1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tutorial reparatie CLAPETA deschidere TORPEDOU la Audi A4 B6 si B7

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de drogas, 1 Sep 2014.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. drogas Gold Member

    Înscris:
    31 Ian 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B6 1.8T AVJ 2002
    Salutare,

    Va prezint o idee de economisire a 200 de lei pe un rahatel de plastic care in final se va rupe si el la un moment dat.

    Desi nu credeam ca se poate, ei bine m-am convins: plasticele se uzeaza si devin casante odata cu trecerea timpului si din cauza ca masina sta in soare vara, etc.

    Problema: Clapeta de deschiderea torpedoului formeaza impreuna cu un brat un unghi de 90 de grade ceva in forma de "L" care pivoteaza in jurul unghiului de 90 de grade.

    1) se rupe bratul si la actionarea clapetei nu se intampla nimic
    2) s-au rupt balamalele clapetei care a atras dupa sine si ruperea bratului, cum am avut eu

    In ambele situatii torpedoul este blocat. Cost clapeta INUMAN de mult 200 de lei noua iar la SH nu se gaseste decat cu torpedou cu tot, adica tot 200 lei. A nu se intelege ca nu am 200 de lei sa dau sa imi repar masina, dau banii dar sa merite, iar acest rahatel nu merita.

    Pasii:

    1) se scoate capacul de plastic din dreapta (identic cu cel din stanga care acopera sigurantele) si se deblocheaza torpedoul
    2) cu torpedoul deblocat se desurubeaza cele 5 suruburi ( 3 in torpedo + 2 afara dedesubt) cu tubulara de 8. Daca aveti torpedou refrigerat mai sunt suruburi in interiorul torpedoului care tin tubulatura care intra prin spatele torpedoului.
    3) cu torpedoul iesit se foloseste un torx T20 si se desface surubelul care tine "broasca" in fata de usa a torpedoului
    4) se apasa clema si se trage pentru a scoate broasca cu totul
    5) se confectioneaza intreg mecanismul din inox (adio problem forever) dar singurul dezavantaj este ca trebuie cumva ca acesta tabla sa se uneasca cu clapeta de plastic care s-a rupt, asadar am fost nevoit sa dau o mica gaura sa folosesc un surub pe care ulterior l-am vopsit cu negru. NU se vede decat daca te uiti de aproape.

    Acestea fiind spuse, spor la reparat.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta