1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ulei 2T in motorina pentru lubrifierea injectoarelor - recomandat sau nu ?

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de Kira, 21 Oct 2010.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Aici discutam despre ce scrie in titlu nu despre combustibil si de unde alimentam. Multumesc.
     
    Alin Alina și kojak13 apreciază asta.
  2. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Dar ce avem noi aici. Cum de nu am dat mai demult peste acest topic. Am stat vreo 2 ore sa il ciesc pe tot si o concluzie am tras: ca pentru PD-ul meu cu DPF si EGR si etc :) trebuie sa merg neaparat maine sa ii cumpar 2T Mol Dynamic sprint. Numai bine ca trebuie sa fac plinul pentru un drum Caransebes-Ploiesti, deci 500 km ii probez din prima zi.
    PS: eu alimentez numai de la MOL si sa nu imi spuna si mie nimeni pana acum sa iau si niste ulei ca e bun? Glumesc :) , abia astept sa vad cum se va auzi motorul dupa.
     
  3. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Dacă vrei am eu un bidon ramas.
     
  4. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Tocmai am băgat 200 ml de Mol dynamic garden 2T, jaso FD, Dupa care 55 de litri de motorină. Acum sa vedem cum se simte. La mol aici a fost singurul tip de ulei 2T si jaso FD, sper ca e bun până ajung acasa sa iau Dynamic Sprint.

    20171005_170210.jpg
     
  5. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Scapa-l pe Gabi de uleiul Mol, ca la masina lui nu-i place, trage prost cu 100 ml ulei in rezervor :)
     
  6. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    @nucugheri zici ca nu e problemă ca am băgat uleiul asta ? L-aș scapa pe Gabi de el dar cred ca mai scump e transportul :).
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Fa o diferenta intre specificatiile fiecaruia si convinge-te singur.
     
    mirceacml apreciază asta.
  8. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    :) mda, same thing :hi:
     
  9. alanb1

    alanb1 Bronze Member

    Înscris:
    11 Noi 2016
    Locație:
    Petroșani - Hunedoara
    Masina:
    Audi A4, 1.9TDI AWX, 2001
    Tot asa am folosit si eu.
     
    mirceacml apreciază asta.
  10. Beetle94 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2014
    Locație:
    Bacău / București
    Masina:
    VW 1.9 tdi ALH
    Desi multa lumea il foloseste, incearca un ulei mai calitativ decat cel mol. Ce scrie in datasheet nu prea are treaba cu realitatea la acest ulei, din pacate.
     
  11. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Eu am luat astazi uleiul. Sper sa vad ceva schimbari.. in bine sau in rau.
     
  12. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Pe asta l-am vanat si eu azi @TalosCosmin dar nu l-am gasit, dar si ce am luat eu este asemanator. Deoarece nu mi-a venit altceva in minte pe moment, bineinteles ca am folosit ca si instrument de masura un shaker, care este gradat exact cum am nevoie. :)))). Oricum nu il foloseam. . @Beetle94 acum nu stiu ce sa zic eu... daca citesti paginile din urma o sa vezi o intreaga discutie aprinsa pe tema asta.
     
  13. Beetle94 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2014
    Locație:
    Bacău / București
    Masina:
    VW 1.9 tdi ALH
    mirceacml Ideea e urmatoarea: din pacate, uleiul Mol are date foarte bune in datasheet, insa, in practica nu mai e chiar asa. Colegii cu DPF au putut masura valorile de cenusa si distanta dintre regenerari si asa s-a aflat ca uleiul Mol nu arde chiar curat. De cel Kaufland nu mai zic...
    Cel mai folosit ulei 2T pe forumurile nemtesti e Liqui Moly 1052. Pe langa ca arde curat, are si proprietati de curatare si unii au observat chiar o reducere a consumului de carburant. Foarte bun mai e si Shell VSX.
    Eu inainte de LM am mai folosit uleiul din Kaufland (cu care am mers vreo 20.000 km iar in final a ajuns s-a leneveasca masina intr-un mare fel, insa atenueaza foarte bine zgomotele si vibratiile motorului), Mobil 1 (destul de bun, dar are rol strict de lubrefiere, fara alte proprietati suplimentare) si Mol (de care eram destul de multumit pana am mai citit informatii legate de el).
     
    gabi_74 și mirceacml apreciază asta.
  14. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Este bun la cei care nu are filtru de particule si care au resoftat motorul. Cu amestecul de ulei, pulverizeaza si arde mai bine, cel putin asa sustin unii. Pentru ceilalti, in functie de dozaj si distanta, este exact opusul.
    La Q7 nu imi placeau valorile DPF -uli, asa ca am renuntat si am trecut la aditiv.
    La Fiat Stilo uneori imi place cum merge, alteori nu. Este un euro 3.
     
    mirceacml apreciază asta.
  15. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Sincer,fara suparare, dupa ce am citit tot topicul, am decis sa merg pe mana lui Cristi, Rotitza, Nucu si altii care au testat acest ulei mult timp pe motoare aproape identice cu al meu.
     
    Beetle94 apreciază asta.
  16. Beetle94 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2014
    Locație:
    Bacău / București
    Masina:
    VW 1.9 tdi ALH
    @MarianMaxx Pot fi folosite si de cei cu dpf fara probleme. Unii il folosesc chiar pentru a evita aparitia problemelor cu spanul la pompa de motorina la 2.0 tdi cr.

    @mirceacml Nu e nicio suparare. Eu doar ti-am spus ce am citit destul de mult pe forumuri si ce am incercat personal. Cea mai buna parte la uleiul 2t e ca daca observi ca ceva nu e ok, te opresti din a-l folosi si totul revine la normal. Asa poti incerca mai multe sortimente si vezi care iti place cel mai mult. Dupa ce vezi efectul la 2t, nu mai renunti la el ;)
     
    mirceacml apreciază asta.
  17. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Tare asta cu efectul, asa curios sunt de chestia asta sa observ si eu ceva, vad maine dupa un drum de 500 km. Pentru 200-250 ml la un plin nu cred ca este asa necesar sa iau cel mai scump ulei acum, cu "the best specs", care si alea tot nu se stiu sigur care marca le are si daca le si are, asa cum te indoiesti de mol ca nu corespunde cu ce e in datasheet.
     
    Beetle94 apreciază asta.
  18. Beetle94 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2014
    Locație:
    Bacău / București
    Masina:
    VW 1.9 tdi ALH
    Adevarat ca e mai scump, insa nu exagerat, 40 de lei bidonul de 1 litru.
    Pana la urma mol produce si uleiuri de motor pentru autoturisme, dar cati dintre voi folositi? Liqui Moly e destul de folosit si recunoscut drept un ulei bun.
    Sa revii cu impresii dupa drum! :)
     
    mirceacml apreciază asta.
  19. mirceacml

    mirceacml Audi Expert

    Înscris:
    17 Sep 2015
    Locație:
    Ploieşti / Caransebeș
    Masina:
    A3 8P, 2007, 2.0 TDI BMM, 145 cp
    Nu te contrazic, cine stie cum voi ajunge sa incerc si ce recomanzi tu ;) Cu siguranta voi revenii cu impresii, daca o sa am bineinteles :))
     
    Beetle94 apreciază asta.
  20. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Hai ca poate zic o prostie dar ma framanta putin la ora asta. :))
    Cei de pe vwforum recomanda sa ardem intr-un paharel acest ulei sa vedem cata cenusa ramane , mizerie etc..
    Intrebarea e : de ce sa faci lucrul asta fara sa adaugi motorina? Daca 5ml 2t adaugi la 1l motorina de ce nu se face acest versus intre 1l de motorina premium vs 1l motorina standard vs 1l motorina cu 2t. 5ml asa de multa funingine sa lase de se dezbat o sumedenie dr pagini pt lucrul asta...
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta