1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ulei 2T in motorina pentru lubrifierea injectoarelor - recomandat sau nu ?

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de Kira, 21 Oct 2010.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Guest 86691 Guest

    Stimați colegi! Se pare că nimeni dintre domniile voastre nu s-a ostenit să deschidă link-ul din post și să caute acea analiză. Dacă ați fi privit-o, ați fi văzut că cifrele care arată cantitățile de fosfor, zinc, molibden, bor sunt mai mari la uleiul uzat decât la cel proaspăt când de regulă ele trebuiau să fie mai mici. Cu date concrete am vrut să arăt unul din efectele utilizării uleiului 2 t ca și aditiv de motorină.
    În finalul postului, am explicat că acestea fiind mici nu consider că este un motiv pentru a nu fi utilizat dar necesită o oarecare atenție!
    Dragi colegi, am lecturat cu interes și plăcere multe topicuri de pe acest forum, am citit chestii interesante dar și unele în care am văzut că acordați o atenție care aș considera-o din punctul meu de vedere unor aspecte de ordin tehnic, estetic etc. Dar nu am dreptul să judec lucrurile acestea, vă face plăcere să le duceți la nivelul acela, este timpul, sunt banii voștri... De asta se cheamă pasiune! Nimeni nu are dreptul să judece asta! Deci am citit și am trecut mai departe pentru că așa este normal. Puteați și voi să faceți același lucru, este timpul meu, cheltuiesc niște bani pentru asta. Nu înțelegeți? Din politețe treceți mai departe!
     
    cornel1970 apreciază asta.
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Gabi daca tu crezi ca pe noi ne intereseaza asta si "ti-ai gasit locul de joaca" vezi ca te inseli, asta referitor la ce ai scris aici:
    Asta nu inseamna ca trebuie sa citim toate elucubratiile = din DEX = ELUCUBRÁȚIE, elucubrații, s. f. Combinație haotică de idei / elemente absurde, închipuire fantastică, vorbărie deșartă, aberație

    si emanatiile din putul gandirii tale.

    Tu esti unul din trolii astia care apar asa meteoric pe interval si ne invata pe noi astia nestiutori si neinitiati din nemarginirea complexitatii cunostintelor tale. Multumim dar nu ne intereseaza. Pricepi asta ? daca nu, nu e nici o problema, o sa te prinzi mai tarziu

    Deci procedam ca la armata (pentru cei care nu stiu, toti platesc pentru unul singur) deoarece vad ca nu intelegeti.
    Topicul asta se inchide. Daca se mai redeschide o sa vedem mai tarziu.
     
    mirceacml și kojak13 apreciază asta.
  3. MDU

    MDU Gold Member

    Înscris:
    30 Oct 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 quattro, 2.0 TDI CGLC, 2014
    Salut,
    Concentratia de ulei 2T ar trebui sa difere in motorina de iarna, sau la fel ca penttu motorina de vara ? Ma gandesc ca din cauza aditivilor cele 2 tipuri de motorina au consistente diferite.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu difera concentratia mai bine zis cantitatea iarna sau vara si am mai mentionat asta in topicul asta. Bafta.
     
    cornel1970 apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta