1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Uleiuri pentru motor Diesel la Audi

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de ovidiutm, 11 Iun 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
  2. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    V8TDI are perfecta dreptate, indicat este sa se completeze in portii de 500 ml, scrie si in cartea masinii in germana (cel putin la mine)! Idea e ca nu este nici un motiv ca sa se completeze ulei in cazul in care pe joja nivelul este pe la mijloc, iar in cazul in care nivelul este la minim sau mai grav, se aprinde becu pe bord, atuncea cu siguranta se poate completa cu 500 ml, pentru ca nu o sa treaca peste nivelul maxim. Specific, nivelul maxim este unde este indoitura pe joja.
     
    Ultima editare: 23 Apr 2008
  3. adilau_tm

    adilau_tm 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2003
    interval schimbare ulei

    salutare tuturor, am un a3 TDI 1,9 pe la craciun cand miam luat masina am schimbat uleiul castrol txt... nu mai stiu exact de care miau pus cei de la service, problema e ca la inceput imi aparea in bord la info "service in 12200km" de atunci nu am facut nici 5000km si deja imi apare "service in 5000km" carei baiul, stie cineva?
     
  4. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    s-a uzat uleiul, si-a pierdut din proprietati
    eu am avut aral pus si am facut ~10000 km si imi arata service in 7400 km
     
  5. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Da, asa e, s-a uzat uleiul. Ori te-ai dat tu foarte tare la masina, ori ai bagat un ulei mai prost.
     
  6. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu vreau sa spun tampenii, dar eu stiu ca pe computerul de bord, acea informatie, nu are nici o legatura cu, calitatea uleiului. Daca ceva este in neregula cu uleiul, iti indica martorul de ulei (nu ai presiune, nivel scazut, ulei prea subtire etc). Acel "info" referitor la kilometri este doar o informatie care se actualizeaza dupa kilometrii facuti. Normal el tot scade dar nu scade cu fiecare kilometru facut, asa cum nu-ti arata exact nici zilele ramase pana la service, pentru ca sunt zile in care faci 500 de km si zile in care faci 10 km. Normal cand se reseteaza, dupa un schimb de ulei, incepe sa scada de la 15.000 km, mai precis incepe sa-ti arate de la 14.500!
     
  7. adilau_tm

    adilau_tm 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI 2003
    ...

    mai, diferentza e mare, de la 12200 cat imi arata cand am schimbat uleiul pana la 4000 cat ama cum sunt 8000km facuti iar eu am sub 5000 facuti....
     
  8. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Poate ai mers pe distante scurte sau cu opriri dese si atunci motorul a fost mai tot timpul rece. Sau nu ti-au resetat cum trebuie contoarul cei care ti-au schimbat uleiul. Din vagcom poti sa setezi dupa cati km urmeaza sa te atentioneze pt. schimbul de ulei. Oricum, computerul de bord ia toti parametrii in calcul cand te avertizeaza. Eu la un A4 1,6 am schimbat odata uleiul dupa vreo 6000 de km, dar pt. ca ii facusem in cca. 11 luni, calculatorul ma avertiza sa schimb uleiul. Pt. ca el stie ori 15000 de km ori 1 an, care intervine mai intai.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2014
  9. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    Eu tocmai am schimbat uleiul si mi-a pus mecanicul gulf, care cica e aceeasi treaba cu castrolul:meeting:
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2014
  10. Gibi Bronze Member

    Înscris:
    2 Apr 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2006 1,9 TDI
    schimb ulei A4

    Salutare! Vad pe aici fel de fel de pareri in ceea ce priveste uleiul de motor.
    Uleiul indicat de fabricant pt motoarele PD 1,9 tdi este cel cu codul VW 507.00 su VW 506.01, si se schimba la 15.000 km in Romania.
    Scuze daca am deranjat pe cineva
     
  11. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    mai intai trebuie sa vezi daca ai senzor QG1 ..caci el este singurul care ii poate furniza date corecte despre ulei: soot acumulat si restul ...
    Asa ca daca nu are inseamna ca nu a fost facuta corect resetarea la ultimul schimb de ulei.
     
  12. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    acum am si eu cam aceeasi problema ca adilau
    am schimbat uleiul vineri, am 1000 km si imi arata service in 12200 km...interval resetat u vag comul, ieri imi arata service in 15000 km
    cand aveam ulei aral facusem mai multi km decat spunea calculatorul...
     
    cristian banescu apreciază asta.
  13. Gibi Bronze Member

    Înscris:
    2 Apr 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2006 1,9 TDI
    stefan Verifica daca nu cumva uleiul este slab calitativ!!! Daca ai facut la reprezentanta Audi schimbul de ulei si filtre, etc., fugi la ei si da-le in cap cu uleiul lor; daca e uleiul ales de tine, atunci stai cu ochii pe joja de ulei si pe indicatorul din bord si schimba-l cand ai impresia ca s-a "slabit".
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2014
  14. KHRYSS

    KHRYSS 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2008
    Locație:
    Praga
    Masina:
    AUDI A4 2.5tdi QUATTRO B6
    eu am motorul ake 2.5 tdi nu stiu daca este pd sau nu ,problema este ca stiu norma de ulei dar nu stiu ce fel de ulei s-a folosit ultima oara si am inteles ca se spala motorul in acest caz.Ce imi recomandati avand in vedere ca masina are 187mii km si nu circula in romania.Multumesc
     
  15. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    "se spala motoru"?
    Ma rog, oricum...incalzesti bine motorul, dupa care dai drumu la ulei lasi sa curga tot, schimbi filtru, bagi ce ulei vrei tu si ai rezolvat problema!
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2014
  16. salexbr322

    salexbr322 4th Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A4 avant
    Cand spune de spalarea motorului, colegul se refera la folosirea unei grupe de substante care se toarna in vechiul unei chiar inaintea schimbului, spunandu-se ca se "spala motorul" pe interior. De fapt acel substante micsoreaza vascozitatea vechiului ulei si indeparteaza unele depuneri.
    Eu pot sa spun ca nu este recomandat un astfel de procedeu deoarece oricat de bine s-ar scurge vechiul ulei tot raman urme din acea substanta cu rol de detergent. Cand se toarna noul ulei, acesta este partial dizolvat de acele substante prezente in pelicula/resturile uleiului schimbat. Rezultatul final ar fi scaderea calitatii uleiului.
     
  17. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ma gandeam ca la asta se refera, dar chiar nu este necesara o astfel de operatiune! Daca lasi motorul sa se incalzeasca bine, ca uleiul sa fie subtire, se scurge perfect, eventual poate sa ridice putin spatele masinii cu cricul sa curga tot din baia de ulei. Asta in cazul in care isi schimba el uleiul, daca nu, la service cu siguranta te imbarliga cu ceva ca sa platesti mai mult!
     
  18. leualexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2008
    Locație:
    Cernavoda
    Masina:
    audi a4 1.9tdi
    ulei de motor castrol txt 5w-40 norma505.01

    Am un audi a4 1.9 tdi an de fabricatie 2004 si trebuie sa ii fac shimbul de ulei de motor,ce imi puteti spune de acest tip de ulei:castrol txt 5w-40 norma 501.01?Este bun pentru acest motor?Va multumesc anticipat.
     
  19. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    pai da mai multe detalii legate de motor: cod motor de exemplu --> cum deschizi capota pe o tablita sau colant cu mai multe coduri ai sa vezi un cod format din 3 litere.
     
  20. fever

    fever 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDi PD 131CP
    Ce recomandat intre Castrol EDGE Turbo Diesel 5W-40 sau Castrol TXT 505.01 5W-40?
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta