1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Uleiuri pentru motoare cu benzina la Audi

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de a6benzin, 4 Sep 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. radu84

    radu84 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2010
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A3, 1.6 MPI, 2001
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Tine cont ca esti obligat, avand benzina, sa folosesti norma 502 00 / 505 00. Ce marca de ulei doresti sa pui in masina asta ramane la alegerea ta atat timp cat respecti norma indicata de producatorul masinii.

    O noapte buna
     
    Ultima editare: 28 Iun 2014
  3. dangrig 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mai 2010
    Locație:
    Vaslui
    Masina:
    Dacia 1310 L 1.4 62cp - 1999 - Argintie
    Va salut .

    Imi poate spune cineva sigur cat ulei ar trebui sa intre la un A6 2.8 quattro din 1998, cu motor:
    Engine code : ALG, 6-cylinder, 30v, 142 kW (193 p.s.), 2.8 l (conform decodarii facute de CB927MF)

    Am cautat pe diverse site-uri , si pe unele am gasit ca trebuie 5.0 l , pe altele 5.5 l si pe altele 6.0l :unsure:

    Multumesc. :)
     
  4. raducu79

    raducu79 Junior Member

    Înscris:
    14 Ian 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S6 2.2 20v turbo 1997
    Audi S6 2.2 turbo c4.Acum am Castrol magnatec 10w40.Pe viitor ma gandesc sa schimb uleiul cu alta firma .Daca este cineva in masura sa-mi dea un sfat .Multumesc
     
  5. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    De ce vrei sa schimbi marca ? Nu mai bine schimbi uleiul ? Ai incercat un 5W40 ? Indeplineste aceeasi norma dar la rece e muklt mai ok pentru motor iar la cald asigura aceeasi protectie. Este o poveste de adormit copii faptul ca dupa anumiti km trebuie bagat 10W40 in loc de 5w40 . Acel 40 din coada este protectia la cald iar cifra din fata e fluiditatea la rece. Un 5W40 este mult mai ok la rece pentru motorul tau decat un 10. Recomand cu caldura un Motul 8100 X-cess 5W40 . Daca nu vrei sa schimbi norma, tot Motul recomand un 10W40 dar nu stiu denumirea exacta.
     
  6. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    ...tot schimb singur uleiul si filtrele de ceva ani am pus diferite marci :)

    Daca aveti timp si bani in functie de norma masinii voastre cautati un ulei :
    -vara cu cifra din spate cat mai ridicata 60 ,de exemplu 5W-60
    -iarna sa fie 0 ,de exemplu un 0W-40

    ...sa se incadreze in norme :) asta insemnand sa il schimbati de 2 ori pe an si trecerea la ulei subtire un flush altfel face mizerie.:p
    Nu exista ulei perfect pentru vara si iarna in acelasi timp ci acceptabile.

    Un sfat simplu cand bate motorul schimbati uleiul indiferend da numarul de km 2 mii sau 10 mii de km nu va bazati pe marca toate se falsifica.
     
  7. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    mare adevar...toate se falsifica. Asa este, dar mai ales cand le cumperi de la coltul strazii de la magazine NO NAME sau din targ de la "baietii care aduc din Germania Original frate !!!! ....original facut in CHitila :))))"
     
  8. nepotu2000 Junior Member

    Înscris:
    25 Oct 2011
    Locație:
    arad
    Masina:
    audi a4,2000tfsi,2007
    Eu am un A4 2.0 tfsi 2007 guattro si am bagat Castrol pentru ca asa scrie pe capac la motor si consuma la 1000 km 1L ulei, masina are 89700 km.

    Am fost la reprezentanta si mi-au recomandat Mobil pentru ca reviziile au fost facute la ei.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Dec 2011
  9. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    De care Castrol ai bagat? Ceea ce scrie pe capac nu reprezinta decat un alt mod de publicitate. Ce fel de ulei si de unde l-ai cumparat? De cand a inceput sa consume asa? De acum sau de la mai multe schimburi in urma? Cum mergi cu masina ...mai mult in oras sau mai mult afara ? Esti genul de sofer caruia ii place sa-i dea talpi mai mereu sau mergi in regim normal ? Daca ne raspunzi al intrebarile astea, s-ar putea sa putem sa-ti dam niste sfaturi referitor la tipul de ulei pe care trebuie sa-l folosesti in motorul tau.
     
    Ultima editare: 7 Dec 2011
  10. Tracto

    Tracto Bronze Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 8P - BAG
    Ulei A3 8L

    Ce ulei recomandati si eventual folositi pe Audi a3 8l ? M-ar interesa pe motorul de 1.6 8v . Ce vascozitate si ce produs/producator ?
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Dec 2011
  11. RZV_BV

    RZV_BV 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A3 Ambition, 2.0 TDI, 2004
    Salut, eu timp de 2 revizii am avut Mobil 1 5w30 si il cam papa repede.

    De 3 luni i-am pus Castrol Edge 5w40, si nu mai am probleme cu consumul de ulei, parca se aude si altfel motorul...

    Eu de cand i-am pus ulei dinasta si bujii NGK parca merg mai rar la benzinarie :lmfao:
     
  12. Tracto

    Tracto Bronze Member

    Înscris:
    11 Oct 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 8P - BAG
    10W-40 e bun ? (castrol) .
     
  13. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    5W40 este un ulei perfect pentru motoarele de 1.6 Este chiar uleiul recomandat. 10W40 este prea gros iarna si nici macar nu este full sintetic deci....la 5000 km e gata.
     
  14. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    @Jack_Bristow ma poti ajuta si pe mine cu un sfat ca am vazut ca te pricepi la ulei-uri mai bine. Am facut acum nici 1000 de km reviza si i-am pus Castrol SLX profesional 5w30 dar problema mea este ca astazi cand am verificat uleiul am gasit ca o spuma de culoare capucciono si am intrebat si eu un baiat si mi-a zis ca atunci cand mi-au schimbat kitul de distributie au scapat apa in ulei si de aceea s-a format.
    Acum problema este ca trebuia sa schimb iar uleiul zi-mi te rog cel mai bun ulei pentru motorul asta care ar fi ?
    Cum fac flush motor sau cum se spune ?
    Multumesc frumos.

    O seara buna.
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Ian 2012
  15. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    spuma aia este mai mult de la un ulei contrafacut, daca a facut-o la nici 1000 km. Uleiul in sinea lui trebuie sa aiba elementi antispumanti. Acea spuma afecteaza si motorul pentru ca pompa ta in loc sa traga ulei, trage spuma, ceea ce este pe o suprafata mai mare o cantitate mai mica de ulei. Cum sa scape apa in ulei cand schimba distributia? Ce treaba are una cu alta ? Verifica si in vasul de apa sa nu ai ulei acolo la motorul rece, iar la cald, dupa ce opresti motorul, imediat, desfa-i bushonul, si in mod normal trebuie sa aiba presiune cam ca la o stica de cola mica cand o desfaci. Sa faca un FAS mic. Eu ma gandesc sa nu ai ciupita garnitura de chiuloasa. Daca garnitura e ok, inseamna ca uleiul e contrafacut. Ai putea sa-i faci un motor flush in asemenea conditii dar sa nu devina un obicei. Acea substanta nu prea este inghitita bine de garnituri si le cam ataca , si mai ai si riscul sa desprinzi bucati de mizerie din motor si sa la bagi in sorb. Rcomand spalarea motorului cu un ulei ieftin, tinut 1-2 ore ai apoi un ulei bun sau cea mai sfanta operatiune, sa dai baia de ulei jos si sa speli motorul. Inainte de toate verifica simptomele unei garnituri de chiuloasa impuscate.
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Ian 2012
  16. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    Multumesc,orice este posibil ca uleiul sa fie de proasta calitate si sa patesc una ca asta,in alta ordine de idei acum ce ulei ma sfatuiesti sa folosesc?Am avut problema cu garnitura de la capacul motorului nu stiu cum se numeste exact in romana pe care am schimbat-o acum 1 saptamana ca era rupta si pierdeam ulei pe acolo.Am cumparat garnitura de la Audi si am schimbat-o si odata cu ea am schimbat si bujiile si bobinele dar vreau sa mentionez ca aveam ulei la bujii si bobine. Asta ce o mai fi ? :)
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Ian 2012
  17. Alexandru Blade 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    E 300 , V6 , 2004
    Am citit destul de atent acest topic si am constatat ca majoritatea foloseste Castrol . Eu personal v-as recomanda MOTUL , si cred fara sa accept niciun argument ca este cel mai bun ulei pe care il poti baga intrun motor . Eu am un Mercedes E300 din 2004 si folosesc MOTUL de cand am luat masina , la vremea respectiva masina avea aproape 8000 de km , astazi dupa aproape 8 ani are 300000 facuti fara vreo problema la motor . La cutia de viteze , la fel Motul . Ca si exemplu , eu schimb uleiul la fiecare 14 000 de Km iar dupa vreo 5000 de la revizie uleiul are aceaiasi culoare . Intradevar este mai scump dar face toti banii .

    Incercati si va spun eu ca nu aveti ce regreta .

    PS : Este indicat ca atunci cand schimbati marca de ulei sa folositi un "engine cleaner" inainte de a schimba uleiul . Costa 40 Ron .
     
  18. Cr1sti 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    2.0T quattro S-tronic
    subscriu la tot ce a scris Alexandru. am folosit Motul si la motociclete (Kawasaki, Suzuki, etc.) fara absolut nicio problema.

    la motorul meu, 2.0T. cu motul, motorul toarce silentios ca o pisica. cand am avut castrol de la prima revizie parca era un tractor...
     
  19. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    subscriu despre Motul . Eu il folosesc de ceva timp si se simte diferenta
     
  20. Tolik087 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    Moldova
    Masina:
    Audi 80, 1.6, 1991
    Am un Audi 80 anul 1991 motor 1.6, vreau sa schimb uleiul, ce tip de ulei si ce marca sa folosesc?
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta