1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tutorial montare “Ambient Light” la Plafoniera pe A4-B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de boboq_76, 16 Mar 2010.

  1. boboq_76

    boboq_76 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2009
    Locație:
    Pitești, Argeș
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 131CP AVF 2004
    poza1.jpg
    Piese necesare: 2 leduri cu lupă cu lumină roşie de 5mm, suporţi pt leduri, 2 conectori tip mamă, tub termocontractant (termosensibil).
    Scule necesare: burghie de 2mm şi 6mm, punctator, letcon, cleşte sertizat conectori.
    După demontarea plafonierei de pe maşină se trece la operaţiunea propriuzisă.
    Se însemnează cu punctatorul mijlocul găurilor pt leduri, care se pot observa uşor pe spatele capacului plafonierei şi se dau găuri cu burghiul de 2mm din spatele capacului către faţă pt o bună centrare.
    poza2.jpg
    Apoi se întoarce capacul şi se majorează găurile cu burghiul de 6mm (găurile se dau deci din exterior spre interior).
    poza3.jpg
    După majorare se montează suporţii pt leduri în găuri şi apoi ledurile în suporţi după care se trece la partea de conectare.
    poza4.jpg poza5.jpg
    Cele două leduri trebuie înseriate fiecare cu câte o rezistenţă de 860Ω (sau o valoare apropiată) şi o diodă 1N4148 conform schemei de mai jos:
    poza6.jpg
    Ledurile se conectează în paralel după care se sertizează conectorii. Rezultatul este următorul:
    poza7.jpg
    Conexiunea finală se va face la maşină mufând cei doi conectori la cele două lamele din corpul plafonierei bineînţeles ţinând cont de polaritate şi anume:
    Anodul ledurilor la lamela din stânga(+ poziţie), catodul la lamela din dreapta (-).
    poza8.jpg
    Spor la treabă!
     
    Caracal apreciază asta.
  2. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    felicitari pentru initiativa :).
     
    Costel90 apreciază asta.
  3. upgrade

    upgrade 4th Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2008
    Locație:
    bacau
    Masina:
    audi a4 2002 1.9 101cp
    poze cu rezultatul finit nopatea?
     
  4. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Daca pun Rezistenta de 820 Ω este vreo problema ? ca nu am gasit de 860 Ω
    Inca o intrebare: LED-urile se leaga AMBELE in paralel intre rezistenta si dioda (practic se pun in comun ambii anozi si ambii catozi ai LED-urilor)
    Multumesc tare mult!
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Mar 2014
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    In functie de calitatea led-urilor vor lumina mai tare,sau se vor arde(daca pui rezistenta de 820).
    led-urile se leaga in paralel si pe anod sau catod legi rezistenta.In cazul tau poti incerca legarea led-urilor in serie pentru a nu arde led-urile
     
  6. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Sincer nu stiu ce marca de LED-uri sunt dar am luat 4 cu lupa, albe si cu lumina rosie.
    Am respectat schema intocmai insa nu-mi place ca lumineaza prea tare (ma refer la noaptea) LED-urile. Asadar am inseriat pe rand doua si apoi 3 rezistente si tot mi se pare puternica. Eu vreau si mai slaba (cam cum am vazut eu pe un A6 cu "ambient light" din fabrica). Acum nu stiu daca e vorba de LED-uri (de puterea acestora) sau de altceva.
    Cert e ca daca pun cu o singura rezistenta .. ai impresia ca luminezi cu lanterna.
    Este posibil sa incerc si cu alte LED-uri de o intensitate mai mica? Sau sa pun o rezistenta mai mare??
    Imi pare rau ca am gaurit consola si .. nu am rezultatul scontat. Momentan am lasat doua LED-uri infipte in ele.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Mar 2014
  7. shobo01 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A4 B6 2002, 1.6 MPI benzina 102cp
    Salut,
    Sincer ideea mi se pare cool, dar eu nu as pune decit daca as gasi leduri originale de AUDI, eventual achizitionate de pe la vreun schrott, ca astea ce le gasesti prin comert, nu sunt la fel. Ceea ce se vinde prin comert nu sunt garantate ca au aceeasi lumina. Doar in automotive cind cumperi leduri te asiguri ca toate lumineaza la fel. Pur si simplu este greu in procesul de productie al ledurilor sa te asiguri ca jonctiunile a doua leduri vor radia aceeasi cantitate de lumina. Ideea cum am mai zis e faina, dar eu as merge pe leduri de origine, si as cauta si rezistenta pe care nemtii au folosit-o, asta in cazul in care nu au folosit PWM.

    O zi faina.
     
  8. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    E clar! Asa ma gandeam si eu sa gasesc pe la dezmembrari pe undeva. Daca nu .. am sa las pagubas. Imi pare,insa, rau ca am gaurit consola.

    Numai bine!
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Mar 2014
  9. tdanielv

    tdanielv Bronze Member

    Înscris:
    21 Apr 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 116CP
    Salutare,

    Exista si pe original, sub denuirea de Ambient Led.
    Cod piesa 8E0 919 063 A. Codul este valabil pt A3 si A4.
    Dar am vazut si pe A6, s-ar putea sa se potriveasca sau sa fie alt cod.
    Pret aprox 60-80 roni.
    Piesa are locas de montare in plasticul din consola.
     
    vlc apreciază asta.
  10. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    Am rasfoit tot forumul si din pacate nu am gasit codul pt LED-urile originale de ambient light, eu si colegul musicdok ne-am montat asa ceva pe masina! A costat vreo 60 lei, vine cu tot cu fire, doar trebuie sa bagi mufele, sa clipsezi la pozitie si sa gauresti (dar daca ai un prieten bun, care pe deasupra mai e si dentist, gaurile ies perfecte). In plus cand modific intensitatea luminii din bord, se modifica si lumina ambientala! Numai bine!
     
    Leika apreciază asta.
  11. mhozoc

    mhozoc 4th Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4-2.0 ALT-2002;80-2.0 16V;A4 B7 1.8T 2008
    Foarte buna initiativa.Eu am vazut pe un Golf 5 montat si a iesit foarte bine.In ceea ce priveste ledurile,am cumparat de pe Maica Domnului pentru altceva si aveau mai multe modele deci am avea de unde alege,unul dintre tipuri sigur se potriveste cu cele originale ca doar nu produc cei de la Audi leduri.
     
  12. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Daca tot m-a "mancat pe undeva" si am gaurit consola cred ca am sa recurg la solutia optima si originala.

    P.S. referitor la intensitatea luminoasa sa inteleg ca atunci cand reglezi intensitatea luminoasa in bord vine mai putin curent pe + unde se conecteaza practic, ambient light ?

    Si eu am cumparat LED-uri insa se pare ca nu am luat tocmai ce trebuie. Mi-ar fi de ajutor o specificatie a LED-ului.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Mar 2014
  13. boboq_76

    boboq_76 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iul 2009
    Locație:
    Pitești, Argeș
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 131CP AVF 2004
    Eu am leduri de bmw care se folosesc la usa soferului si vin cu rezistenta si cu dioda pe ele din fabrica exact ca in schema descrisa anterior. Nu stiu de unde s-ar putea procura, dar o sa ma interesez de producator
     
  14. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Heheee.. :) vezi este un amanunt foaaarte important pe care nu l-ai mentionat initial. Incearca si tu sa vezi cam cum lumineaza obisnuitele leduri cu lupa :( in schema editata de tine. Noah. eu sper ca totusi s-o rezolv intr-un fel .. daca tot m-am stresat si chinuit atat.
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Mar 2014
  15. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Nu are nici o importanta provenienta led-urilor.Eu mi-am montat led-uri cumparate de la magazin(din Bucuresti,de pe strada Maica Domnului),pe care le-am conectat in paralel cu o rezistenta(pentru a suplini diferenta de tensiune intre cei 12 V de la plafoniera si 3.5 V ai led-ului).
    Led-urile montate de mihai sunt chiar mai chioare decat cele montate de mine.Eu am led-uri in plafoniera si manerele usilor montate de mine de aproape 1 an si nu s-a ars niciunul.
     
  16. tdanielv

    tdanielv Bronze Member

    Înscris:
    21 Apr 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A4 Avant B6 116CP
    Salutare,

    am atasat un tutorial (gasit pe net) cu montare ambient led pt cei care folosesc kit-ul original. sunt si explicatii pt cei care nu au marcat din fabrica locul pt gauri.
    era un singur pdf dar din cauza marimii a trebuit sa-l sparg in bucati.
     
  17. xaby69

    xaby69 Gold Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2.0i
    La fel am procedat si eu! Gaurile mi le-a facut colegul musicdok cu o freza de dentist :D
     
  18. Paulll

    Paulll 5th Gear Member

    Înscris:
    26 Oct 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 / 2009 / 2.0 TDI / CAGA / Multitronic / Avant
    Stie cineva daca ledurile de pe fata (8E0 919 063 A) se potrivesc si pe spate?
     
  19. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Se pot monta,insa plafoniera nu are suport de prindere si nici alimentare pentru aceste led-uri.Eu mi-am montat si in spate,insa am alimentat led-urile de la led-urile butoanelor.Trebuie avut grija cand gauresti plafoniera,pentru ca nu este montata drept pe plafon,ci vine inclinata spre spate.
     
  20. tdy 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4-B6, 2003, 1,9TDI AWX, 130 CP
    Stiti cumva unde pot gasi Kit-ul original?? Si ce pret are? ca eu m-am apucat sa fac cu rezistenta si LED-uri normale si .. nu mi-a iesit nimic. Sunt ofticat. Am ramas si cu gaurile si ..ca sa nu fie chiar ca la tigani .. am lasat LED-urile infipte in ele.
    As vrea totusi sa gasesc kit-ul original sa ma linistesc.

    Multumesc!
     
    Ultima editare de un moderator: 31 Mar 2014

Distribuie pagina asta