1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ulei la bujii

Discuție în 'Audi A2' creată de mugur, 22 Aug 2009.

  1. mugur 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A2 1.4i
    Astazi am vrut sa schimb bujiile si am gasit ulei la bujiile de la pistoanele 3 si 4. Mai mult ulei era la bujia de la pistonul 4.
    Stie cineva care ar putea fi cauza?
     
  2. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda, jud.Cluj
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    Teoretic doar un motor uzat serios "uda" bujiile. Cati km ai?
     
  3. satoshi 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 2.0
    O alta cauza ar putea fi garnitura de la capacul motor, care sa fie uzata, in felul asta sa ajunga ulei la bujii si bobine de inductie.
     
  4. mugur 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A2 1.4i
    Am fost la doi mecanici si ambii mi-au spus ca trebuie pus din nou silicon la capacul axelor cu came - se pare ca nu are garnitura.

    Este o explicatie plauzibila??
     
  5. satoshi 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Sep 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 2.0
  6. mugur 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A2 1.4i
    Multumesc!
     
  7. 91DON

    91DON Silver Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Paris
    Masina:
    N-am
    si eu am aceasta problema.
    dar pe cilindru 1 si 2,mai mult ulei la 1.acolo chiar curge ulei din bobina la cat de mult este.
    vroiam sa intreb daca prezinta vreun risc daca merg cu masina asa si cat de complexa si cat de scumpa este reparatia.
    si inca o intrebare.mi sa "dus" bobina de pe cilindru 1.poate fi de la ulei? adica poate ca acest ulei sa influenteze "viata" bobine? sau chiar al bujiilor? sau este doar o coincidenta?
    postez niste poze mai tarziu.

    PS:cred ca ar trebui mutat topicu la discutii generale.ca sa vada mai multa lume acest topic si poate ne raspunde cineva care a mai trecut prin asa ceva.rog un moderator sa mute topicul,pt ca este o problema comuna la toate motoarele.
     
    Ultima editare: 28 Dec 2009
  8. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    esti sigur ca uleiul a iesit pe la bujii? Asa am crezut si eu initial la mine, dar a fost garnitura de la capacul de motor. Curgea ulei pe acolo si din cauza curentului acesta se prelingea pana sus la bobina unde se strangea in jurul ei. Am schimbat garnitura si acum totul este uscat. Nu stiu ce sa-ti zic daca si la tine e asa, dar verifica si garnitura care trebuie sa fie uscata fara imbibari de ulei. Bobina care s-a ars era imbibata de ulei? In vara mi s-a dus si mie o bobina dar cand am schimbat-o era curata, nici o urma de ulei.
     
  9. 91DON

    91DON Silver Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Paris
    Masina:
    N-am
    ms pt raspuns marius.
    dar spunemi cat tea costat operatiunea? doar garnitura?
    ai schimbato tu sau la service?
    daca ai schimbato tu a fost dificil?
     
  10. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    garnitura a fost 50 ron, mi-am luat originala de la reprezentanta si manopera 100 ron dar nu la reprezentanta. Am inteles ca nu e complicat de schimbat max 30 min daca te pricepi. Se da capacul de la motor jos care are vreo 17 suruburi, atat. Asta la B6, eu acum am vazut, tu ai B5
     
    Ultima editare: 30 Dec 2009
  11. 91DON

    91DON Silver Member

    Înscris:
    14 Oct 2009
    Locație:
    Paris
    Masina:
    N-am
    asa mia zis si "motor" ca ii vreo 50 de lei garnitura,insa nu stiam cat ii de complexa operatiunea :D nu pare a fi greu,trebuie sa analizez schema motorului si sa vad daca pot sa schimb singur.mc pt informatii.
     

Distribuie pagina asta