1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Uleiuri pentru motoare cu benzina la Audi

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de a6benzin, 4 Sep 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    CLAR 5W-30 norma 504/507 !!! Este singurrul ulei acceptat la Audi oficial, iar in cazul tau, chiar nu poti folosi alt ulei daca il schimbi atat de rar. Acest ulei, cu aceasta nroma, se schimba la 30k in Germania, deci poti sa faci 20k cu el in Romania si sa fie ok... Orice ar fi, incearca sa nu depasesti 20k km cu un schimb de ulei si nu uita sa schimbi si filtrele aferente la fiecare schimb.
    Castrol EDGE 5W-30 504/507 este solutia! Bafta!
     
  2. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    hmmmmm 20 km in ro:think:
    tu la citi km schimbi uleiul????!!!
     
  3. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    12-15k la mine. Dar crede-ma, daca folosesti norma 504/507 e ok si 20k dar in nici un caz nici un km mai mult de atat!!!
    Zic 20k pentru ca acest ulei este facut sa fie schimbat la 30k, si de aceea este si mai subtire iar norma respectiva are concentartii mai mici de sulf si inca cateva elemente specifice (nu intru in delaii exact ca nu stiu nici eu exact...) Inca o chestie interesanta, este ca toti marii producatori in afara de VAG, in Romania sau chiar in Europa de est, recomanda si fac schiimbul la 20km, desi folosesc chiar si uleiuri mai groase. Vorbesc de BMW,Mercedes,etc...
     
  4. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    :sign_ot: pentru motorul 2.0TFSI sunt de acord cu castrol edge 5w-30 dar sa se faca schimbul intre 8-10 mi/mile(16mi km),,,,,,, in nici un caz nu as recomanda 20-30 mi km in ro:tapedshut: pentru nici un fel de motorizare
     
  5. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...recomandarea mea calduroasa :)
    Castrol Magnatec 5W-40 dar original si cu normele bune.
    Facut neaparat un flush repetat eventual pus initial un ulei mai ieftin pentru curatare apoi Castrol Magnatec.

    Mare atentie motorul 1.8i ADR este foarte pretentios la ulei,se infunda repede canalele de ungere din cauza uleiului prost sau folosit mult timp. Urmatoarea faza este deschiderea unui topic bataie motor la ralanti,apoi se aprinde becul din bord presiune ulei intermitent ...si tot felul de variatii pe tema asta:)
    ...mai tarziu cu putina nesansa si ignorata puteti schimba chiar motorul este un exemplu pe forum ;)
     
  6. Costy_24 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4,2.8,1995
    salut

    Am un audi A4 din 95' 2.8 V6 benzina 128kw 186 mii km si as vrea sa-i schimb uleiul,acum am selenia 10W40,ce imi recomandati? castrol sau mobil1 care e mai bun si ce sa bag tot 10W40 sau 15W40?Pe asta selenia am observat ca il cam papa.va multumesc si astept un raspuns
     
  7. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...un flush si Castrol Magnatec 5W40
     
  8. darude4life

    darude4life 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2008
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4 1.8 benzina 125 CP din 1997
    Ulei Castrol Magnatec 5w 40 , plus tratament cu Metabond, sau uleiuri facute de Metabond
     
  9. Gorobete

    Gorobete Gold Member

    Înscris:
    29 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Trocarici
    Desi sunt un fel de fan Castrol, in cazul tau, cel mai potrivit ulei este Mobil1 5W-50. Este un ulei de top Mobil1 (dintre cele 3) si cel mai potrivit pentru masinile care au peste 150k km.
    In cazul motorului tau, il recomand mai ales pentru ca respecta si norma 505 plus ca am si eu acelasi motor pe un Passat, si tot cu aceeasi nr. de km, deci stiu ce e mai bun pentru el... Fa-i si un flush oricum.
     
  10. lipiciu 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2008
    Locație:
    Henderson, NV
    Masina:
    2008.5 Audi A4 2L benzina Quattro 6M S-Line
    Ulei pentru motor 2.0 TFSI bezina

    Salut,

    Am si eu o intrebare despre ce ulei sa folosesc pentru un 2008 Audi A4 2L 6MT Quattro pe benzina.

    Pana acum am folosit Mobil 1 0W40 dar tinand cont ca locuiesc in desert (Nevada) e numai "bun" sa ruinezi motorul pe termen lung fiindca e prea subtire. Am trecut pe Castrol Syntec 5W40 dar din cate-am citit nu este un ulei sintetic ci e doar eticheta de el - cu toate ca dealership-urile de pe-aici asta folosesc. Oricum nu am incredere in ei.

    Pana la urma am cascat ochii pe lista de uleiuri aprobate VW 502.00 si nu vad nimic care sa se gaseasca imediat in apropierea mea la magazin sau sa fie la un pret cat de cat decent DAR fara sa fac compromisuri la calitate.

    O sugestie ar fi binevenita, am atasat fisierul pdf cu standardul respectiv.

    Multumesc
     
  11. pltgeorge

    pltgeorge Banned

    Înscris:
    31 Aug 2008
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi A4 2.0 TQ TFSI
    folosesc castrol magnatec 5W40 de cand am luat masina. Acelasi ulei il recomanda si dealer-ul din oras. Nu am avut consum de ulei pana acum sau alte probleme. Il schimb intre 10k-15k km.
     
  12. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Prima cifra este pentru "fluiditatea la rece" iar a doua "vascozitatea la cald" Castrol SLX Professional 5W40 este cel indicat . Daca nu vrei sa-l folosesti incearca un 5W50 dar fii atent ca are continut ridicat de "sulphated ash " America nu prea face uleiuri prea compatibile cu masinile europene .
     
  13. black sheep

    black sheep Banned

    Înscris:
    13 Apr 2009
    Locație:
    England
    Masina:
    A4 2.0 TFSI S-LINE & A2 ~ MB Aclass 170CDI~Subaru Legacy 2.0L 4WD
    de cind am cumparat masina eu am folosit Castrol EDGE 5W-30(Recomandat de VW-AUDI LONGLIFE SERVICE) UK
    uleiul il schimb intre 8-10 mi/mile(16mi/km)
    completez pana la 1 1/2 L intre schimburi..........cea ce mi se pare destul de rezonabil totul depinde de stilul de mers......
    nu pot sa inteleg pe cei care spun ca masina NU consuma ulei deloc
    NU poti pune 4 1/2 ulei si la urmatorul schimb sa dai afara aceiasi cantitate fara sa completezi deloc:confused:
    uitativa in cartea masini sa vedeti cit comsuma 2.0 TFSI:readit:
    costa asa de mult 1/12 L!!!??? .......:undwech:
     
  14. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    In tarile unde combustibilul este de calitate superioara , si mersul eset efectuat in conditii optime , se foloseste ulei Long Life , dar in Romania nu este indicat . Am spus in topicul "ce uleiuri folosim" toate detaliile tehnice care motiveaza acest lucru . O masina este normal sa consume ulei . Turbina se unge cu ulei la 1200 de grade celsius , segmenti se ung cu ulei . O masina care nu scade nivelul in baia de ulei inseamna ca are probleme in sensul ca baga in baia de ulei combustibil sau lichid de racire .
     
  15. bogdan.prichici 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2010
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4
    la 1.8T-ul meu nu compeletez intre schimburi (9-10.000 km) absolut deloc
    e drept ca papa ceva, dar nu e nevoie sa completez. cand schimb uleiul pun ~3,8l pana aproape de maxim (1-2mm sub maxim) iar inainte sa schimb e cam 1mm sub jumatate
    deci pot sa spun ca imi consuma in ~10.000 km distanta dintre maxim si mijloc pe joja. plus ca imi mai pierde putin pe undeva, gasesc in dreapta (pasager) pe scut ceva condens uleios..insa nu mi-am dat seama pe unde pierde si nu ma deranjeaza deocamdata. atat turbina cat si furtunul gros de jos sunt curate, deci poate aveti voi alte idei :)
    uleiul care il folosesc este Castrol Magnatec 5W40 cu norma 502.00
     
    Ultima editare: 10 Oct 2010
  16. iulii23 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2010
    Locație:
    baia mare
    Masina:
    audi A2, 1.4 benzina, 2004
    salut
    am un audi a2 din 2002, motor 1.4 benzina. tre sa fac schimbul de ulei si ns ce ulei sa cump...daca ma poate ajuta cine....
    mersi mult.
     
  17. betzi 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2011
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B6 1.6
    Incearca Mobil1 5w-50 rally formula, e un pic mai scump, in jur de 200 ron, dar merita.
    Eu l-am folosit la fosta masina, un VW Golf 4 1.4 (150k km) la 4 schimburi de ulei iar masina s-a comportat perfect, nu am completat deloc de la schimb la schimb, am fost foarte multumit.
    Drept urmare il folosesc si pe A4, 1.6 ALZ.
    Nu iti recomand Castrol Magnatech 5W 40 desi vad ca multa lume il lauda pe aici ... am 4 prieteni care s-au pacalit cu acest ulei, masinile lor toate se comporta aiurea dupa ce au facut schimbul ( zgomot accentuat tacheti, consum crescut de ulei etc).
     
    Ultima editare: 24 Ian 2011
  18. Liviu87 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Noi 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    A4 b8 2012 2.0 TDI CJCB
    Mare problema cu alegerea uleiului. Castrol Magnatec 5w40 nu e stralucit, cel putin pentru masina mea 1.8 125 cp ADR. Incercati uleiuri de la reprezentanta (Cel mai bine si silentios mi-a mers masina cu Shell hellix 5w40 desi nu stiu daca se mai produce) sau special pentru motoare mai vechi:Mobil 1 Extended Life 10W-60 (e full sintetic si este singurul care inca mai respecta vascozitatea si norma VW 501.01 din manual). Schimbati pana in 9000 km si respectati exact normele scrise in cartea masinii. In general ce e scump se dovedeste a va scuti de multe cheltuieli si batai de cap. Schimbati voi uleiul mai des si nu va complicati cu aditivi si tot felul de povesti ca nu repara piesele uzate. O banuiala de-a mea este ca uleiul la bidon de 1 litru este mai probabil a fi original.
    P.S. Stie cineva daca exista si unde pot gasi ulei special pt Audi cum exista la bmw, gm? Adica sa scrie pe bidon AUDI si atat?!?!
     
  19. adiro

    adiro 3rd Gear Member

    Înscris:
    30 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2006, B7, 2.0 TFSI Quattro
    Cum a fost cu Mobil1 0w-40 ? Eu acum folosesc Castrol EDGE 0w-40, dar Mobil pare sa fie mai bun, cel putin asta vad pe caracteristici.....
     
  20. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta