1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

TVA Deductibil cand achizitionam un autoturism

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de alex.petrariu, 19 Noi 2007.

  1. koon

    koon 3rd Gear Member

    Înscris:
    3 Noi 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    2010 A5 Sportback
    Scurt ghid de cumparare masina noua sau SH din Germania / UE

    Pentru ca am trecut de curand prin asta si totul e proaspat, revin pentru cei interesati cu un mic ghid de cumparare a unei masini noi din Germania / UE. Avantajele le-am mai descris: pret mai mic de achizitie (cel putin la Audi: 7-10%, iar in cifre absolute in cazul meu - o diferenta de aproape 5.500 eur intre preturile de lista DE vs. RO), scutirea platii tva-ului ca persoana juridica.

    Daca ai o masina Vag veche pe care vrei sa o vinzi, poti negocia cu dealerul un buy-back o data cu cumpararea celei noi, asa impusti doi iepuri dintr-un foc. Pentru asta va avea nevoie de copii dupa actele masinii, poze detaliate si un istoric obiectiv (accidente / evenimente...). Nu te ajuta cu nimic sa-l minti pentru ca odata ajuns acolo isi ajusteaza oferta in functie de neregulile gasite la masina.

    So...

    1.
    Iti configurezi frumos masina online si, cand ai terminat dai print to PDF si te asiguri ca optionalele au trecute si codurile, in special daca iti configurezi masina pe situri .ro. Daca o faci in germana (apelezi la un prieten ;) ) situatia se simplifica pentru dealer.

    2.
    Cauti un dealer. Sursele sunt multe: cauti pe forum, pe la prieteni sau chiar pe situl mama. Audi.de are de exemplu o sectiune dedicata dealerilor. Ii poti cauta acolo in functie de ce criterii vrei (distanta mica fata de granita de est, de exemplu, poti scuti o zi de drum).

    3.
    Contactezi dealerul, ii zici cine esti si ce vrei si ii trimiti configuratia, dupa care astepti oferta. O parte sunt seriosi si nu ai probleme sa te intelegi cu ei. Un discount de 10% din pretul de lista e normal si poti pleca de acolo. Daca masina o cumperi in leasing, cu oferta mergi la banci sa obtii finantarea. Aici nu stiu foarte multe, sper sa intervina altcineva cu detalii concrete. Banuiala mea este ca nu toate bancile se baga la leasing extern.

    4.
    Cand bateti palma "online", iti trimite un formular de comanda (bestellung) pe care il completezi, semnezi si stampilezi si i-l trimiti inapoi. In faza asta ar trebui sa-ti estimeze un termen de livrare si sa-ti solicite un avans. Mie mi-a spus 10% dar nu a asteptat dupa ei ca sa comanda masina. Chiar am tras de el sa-mi dea detaliile bancii ca sa pot face plata.

    5.
    Iti deschizi cont in EUR daca nu ai, cumperi valuta (atentie, la sume mai mari de 10.000 eur cursul se negociaza, dar nu la ghiseul de schimb ci apelezi la un desk officer) si, in baza detaliilor obtinute de la dealer (denumire societate, iban, banca etc), achiti avansul. Poti trimite pe mail dealerului OP-ul vizat de banca. Mai castigi o zi doua...

    6.
    Astepti.

    7.
    Mai asteapta un pic... Nu au trecut decat doua luni!... :)

    8.
    Termenul se apropie, te suna dealerul sa-ti spuna ca in saptamana X masina e gata.

    9.
    Iti iei biletele de avion si de tren. Fa asta cand ai confirmarea clara a zilei de livrare. Poti alege un low-cost insa trebuie sa fii constient ca intarzie des si nu aterizeaza pe aeroporturile mari, ceea ce inseamna ca mai adaugi transportul pana in orasul in care e dealerul. Bilete la tren poti rezerva la bahn.de.

    10.
    Vireaza restul de bani dealerului.

    11.
    Aranjeaza cu dealerul sa se ocupe el de toate hartiile si de obtinerea numerelor rosii si a cartii verzi. Orice dealer serios face asta. Va avea nevoie de o imputernicire (vollmacht) pe care ti-o va trimite. O completezi cu datele firmei, o semnezi, stampilezi si trimiti inapoi pe mail sau fax.

    12.
    Pregateste-ti urmatoarele acte, necesare la inmatricularea provizorie in DE / cumparare:
    - CUI / copie dupa CUI
    - certificat fiscal / copie certificat fiscal
    - CI sau pasaport
    - imputernicire de la firma ta sa aduci masina in tara. Poti cere dealerului seria de caroserie ca sa o completezi din tara, pentru ca numerele nu le vei sti decat cand vei ridica masina. Bineinteles ca poti trimite dealerului documentul pe mail si-l poti ruga sa-l printeze el dupa ce monteaza numerele rosii pe masina. Eu asa am facut.
    De asemenea, ai nevoie de stampila.
    Daca folosesti internet banking, ia-ti si tokenul cu tine, you never know. Ceva extra bani pe un card de asemenea se pot dovedi folositori, mai ales daca te mai hotarasti pe loc sa mai adaugi ceva optionale (covorase, cabluri AMI, scaun copil, ladita frigorifica etc).

    13.
    Pleci. Eu mi-am programat ridicarea masinii pentru joi. Am incercat sa las o zi de siguranta inainte de weekend in caz ca ceva nu mergea bine cu actele si sa ajung in tara in weekend.

    14.
    Ajungi la dealer, abia saluti persoana cu care ai negociat cumpararea si te repezi la masina sa o admiri pentru ca te asteapta cuminte si curata in zona de livrare ;). Ti se copiaza actele si cineva merge cu masina sa obtina numerele rosii. Se intoarce, ti se prezinta jucaria, se semneaza hartiile si te pregatesti de drum.

    15.
    Verifica prezenta urmatoarelor acte (a se verifica si seria caroseriei, trebuie sa fie aceeasi in toate documentele):
    - talon (Fahrzeugschein sau Zulassungsbescheinigung Teil I)
    - carte de identitate (Fahrzeugbrief sau Zulassungsbescheinigung Teil II)
    - certificat de conformitate C.O.C. (trebuie sa rezulte norma de poluare / emisia de noxe)
    - carte verde
    - factura

    16.
    Combustibil. Setare destinatie in GPS. Drum bun!
    Vigneta in Austria si Ungaria de la prima benzinarie. In Germania nu.

    17.
    Shopping si o noapte de somn in Viena. Eu am ales un hotel (Pyramide) langa un centru comercial (SCS), la doi pasi de autostrada spre casa, ca sa nu pierd mult timp. De la Viena am facut 13 ore pana in Bucuresti. Am prins blocaje in Austria si Ungaria si gropi pe Dealul Negru.

    Dupa ce ajungi in tara mai ai nevoie de hotararea AGA de cumparare a masinii si, daca e cazul, contract de imprumut (daca ai creditat firma).

    Daca mai aveti sfaturi / completari, nu va sfiiti.

    Cheers!
     
    Ultima editare: 12 Mar 2010
  2. teg

    teg Moderator Staff Member

    Înscris:
    6 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6
    ANAF a publicat Ordinul 3193/2011 privind procedura achitarii TVA in cazul achizitiilor intracomunitare de mijloace de transport noi, aplicabila persoanelelor fizice si juridice neinregistrate in scopuri de TVA ce efectueaza achizitii intracomunitare de asemenea mijloace de transport.
    Procedura nu se utilizeaza pentru importul de mijloace de transport noi sau pentru vanzarea pe teritoriul national, ci stabileste formatul Certificatului ce atesta plata TVA sau formatul Certificatului ce atesta scutirea la plata a TVA. Potrivit art. 126 alin. (3) din Codul fiscal, achizitia intracomunitara in Romania de mijloace de transport noi este o operatie taxabila in Romania, din punctul de vedere al TVA.

    Persoanele fizice si persoanele juridice neinregistrate in scopuri de TVA platesc TVA la achizitia intracomunitara a mijoacelor de transport noi. Plata TVA se face in baza decontului special 301 pana in data de 25 a lunii urmatoare.
    Prin Ordinul Comun al Ministerului Administratiei si Internelor – ANAF nr. 168/2039 din 28 Iulie 2010 publicat in Monitorul Oficial nr. 0627 din 06 Septembrie 2010 s-a stabilit ca pentru inmatricularea acestor mijloace de transport se va prezenta de catre cumparator un certificat ce atesta fie plata TVA fie un certificat ce atesta scutirea la plata.
    "Ca sa nu existe nici o confuzie amintim ca la achizitia intracomunitara efectuata de o persoana inregistrata in scopuri de TVA se aplica taxarea inversa (4426 = 4427). In functie de scopul achizitiei vom analiza daca suma din contul 4426 este deductibila", explica Adrian Benta, consultant fiscal la firma Bentaconsult.

    Ordinul ANAF stabileste formatul Certificatului de plata al TVA sau de scutire de TVA pentru autoturismele ce nu sunt noi, formatul cererii si ce documente sunt necesare pentru eliberarea acestora.
    Pentru certificatul ce atesta plata depunerea cererii, insotita de documentele justificative ale achizitiei, se face dupa depunerea decontului special 301 si dupa plata TVA. Eliberarea se efectueaza in 5 zile lucratoare.
    Pentru eliberarea „PE LOC” contribuabilul va anexa la cererea depusa exemplarul din decontul 301 si dovada platii TVA. (Nu se mai asteapta scadenta pana in 25 a lunii urmatoare).

    In cazul in care autoturismul nu este nou, nu se datoreaza plata TVA la achizitia intracomunitara facuta de catre persoana fizica insa pentru inmatriculare se necesita certificatul de scutire la plata TVA. In acest caz se necesita documentele de achizitie, din care sa rezulte ca autoturismul nu este nou. Certificatul se elibereaza in 5 zile lucratoare.


    Ce se intampla daca o persoana juridica neinregistrata in scopuri de TVA efectueaza o achizitie de mijloace de transport ce nu sunt noi?

    Intr-un plafon anual al tuturor achizitiilor intracomunitare, inclusiv mijloacele de transport, de pana la 10000 Eur (34000 lei, conform norme) persoana juridica neinregistrata beneficiaza de scutire de TVA , iar peste acest plafon plateste TVA prin depunerea decontului special de TVA si urmeaza procedura eliberarii certificatului de scutire de TVA.
    Din punctul de vedere al TVA sunt mijloace de transport noi, activele ce indeplinesc conditiile :

    1. în cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrării în funcţiune sau să nu fi efectuat deplasări care depăşesc 6.000 km;
    2. în cazul unei nave, aceasta să nu fi fost livrată cu mai mult de 3 luni de la data intrării în funcţiune sau să nu fi efectuat deplasări a căror durată totală depăşeşte 100 de ore;
    3. în cazul unei aeronave, aceasta să nu fi fost livrată cu mai mult de 3 luni de la data intrării în funcţiune sau să nu fi efectuat zboruri a căror durată totală depăşeşte 40 de ore.
     
  3. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    colegi,sunt in cautare de audi a6 2012 incoace motor 2.0 tdi.am gasit ceva interesant dar peste tot unde am sunat am gasit numai aduse pe firma ,nimic de la persoana fizica.
    masina vinduta din germania catre o firma din ungaria si apoi catre persoana fizica din romania .este legal aceasta modalitate?la ce riscuri ma expun?
    multumesc in avans
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu te intereseaza pe tine provenienta automobilului respectiv. Tu esti cumparator de buna credinta. Exista doar riscul ca in cazul unei anchete penale privind eludarea taxelor adica neplata TVA sa-ti fie imobilizata masina dar asta nu s-a intamplat pana acum. Cel mult vei da o declaratie privind modalitate achizitiei masinii care ai cumparat-o. Restul nu te mai intereseaza.
     
    stefan550 apreciază asta.
  5. Sica17 2nd Gear Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 3.0 204hp quattro
    Salut,
    De curand am cumparat un Audi A6 C7 din Germania pe firma unui prieten. Intre timp au aparut niste discutii intre noi si ma astept ca el sa ma puna sa platesc TVA-ul la masina si sa o trec pe numele meu. Aveti idee daca exista vreo metoda de a trece masina pe alta firma si de a nu mai plati TVA-ul ? :think:
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca masina s-a inmatriculat deja in Romania orice achizitie la cumparare din Romania este purtatoare de TVA daca firma vanzatoare este inregistrata la ANAF cu cod de TVA. In concluzie nu exista alta portita legala. Aici, pe acest forum, nu discutam despre incalcarea legilor in vigoare.
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @Cristi Pentru piese auto situatia este acceasi cu recuperarea TVA-ului ?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da. Daca ai factura intracomunitara si firma de aici este platitor de TVA, are eliberat cod TVA de catre ANAF si are C.U.I.-ul activat in VIES da, poti plati fara TVA si implicit achizitia se face fara TVA.
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am inteles.
    Pe scurt, vreau sa iau o cutie de viteze din Germania si pentru a plati 593€ in loc de 730€, imi trebuie doar numele firmei si CUI-ul ? Atat ma pune sa completez in plus pentru persoana juridica.

    Presupun ca VAT Number este CUI-ul, nu ?

    upload_2020-12-12_21-47-14.jpeg
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    C.U.I. este acelasi cu numar TVA care trebuie sa fie inregistrat in VIES. Verifici aici: https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=ro daca apari. Iar daca apari cu numar TVA valid poti cumpara fara TVA orice produs achizitionat pe numele unei persoane juridice cu numar valid de TVA.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asa cum banuiam, mersi pentru confirmare.
    O sa verific atunci cand o sa gasesc pe cineva care are firma platitoare de TVA si care sa nu creada ca este ceva ilegal. Este total legal si fara nici o repercursiune.
    Aveam nevoie de ceva lamuriri, cumparand din Germania, cu livrare in Italia si firma din Romania, dar acum am inteles.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ca si pont: incearca sa faci livrarea initiala la aceeasi adresa a firmei, adresa care apare in registul intracomunitar VIES. Pe vremea cand derulam operatiuni intracomunitare (achizitii si vanzari produse finite) unele firme mai ales din Germania, Olanda, Belgia nu vroiau sa livreze la alta adresa fata de cea inscrisa in registrul intracomunitar = VIES.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Accepta sa trimita si la alta adresa fata de cea scrisa in registrul intracomunitar, pentru ca deja am intrebat asta.
    In plus, nu mi-as mai bate capul, deoarece dupa ar trebui sa trimit cutia din Romania in Italia.

    Poate foloseste cuiva pe viitor sau apare la search:

    Firma este PMG Technik, fac cele mai bune admisii ranforsate de pe piata pentru toate motorizarile VAG.
    Vand si orice cutie de viteze reconditionata cu garantie 3 ani, pe cand majoritatea dau garantie 6 sau 12 luni.
    Toate cutiile sunt vandute cu cantitatea de ulei necesara, in recipiente OE.
    Nu cer depozit/garantie pana trimiti piesa veche si transportul piesei vechi la schimb este gratuit.
     
    djxme200, NonoGe și lowlife apreciază asta.

Distribuie pagina asta