1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Uleiuri pentru motor Diesel la Audi

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de ovidiutm, 11 Iun 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Dragii mei, eu zic ca e bine sa folosim ce recomanda producatorul - asa cum e la Renault - ELF asa si Audi recomanda Castrol.Si eu ma gandeam sa il schimb cu altceva pana cand am inteles ca e cel mai bun pt Audi si chiar si firma recomanda+ca il folosesc astia pe alte marci si in F1...asa ca:yes:
     
  2. mmihai82

    mmihai82 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Sep 2007
    Locație:
    focsani
    Masina:
    a4 b6 2003 1.9tdi resoftat 180cp
    aral,castrol sau mobil dar 5w40 (nu 10 sau 15!).sau daca va permiteti - castrol edge(dar e cam dublu la pret).
     
  3. Florin M

    Florin M 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Feb 2008
    Locație:
    Brasov, Sfintu Gheorghe
    Masina:
    AUDI A4 Avant, 2001, 116 CP, PD, AJM
    despre uleiul OMV 5w40 cu eticheta neagra ce stiti?
    as vrea sa-l schimb cu castrol, dar de la cine am luat masina, a folosit doar OMV.
     
  4. mrm7876

    mrm7876 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    A4 2002;1,9TDI;74KW;101CP;motor AVB
    ulei 5w40 sau 0w40?

    Am o mare nelamurire!Anul trecut am ajuns prin Germania si mi-am cumparat ulei de motor.Comform certificatului ,nemtii mi-au recomandat ulei 0w40.In tara,in schimb,mi s-a recomandat sa folosesc ulei 5w40 si mi s-a spus chiar ca 0w40 nu e recomandat pt masina mea (A4 2002,motor avb;1,9TDI,101CP,74 kw).
    Am folosit uleiul 0w40 la un singur schimb; nu am sesizat nici o modificare(in rau)la masina,dar stiu si eu?...Ar putea sa-mi afecteze motorul cumva?
    Oare a avut vreun efect negativ uleiul 0w40 asupra motorului?:uhm:
     
  5. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    te-ai uitat in manualul masinii sa vezi ce ulei trebuie pus in motorul tau? adica ce norma. la mine trebuie vw505.01, 5W-40. Motorul tau nu cred ca e PD. Oricum, uita-te in manual, si daca uleiul folosit corespundea normei respective, e ok.
     
  6. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Este Pumpe-Düse! Cel mai bine te uiti in caietul de service ca ala e sfant!
     
  7. mrm7876

    mrm7876 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    A4 2002;1,9TDI;74KW;101CP;motor AVB
    M-as fi uitat si in manual si in cartea service cu cea mai mare incredere,dar e in lb germana si nu inteleg o iota...:readit:
     
  8. 4AUDI Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2007
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 Avant, 2003, 1.9TDI, 131CP
    nici nu trebuie sa intelegi. cauta undeva dupa jumatate specificatiile la diferite tipuri de motoare. daca nu ma insel e pe paginile cu galben. il gasesti pe al tau, si acolo pe a 2-a pagina jos trebuie sa scrie norma uleiului, ceva de genul vw 505.01, etc
     
  9. opreanuy_19

    opreanuy_19 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Noi 2007
    Locație:
    Villarreal ,Castellon ,Espana
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 96 Kw/131 CP
    eu iti recomand shell helix ultra extra 5w-30 tocmai mi-am facut schimbul la un atelier bun si mi s-a recomandat d ei fiind special pt audi scoda seat...bafta
     
  10. marius78 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2008
    Locație:
    cluj
    Masina:
    audi a4 tdi 2000 116cp
    e la un audi a4 1.9 tdi 116 cp folosesc mobil 1, 5w 4o, cu schimb la 15000, acesta mi-a fost recomandat de mai multi mecanici..
     
  11. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Poate multi o sa rada, dar eu bag ulei de Kaufland din germania. Este 5w40special pentru pompe duse, testat si aprobat de VW. Bidonul are 5 litri si costa 25 de euro. Il schimb mai repede, la 10.000, desi este garantat 15.000. Am destui prieteni si cunostinte care folosesc acest ulei si toata lumea zice ca este ok. Avand in vedere ca este facut si imbuteliat in germania, cu toate ca nu este de firma, am mai multa incredere in acest ulei decat in multe uleiuri facute la noi sub licenta.
     
  12. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    Ulei

    Pentru 1.9 TDI AVF 130 CP - am folosit doar Castrol Long Life II 0-30W norma 506.01 de cand s-a nascut masina pana in prezent - 177.000 km. Masina merge impecabil, nu am avut niciodata probleme. E de preferat sa nu se schimbe des marca de ulei folosita si nici tipul, bine - depinde de varsta motorului cand vine vorba de tip. Teoretic LLII se schimba la fiecare 30.000 km - eu il schimb la fiecare 15.000km.

    De ceva vreme insa acest tip de ulei nu se mai produce decat pentru anumite motoare, deci in cantitati mult mai mici, ceea ce il face mai greu de procurat. In schimb a aparut Castrol Long Life III care teoretic e peste Castrol LLII desi e prea devreme pentru a se face asemenea afirmatii.

    Consumul de ulei e in limitele normale - maxim 0.6 l intre schimburi - la fiecare 15.000 km.
     
    bl00dyheart apreciază asta.
  13. VivAudi 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Audi A6 1.9 TDI 131 CP
    Are ceva daca completezi cu 506 01 in loc de 505 01? Nu stiam ca e 505 01 si am adaugat
     
  14. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    Ulei

    Din indicatiile celor de la service este indicat sa nu se amesteca tipurile de ulei! De asemenea este contraindicat a se amesteca acelasi tip de ulei de la marci diferite!
     
  15. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Nu este indicat! Sa verifici uleiul acuma mai des sa nu-ti faca spuma sau alte efecte secundare. In principiu nu are nimic daca completezi cu alta marca de ulei, dar tipul uleiului trebuie sa fie acelasi!
     
  16. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    NU e voie sa faci asa ceva, trebuie sa fie acelasi tip de ulei. Sper ca nu ai pus prea mult si ca nu o sa faca vreo reactie, ai putea sa consulti un mecanic, dar unul serios.
     
  17. CMG

    CMG Silver Member

    Înscris:
    30 Ian 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi RS6 Performance SEDAN
    ulei

    Eu stiam ca este interzis si acest lucru - deoarece fiecare fabricant are formula sa proprie de productie incluzand aici componenti chimici si aditivii si este posibil sa apara reactii adverse intre componentele celor doi fabricanti.
     
  18. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Mie mi-a zis un mecanic, defapt un prieten, ca nu are nimic. Eu aveam o problema cand am adus masina ca trebuia sa completez ulei (longlife) si nu gaseam de la BP 0W30, la noi nu se gaseste. Pana la urma am completat cu Castrol 0W30 si a fost ok. E clar ca nici asta nu e bine dar oricum mai bine asa decat alt tip de ulei!
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Mai 2014
  19. _me_eu_moi_

    _me_eu_moi_ 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 Quattro
    :yes: si eu stiu ca nu ai voie sa completezi uleiul cu unul de alt tip !
    poti sa-l schimbi definitiv dar trebuie golit(prin scurgere / prin aspirare) tot !

    in rest eu recomand Castrol 505 .01 sau 506 .01 5w40 (este recomandat si de Audi) pentru motorul TDI (PD- pumpe duze "asa se scrie ?") :)

    se schimba la un intreval 15.000 - 20.000
     
  20. andrein

    andrein Bronze Member

    Înscris:
    21 Aug 2007
    Locație:
    piatra
    Masina:
    Audi
    si eu folosesc Castrol 0W -30 SLX II, LL 2, 506.01 .Fol acest tip de ulei de cand am masina, si in cartea service tot acest tip de ulei a fost folosit anterior. Deci merg pe mana lui pana se termina stocurile :weight_lift2:
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta