1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ulei cutie viteze manuala - schimb de ulei - diverse

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de cipri29, 17 Ian 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    danu dany Citeste acest topic de la inceput unde ti-am mutat mesajul. Bafta
     
  2. Oxygen

    Oxygen 6th Gear Member

    Înscris:
    9 Aug 2012
    Locație:
    Cluj-Napoca / Baia Mare
    Masina:
    EX A3, 1.6, 2002
    daca stii ce ulei ai in cutie si cand a fost pus atunci poti completa dar daca nu atunci mai bine schimba-l mai ales ca uleiul din reprezentanta nu e un cost ft mare. Si de obicei din cutie rar dispare uleiul pt ca nu are pe unde.
     
  3. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Pentru ca ma intreaba lumea pe PM.

    Uleiul din cutie se schimba nu se completeaza.
    Sunt cativa producatori de cutii in lume nu multi,functie de cerere ei produc cutiile;uleiurile au niste specificatii alea trebuie respectate nu se produce un ulei pentru o anumita cutie anume ci pentru 10 cutii diferite etc pentru 10 producatori de masini diferiti.

    Daca nu aveti incredere in uleiurile de pe piata cumparati din reprezentanta sa nu aveti dubii,sa dormiti linistiti.
    La mine se cere 75W-90 Agip . De ce Agip ?
    Pentru ca a fost masina de test drive la o reprezentanta in Italia cu mult timp in urma.
    Am pus Mobil 75W-90 ,au trecut 80 de mii de km si totul este ok cum era si normal. :)
     
    Ultima editare: 19 Iun 2013
  4. Ferydeva

    Ferydeva Silver Member

    Înscris:
    9 Apr 2009
    Locație:
    deva
    Masina:
    Audi A4 1.6 ADP 1996
    Dupa remedierea unui semering vreau sa pun ulei nou in cutie ca a pierdut mult ,mai avea cam 1,5l in cutie si posibil sa se fi contaminat si cu umezeala.Deci vreau sa pun ulei nou dar nu stiu exact de care de aceea rog un coleg care are imformatii sa-mi spuna ,in autodata spune ca e 75w90 sintetic dar atat ,nu specifica daca e vorba de GL4 sau GL5.
    Am citit despre uleiuri si am inteles ca ar fi indicat sa respecti acest GL4 sau 5
    multumesc
     
  5. pustiukid 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    craiova
    Masina:
    A3, 1.6, 1998
    Salut, am aceeasi masina ca a ta A4 1.9 tdi AFN quattro, an 1997, numai ca este combi, zi-mi si mie te rog cum schimb uleiul la cutie si daca mai stii cat a intrat. Pe unde gasesc busonul si cum verific daca mai are. Multumesc !
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Iul 2013
  6. paul-paw

    paul-paw 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Noi 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A5 2.0 TDIe 2012 CJCB
    Fiind in pregatirea unei deplasari ma tineam demult sa fac un schimb de lichide. Am fost in service sa fac aceasta operatiune, iar aici pentru schimbul de ulei in cutie am avut o surpriza: mecanicul nu a mai schimbat niciodata uleiul si a verificat in manuale cat se pune.
    Cartea spune 3.4, ETKA 3.4, ELSA 3.4, TEC-DOC 3.4. Dar, surpriza, la golire a iesit maxim 2 litrii fara urma de pierdere la cutie, iar la umplere mai mult de aproximativ 2 litrii nu avea cum sa bage, a incercat si pe jos cu pompa si pe sus prin cadere, sub nici o forma nu a intrat mai mult. Deci, valabil ca la motor, 3.4 intra dupa demontare, desfacere si golire completa dar totusi diferenta e cam mare.
    Cat ati pus exact ulei in cutie la 2.5 tdi quattro, manuala 6 trepte ? Inca mai caut ateliere care sa aibe habar cu ce se mananca Audi, Quattro, tdi, iar mecanicul sa dea o explicatie daca nu tehnica, in cazul in care e greu sa se exprime, macar logica la ceea ce face si de ce face, cu toate ca nu este obligat, dar poate sunt clienti care nu sunt pe dinafara cu mecanica (care este cam universala ca principiu de functionare).
     
    Ultima editare de un moderator: 14 Aug 2013
  7. biciu 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi Q5, 2.0TDI CGL, 2011
    Au intrat numai atat, pentru ca specificatiile din carte sau Etka sunt valabile pentru o cutie "uscata" cum zic ei. Si in cazul meu s-a intamplat la fel. A intrat mai putin decat citisem pe net, dar mecanicul mi-a explicat ca acea cantitiate e pt o cutie noua nu pentru un schimb de ulei, unde de obicei intra mai putin. Schimbul l-am facut la reprezentanta cu uleiul de C/V de la Audi.
     
  8. stefanache.alin 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Dec 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 B6 AVF
    Salut,de obicei fie cald sau frig imi intra cam greu in viteza,treapta 1 in special, in treapta a 3 imi face intotdeauna,parca mi-ar agata ceva!
    A4 2004,1.9 AVF 235.000 KM,ce ulei imi recomandati?
    Multumesc.
     
  9. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    recomand.....citirea acestui topic unde s-a discutat cred ca de vreo 20 de ori despre ce ulei se pune in cutia de viteze....spor la lectura.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am citit aproximativ tot topicul. Din cate am inteles ptr. masina mea (A6 4F 2.7 BPP 6+1 manual) uleiul indicat este cel cu specificatiile (GL4+) SAE 75W-90, dar nu am gasit nicaieri cati litri trebuie sa iau. (3 ?!). Imi poate confirma cineva acest lucru ?
     
  11. Teko

    Teko Gold Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C2 1,9 tdi (BKC) 2006 + VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007
  12. radu1004

    radu1004 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Sep 2011
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4`1.9`AVF`131 CP/A2 1.4 16v AUA
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    OEM Part number: G052171A2
    75W-90

    Asta e tot ce am gasit, inca nu m-am convins daca incap 3l sau 3.2l, nu as vrea sa iau 1l degeaba.
     
  14. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Autodata spune ca intra 3,2 L.
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Multumesc campary.

    Si diferentele intre G 053 911 A si G 052 171 A2 care sunt ?

    L.E : VW G 052 171 A2
    Special gear oil designed for the manual transmissions of cars with transverse engines.

    VW G 052 911
    Audi specification for transmissions used with longitudinal engine configurations. Products meeting this specification are of SAE 75W90 viscosity and also meet API GL-5 criteria.
     
    Ultima editare: 19 Mar 2015
  16. breitner

    breitner Gold Member

    Înscris:
    10 Aug 2010
    Locație:
    Comarnic, München
    Masina:
    A4 B5, 1.8 Quattro, Passat B5 1.9 TDI AVF 4Motion
    Exista Google Translate pentru cei ce nu stiu engleza (si nu numai). Dar putea-i sa-ti dai seama din 2 cuvinte foarte asemanatoare in limba romana: transverse engines, longitudinal engine.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta