1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Uleiuri pentru motor Diesel la Audi

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de ovidiutm, 11 Iun 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Florio,ai bagat Castrol Magnatec sau GTX?
     
  2. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    Castrol Magnatec am bagat pentru diesel:),GTX e pentru benzina din cate stiu eu
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2014
  3. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Este si Castrol Gtx Diesel 10w 40 B3,care este mult mai ieftin ca Magnatec,poti verifica pe site-ul celor de la Castrol:p.

    Apropo,pe site-ul celor de la Castrol,am vazut ca au facut un test in cooperare cu Mercedes,despre inlocuirea unui ulei mai gros(10w 40) cu unul mai subtire(5w 30) si din urma acestui test reiesea ca inlocuind cele 2 uleiuri zgomotul motorului va fi mai redus,consumul de motorina mai mic(la un plin puteai sa faci cu vreo 360mile mai mult),plus noxe mai putine.La masina mea,tot pe site-ul Castrol,ideal ar fi sa folosesc 5w 30,recomandat e 10w 40(1,9tdi 90cp b5 1z 1996).Pareri?
    In manual scrie sa pun ulei cu norma 500 000 sau 505 ooo,iar 5w 30 e pt 507 000 sau 504 000 si totusi mi-l recomanda.Nu mai inteleg nimic. :unsure:
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2014
  4. FloRio

    FloRio Platinum Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A4 1,9 TDI 110hp~AFN 1998
    Nu stiu,eu am pus 10W 40 deoarece mi se pare ca 5W 30 e prea subtire.Cred ca 10W 40 e potrivit mai gros nu trebuie deoarece vine si iarna si ulei prea gros nu ar fi deloc potrivit
     
  5. MICU COSMIN

    MICU COSMIN 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI 2013-WV GOLF 1.2 TSI 2015
    nu este indicat ca in romania(mult praf,gropi,etc)sa mergi mai mult de 15 mii km cu un ulei!indiferent care ar fi acela!mai depinde mult si de cati km mergi in oras comparativ cu cei inafara orasului.daca merge cam 30% in oras si rastul afara e ok,daca nu.....!ideea ca in romania nimeni nu face service longlife(30 mii km 5w30) deoarece romania nu este germania!!!sa ai o zi buna
     
  6. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Tin sa te contrazic in legatura cu serviceul LongLife ! Sunt care fac service dntr-asta dar merg in Germania sa faca revizia si apoi vin in tara ! Numai bine !
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Feb 2015
  7. MICU COSMIN

    MICU COSMIN 3rd Gear Member

    Înscris:
    23 Iul 2008
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI 2013-WV GOLF 1.2 TSI 2015
    Tocmai asta am spus si eu:in tara nu face nimeni (service-uri)service longlife. Doar in Germania sau alte tari civilizate si bineinteles fara praf, gropi si aglomerari urbane (Bucuresti) iar in ceea ce priveste service longlife, din cate stiu eu, nu inseamna numai ulei special, ci si filtre speciale care sa reziste 30 mii km. In orice caz tare as vrea sa cunosc si eu persoana care merge tocmai in Germania sa faca revizia la masina si merge 30 mii km cu ea in ROMANIA. O zi faina!
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Feb 2015
  8. dan_cta

    dan_cta 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 4F
    Eu imi iau ulei LongLife 5W30 din Germania si il schimb la 25000 max 30000km. Filtrul de aer si de motorina il schimb la 10000km. Nu vad care e legatura cu praful,gropile,calitatea motorinei si uleiul din motor. Am stat in Germania de vorba cu un tip care lucra la reprezentanta Audi si ii ziceam ca la noi schimburile de ulei se fac la 10-15mii de km si l-am intrebat daca e mai bine... la care el mi-a raspuns:Doar daca ai o pasiune pt asta...:yes:
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2014
  9. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Hmm cred ca daca ai fi vazut cum arata un motor desfacut care a rulat marea lui majoritate in Ro ai avea alta parere. Praful il termina si de aceea e indicat sa il schimbam (uleiul) mai des tocmai pt a putea face macar 3 sferturi din km ce i-ar face in Germania in mod normal. Cat depre combustibil sunt foarte multe discutii pe forum da un search si te vei convinge.;)

    P.S.:

    Fiecare face cum vrea, eu unul schimb la 10 sau 15.000 maxim nu mai mult
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2014
  10. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Sunt unii care cred ca Germania e Romania,de altfel am mai avut niste contraziceri pe acest topic cu alt forumist;in final face ce vrea fiecare cu masina si cu banii lui.Si ca fapt divers,desi locuiesc in UK,eu schimb uleiul(castrol magnatec 10w 40 semisintetic) la fiecare 7000km sau jumatate de an;prefer sa deschid putin punga acum,decat s-o deschid larg mai tarziu.Decizia apartine fiecaruia dintre noi.Bafta.
     
  11. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Exact ;)
    Eu ma uit cum se murdareste masina cand ploua ,noroi de 2 degete care se va lua doar la vap cu presiune si spuma activa (masina merge doar pe sosea nu pe camp) O luna sa mergi pe afara si tot nu ajunge ca la noi in 2 zile...
    Asa si cu uzura :mad:
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2014
  12. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Inca un lucru esential, sa nu uitam de modul de exploatare al uleiului. La noi nu se circula pe autostrazi, nu se fac drumuri la turatii constante, de orase sa nici nu mai vorbim, asta inseamna ca, uleiul isi pierde mai repede din calitati.
     
  13. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Asta spuneam si eu cateva posturi mai sus(de ce nu putem compara Romania cu Germania),da mi-am racit gura de pomana.

    Ce parere aveti intre castro magnatec 10w 40 semisintetic si mobil1 10w 40 semisintetic?In prezent folosesc castrol si-s multumit,dar din considerente financiare(schimb uleiul la 7000km sau jumatate de an) as trece pe mobil.4L ulei castrol e 26£,iar 5l mobil1 e 22£.Pareri?
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2014
  14. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Linistit poti merge pe Mobil;)
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2014
  15. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    In ce priveste uleiul 5w 30,am vazut pe Site-ul Castrol un experiment realizat cu mercedes,precum ca folosind acest ulei se reduce zgomotul motorului,emisia de gaze poluante si consumul,Castrol recomandant si la tipul meu de motor(1,9 tdi non-pd 1z,are 12ani) acest ulei.Problema e ca acest ulei nu indeplineste norma ceruta de producator,asa ca cum de mi-l recomanda?(am scris despre aceasta in topicurile de mai sus,dar nimeni nu mi-a dat nici un raspuns).Motorul in cei 12 ani si 265 000km a papat numai ulei 10w 40,ti se pare normal sa trec la un ulei mult mai subtire si care nici nu respecta norma?(poti citi pe bibliecar.com ce se intampla cu schimbarea uleiurilor,ca sa nu ma lungesc eu).Prefer sa schimb uleiul la 7000km pt ca motorul are 12ani si ceva km,e in stare f buna si vreau sa-l mai tin inca 4ani si 100 000km,iar pt schimbarea uleiului des,motorul imi multumeste;la mine schimbarea uleiului se face la 15 000km,se recomanda la 10 000km,iar eu prefer la 7000km(sau jumatate de an).E ceva gresit in asta?In ce priveste pretul,5w 30(4l) e 48£,iar 10w 40(4l) e 26£;daca ar fi sa schimb pe 5w 30 si sa merg cu el 15-20 000km,as ajunge la aceeasi bani ca atunci cand folosesc 10w 40,dar il schimb de doua ori,deci partea financiara cade.Pt mine intrebarea e sa folosesc un ulei mai subtire si mai scump si sa-l schimb mai rar,sau sa folosesc uleiul dat de producator si sa-l schimb mai des?
     
  16. danieluzu

    danieluzu 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Iul 2008
    Locație:
    Vaslui/Los Angeles
    Masina:
    Audi 80 B4 1991 2.6 150 cp V6 petrol engine ( baietel )/Audi S4 2005 petrol engine 344 V8 4.2quattro
    CASTROL
    the rally oil is my oil ;)
     
  17. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    danieluzu,era vorba strict de uleiul castrol,dar cu norme diferite.:)
     
  18. dan_cta

    dan_cta 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2008
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6 4F
    Nu cred ca 5w30 este pt tipul tau de motor, nici nu se facea 5W30 acum 14 ani... Dar nu confunda Castrol 5W30 pt Mercedes sau BMW cu Castrol 5W30 pt VW / Audi - este alt ulei pentru norme diferite si e diferenta de pret chiar daca e tot Castrol.
     
  19. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Sunt de acord,dar daca intri pe site-ul Castrol,au o sectiune in care recomanda la fiecare tip motor in parte ce ulei sa foloseasca,iar la mine intai recomanda 5w 30(care nu corespunde normelor tipului meu de motor) si pe urma 10w 40.Deci asta nu inteleg,de ce Castrol recomanda un ulei ce nu corespunde normelor in cazul meu?Diferenta de pret deaja am spus-o mai sus.
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ce parere aveti de Hellix Full sintetic 5w40 la un 1.9 TDI cu 210.000 km? Ma gandesc sa pun Hellix la urmatorul schimb.

    Cititind pe aici am inteles ca daca circul mai mult in oras e bine sa schimb uleiul la 10.000? Mie mi-a zis mecanicul ca pot merge linistit 15.000. E adevarat, acum am Castrol Magnatec Diesel 5w40...
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta