de piese sau ceva indrumari de unde pot comanda va rog ?

    Multumesc frumos,
     
    Ultima editare: 23 Iul 2019
  10. K3nT Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4B6 1.9TDI AVF 2003 Berlina 155HP 1BV ; A6C7 Avant Quattro 2,0 TDI -DDDA-2018
    www.kitbrate.ro, epiesa, autokarma...etc daca vrei online sau daca nu mergi direct la un magazin serios la tine in oras.
     
  11. CDK 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2018
    Locație:
    Spania
    Masina:
    Audi A6 C6 (4F) berlina 2010 2.8FSI 190 manual fara quattro
    Salutare tuturor.
    Sa spun si eu ce am pe suflet de la o vreme, mai exact doua probleme nu chiar mari dar deranjante.
    Prima problema ar fi ca atunci cand plec cu masina, daca a stat nemiscata mai mult de 6-7 ore (aproximativ) in primele minute de mers se miste ca si cum as lua cate o groapa la doua secunde, asta la viteza de 15-30 km/h. Daca cresc pana la 35-50km/h, "gropile" se simt la un interval mai des.
    Ce ma ingrijoreaza e ca dupa ce merg 10minute cu masina, acest fenomen dispare, dar cred ca ar reaparea la 120km/h cand din nou se simte o vibratie ca si cum nu ar fi echilibrate rotil, care din nou dispare dupa 140km/h. Tin sa precizez ca jantele nu sunt strambe, sunt aliniate, echilibrate si cu cauciucuri noi.

    Iar a doua problema, cea care cred eu ca ar fi cauza este prezentata in acest video si anume un sunet care se aude la urcarea bordurilor



    "La ochi" nu se vede nimic. Am fost la un service si mi-au zis ca ei nu vad nimic ciudat la suspensie.
    Dar chestia asta chiar ma pune grav pe ganduri ... o problema care dispare in mers, dar daca sta masina cateva ore bune, reapare..
     
  12. snapy94 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2018
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi a6 4f C6 2.0 BLB
    Salut un cod pentru bieleta de directie la un a6 2.0 blb? partea stanga 2005
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este acelasi cod stanga/dreapta.

    4F0 422 821 D
     
  14. snapy94 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2018
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi a6 4f C6 2.0 BLB
    Ce chestie .. am schimbat amortizoarele fata/spate flanse fata/spate la service autorizat dupa ce am plecat pe drum am constantat ca imi bate foarte rau pe stanga imi facea la orice denivelare TRONC TRONC sau viraje scurte. Ma intorc la service o ridica pe elevator cica bieleta de directie si sa schimb si capetele de bbara bun dau 420 de lei pe toate + 100 de lei manopera ce crezi facea la fel parca mai rau .. deja ma enervasem si le-am zis ca nu plec pana nu rezolva si ce crezi vine un nene Vasile din fundul garajului cica strangetii ba suruburuile de la brate si ce crezi surubul ala nici nu era prins se misca stanga dreapta. M-am tiganit cu ei sa-mi dea banii pe manopera a chemat managerul si intr-un final mi-au dat banii. Bine ca bieletele si capetele de bara erau duse bine ca le-am schimbat mare atentie la service-uri.. TOTI sunt pe graba schimbam toata masina pentru 1 surub.
     
    tobacatalin apreciază asta.
  15. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    Știe cineva codul de la șurubul ce tin bratele superioare, cel mic ce intra in fuzeta?
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Asta ?
     
    silvio apreciază asta.
  17. silvio

    silvio Silver Member

    Înscris:
    11 Mar 2010
    Locație:
    Milano
    Masina:
    audi a6 4f 2.0 tdi 2006 audi a6 4f 3.0 Tdi 2011
    Asta e. Mulțumesc.
     
  18. snapy94 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Iun 2018
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi a6 4f C6 2.0 BLB
    Salut baieti,
    Acum 2 zile am facut o boacana foarte mare: ma grabeam afara plouase si am pierdut controlul intr-un sens giratoriu unde am ricosat DOAR cu spatele in bordura destul de rau. La prima vedere era janta foarte lovita credeam ca am scapat ieftin. Acum incepe distractia, dupa 1 km la alt sens era sa ma intorc cu o viteza de 20 km/h. Pur si simplu mi-a fugit spatele. Pe scurt nu mai am stabilitate deloc pe sosea indiferent cu cat merg la ora simt ca imi fuge spatele stanga-dreapta.
    Ce am facut: am schimbat jantele le-am pus pe cele de vara si la fel, face mai rau, din cand in cand imi apare ESP in bord la fel cum imi apare candderapezi pe suprafata umeda cu mazga, stiti la ce ma refer. Culmea am lovit roata dreapta spate fix unde vroiam sa schimb rulmentul acela de intra in hub. Trebuie sa imi vina luni probabil. De la ala sa faca asa ? Eu mergeam cu zgomotul ala specific de vreo saptamana pana m-am decis sa il cumpar.
    Mentionez ca amortizoarele sunt noi cu tot cu flanse si fata nu am lovit-o, am lovit doar roata spate.
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Degeaba ai scris pe forum. Mergi la un bun mecanic si schimbi tot pe spate mai precis impreuna cu un stand de directie faci verificari spate si schimbi chiar puntea completa cu arcuri, brate si amortizoare, rulmenti, hub cu butuc si asa mai departe. Nu rezolvi nimic din fata calculatorului ci cu foarte multi bani si piese schimbate. Alta solutie nu ai.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Culmea, la 3 minute dupa ce a postat m-am trezit si cu P.M.
    Daca tot sunteti asa grabiti, de ce nu va duceti la un service ?
     
    ovidiutm apreciază asta.

Distribuie pagina asta