1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Uleiuri pentru motoare cu benzina la Audi

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de a6benzin, 4 Sep 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. enevictor25 Bronze Member

    Înscris:
    25 Iun 2014
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A4,2.0i,2002
    LQ syntoil high-tech 5w40 am avut eu in b6 meu 2.0 ALT (motor care consuma ulei) și ce pot sa zic am fost mulțumit oarecum de el ,dar cum a spus și colegul după 8000 km își cam pierde din proprietăți.Acum am in ea havoline 5w40 care este mult mai slab decât LQ ,dacă conduc sportiv consumul se dublează de ulei fata de LQ in care indiferent de condus se menținea undeva la 0,5 /1000km.
    La început când am cumpărat mașina nu știam ce norma trb sa folosesc ptr motorul meu și am cumpărat Motul specific 5w30 cu norma 504-507 .Sincer am avut cel mai mic consum de ulei din toate pe care le-am folosit .In vara ma pregătesc de schimb și trb sa trec pe alt ulei ,conduc mai mult in oraș și am nevoie de un ulei stabil care sa se comporte bine la temperaturi mari ca tot vine vara. Inclin spre Ravenol 5w40.
     
  2. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    A incercat cineva uleiul asta, marca proprie Kaufland? Incercam sa gasesc o fisa tehnica, dar nu am gasit
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De ce nu folositi un ulei al carui brand are un istoric pe piata auto ?
    Ulei Kaufland, un brand ce fabrica sampoane si mancare de caini ?
     
  4. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Citez:
    "De multe uleiuri nu ati auzit dar ele sunt peste ce stiti voi ca si uleiuri uzuale (folosite in mod curent) cu mult. Uleiul asta Wolf este chiar OK si prin prisma normelor care le are trecute." (Cristi)
    Kaufland are multe produse marca proprie. De uleiul lor n-am auzit, de aceea am intrebat daca l-a folosit cineva (vad ca are si norma Porsche A40)
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Wolf este un ulei ok, fabricat in Belgia de o firma specializata pe acest segment.
     
  6. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Nu cred că acel kaufland are aprobare a40.
    Poate să apară ca recomandare.

    Wolf au uleiuri mediocre. Ieftine și dpdv al calității relativ ok.
    Un ulei demn de Logan sau alte mașini low price.

    Eu va recomand sa apelați la unele nume mai ok din lumea uleiurilor dar și la produse de calitate.
     
  7. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Daca tot vorbim de uleiuri "no-name" gen Kaufland, despre uleiurile de la Lukoil a auzit cineva? Au ei un ulei "de top" al lor, si am auzit ca ar fi bun. Ca si pret, este destul de ridicat, am impresia ca e chiar peste Castrol...
     
  8. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Adica ce, trec asa doar sa se afle in treaba oare? O sa le dau un mail totusi, poate reusesc sa obtin si o fisa tehnica, sa vedem ce vand ei. Poate fi un ulei bun, mai stii?
     
  9. ilky

    ilky Silver Member

    Înscris:
    14 Mar 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 -2.0 TDI 2009 CAGA
    ma bag si eu in seama, nu stiu cu K classic cum e l kaufland,dar la cora la produsele winny e mai bun ambalajul. Inteleg , orice ulei care sa respecte normele , la nevoie urgenta da , dar asa....
     
  10. bx3m

    bx3m Gold Member

    Înscris:
    5 Mai 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 (CGQB), 2013
    Oricum este posibil ca uleiul marca proprie de la Kaufland sa fie facut de un producator OK.
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Uleiul vandut in supermarketuri adica cel care se vinde sub numele supermarketului / care le poarta numele, provine din ulei regenerat. Deci calitatea lui nu este asa mare cum este cu cel pur. Eu unul nu as pune un asa ulei la motoarele de noua generatie, cu atat mai putin intr-un TFSI care este foarte sensibil la uzura.
    Este posibil si ca uleiul sa fie in regula si de calitate, dar nu va asteptati la producator cu renume. Nu ii convine sa vanda uleiul lui sub nume de supermarket, deoarece volumul vanzariilor este mic.
     
  12. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Normele apar sub 2 forme
    - aprobat
    - recomandat

    Pe noi ne intereseaza aprobare Porsche A40 nu o recomandare catre Porsche A40.
    Intelegi ce vreau sa spun ?
     
    borsy apreciază asta.
  13. fendt 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2017
    Locație:
    atlantida
    Masina:
    audi tt 1,8T, 300+, 2001
    Depre uleiurile MANNOL ce parere aveti ? sunt fabricate in Germania.
     
  14. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
  15. mr_x4you 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2011
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A6 2.5 TDI 2002
  16. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Cand apare aprobat : si dupa apar normele acolo avem aprobare. Cand nu iti apare cuvantul aprobat clar nu are rost sa te risti la uleiul respectiv.

    Un ulei cand are aprobari are cuvantul aprobat inainte de prezentarea normelor. Nu de alta dar o aprobare costa niste bani grei, iar pentru un ulei aprobarea reprezinta un motiv de incredere.

    Cam asta este curatenia lasata de Valvoline in motor. Masina din poze are 43.000 km iar ultimele 4 schimburi de ulei sunt facute cu Valvoline Synpower MST C3
    1 x 5w30
    3 x 5w40

    Interval de schimb de 8.000 km si nu mai mult de 6 luni.

    17760567_1866873803550766_1154209193_n.jpg 1.jpg received_1866854513552695.jpeg received_1866854463552700.jpeg
     
    TaZZuLeTz și borsy apreciază asta.
  17. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La 40.000 km nici nu avea voie sa arate altfel cu OCI de 8-10.000 km, indiferent de ulei.
     
  18. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Ideea este in felul urmator, fiiind vorba de motor nou, prin faptul ca am folosit acelasi ulei pe mai mult timp cu OCI mic, am obitinut 0 depuneri. Cu acelasi OCI si la 200k km motorul o sa arate identic, ca nou, fara depuneri.

    Pe topicul unui coleg de aici, am vazut depuneri in motor la OCI de 15k km cu ulei Motul.
    Iar pozele sunt ca o replica, a OCI-ului mic.

    Daca as fi avut o masina care ar fi avut 100k km rulati cu nu stiu ce ulei, iar la final sa pun 4 schimburi de valvoline si motorul sa fie curat, nu ar fi avut acelasi caracter ca un motor nou rulat cu valvoline, .

    Nu orice ulei poate sa obtina chestia asta. La nivel mondial sun 3 lideri in curatenia lasata in motor
    - mobil1
    - valvoline
    - shell
    Multe uleiuri poate nu lasa depuneri de sludge, dar pateaza peretii motorului cu mici depozite de ulei degradat. Cand uleiul isi tine in suspensie toata incarcatura, si nu lasa absolut nimic in urma lui, aici discutam de .... calitate.


    Poate cu pozele de mai sus, se conving si altii ca OCI-ul mic lasa motorul la stadiul de nou dpdv al curateniei. Dpdv al uzurilor nu se poate spune decat ca sunt minime.
    Aici se pot vedea si alte motoare cu diverse OCI-uri
    https://www.bobistheoilguy.com/forums/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=1546406&page=all
     
    Ultima editare: 10 Apr 2017
  19. enevictor25 Bronze Member

    Înscris:
    25 Iun 2014
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    Audi A4,2.0i,2002
    Ptr un B6 2.0 ALT ce ulei sa aleg dintre Ravenol HLS 5w30 ,VMO 5w40, VSI 5w40,LQ Top Tec 4600.
    Pe site Ravenol recomanda HLS ptr motorul meu ,eu tind spre VMO ca are evaporatie scăzuta ...aștept părerile voastre și alte propuneri mai bune.
     
  20. Kspic

    Kspic Platinum Member

    Înscris:
    20 Iul 2015
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A3 1.4 TFSI
    Eu zic sa incerci Ravenol VSI sau VST, pe care il gasesti fabricat din 2016 pana in prezent.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta