1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usa / Portiera fata sau spate blocata la A4 B6 - cum se deblocheaza

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de allexutz, 8 Mai 2008.

  1. Dhoney 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B6 2004 motor 2.0 alt
    Salut,
    Am un audi A4 B6 din 2003 si de cateva zile, usa din dreapta nu mai funcționează nici din interior nici din exterior. Cum o pot debloca singura eroare este pe motorasul oglinzi. Acum 3 saptamani s-a intamplat la fel dar dupa 2 zile de chin si-a revenit. Unde sa fac gaura pentru a deschide usa ? Va rog mult sa ma ajutati.
     
  2. neluturll03 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Noi 2017
    Locație:
    bistrita
    Masina:
    audi a4 b6 an 2002
    La mine s-a blocat total usa dreapta fata si nu mai functioneaza nimic, nici geam, nici oglinda si asta dupa ce am schimbat broasca usii.
    Cu broasca ei dupa ce circulam circa 30 km se debloca si mergea perfect dar nu imi indica in bord ca e deschisa usa.
    Mentionez ca de cand mi s-a blocat total imi stau aprinse luminile din plafon si fata si spate nu stiu ce sa mai fac, cred ca numai flexul ma mai salveaza.
    Poate ma puteti ajuta cu vreun sfat. Merci.
     
  3. Patrudaniel1 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2017
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    Audi a4 b6, 2.5 diesel quattro an 2003
    Salut.
    Am si eu o problema asemanatoare.
    Am cumparat un audi a4 b6, la prima intalnire cu masina au functionat toate usile, dupa 30 minute s-au blocat usile spate de tot. Am reusit sa deblochez usa spate stanga dar nu o mai pot bloca deloc. Am ajuns la un electrician care sa uitat la burduful usii fara sa verifice cu o lampa ceva dar a zis ca este de la broasca. El a reusit sa deblocheze si usa spate dreapta apasand pe telecomanda si tragand din interior de maner pana a reusit. Am cumparat broaste spate dar tot nu faceau nimic. Sigurantele sunt ok. Rar de tot se intampla sa mai mearga toata inchiderea. Precizez ca pe ambele usi spate am lumina in usa merge geamul merge muzica si are lumina si butonul de geam, doar inchiderea pe ele nu merge. Am luat si modul confort dar tot nu merge si am gasit acelasi cod identic cu toate ca modulul meu nu era ud sau apa la el. Pe vad imi zice ceva de genul usa blocata permanent dreapta spate si lipsa comanda iar pe stanga blocata intermitent. Ce am de facut va rog ca ma ia capul de la o inchidere. Ms anticipat
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Inlocuiesti toate broastele = yalele defecte cu unele noi noute cumparate de la reprezentanta. Sau daca ajungi in Bucuresti repari switch-urile existente in yala din usile defecte la colegi care ii gasesti in aria de prestari servicii. Despre ce ai intrebat s-a mai discutat pe forum in aria masinii care o ai si nu trebuia sa scrii nimic, doar sa citesti. Nu aici trebuia sa citesti ci in alta arie. Ultimele 2 mesaje vor fi sterse pentru ca sunt scrise inutil.
     
  5. Alex Rd 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI Common Rail 2008
    Salut,

    De cateva zile nu mi se mai deschide usa din dreapta fata nici din interior, nici din exterior (a4 b6 2003). Am comandat de la dezmembrari broasca, cu codul 8e1837016C, dar cei de la firma mi-au trimis din greseala codul 8E1837016 AA (care este de la A4 B7) cu mentiunea ca piesa este compatibila. Mecanicul spune ca exista posibilitatea sa nu functioneze. Stie cineva daca intr-adevar sunt compatibile, sau trebuie sa o inlocuiesc ?

    Multumesc anticipat.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu este compatibila. Cauta sa cumperi exact codul tau.
     
  7. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Bolt fixare maner interior deschidere usa

    Un prieten a avut o problema cu manerul interior al usii stanga fata, ii statea putin inspre interiorul masinii (nu in pozitia normala, la nivelul plasticului de jur imprejur). Usa se deschidea bine, insa il deranja acest aspect. I-am spus ca trebuie demontata tapiteria si vazut ce-i defect pe acolo, probabil cablul de actionare.

    Recent si-a inlocuit scaunele si bancheta si a dorit sa inlocuiasca si tapiteriile de usi. In momentul demontarii tapiteriei fata stanga, a cazut un arculet mic de undeva.
    Arcul e bun, nu e rupt insa s-a rupt piciorul de fixare al boltului actionat de cablu.

    Boltul se impinge in jos si iese destul de usor. Se inlocuieste cu un altul de pe o alta tapiterie. Are o singura pozitie in care poate fi introdus in manerul interior pentru deschidere, nu ai cum sa-l bagi altfel. Se monteaza arcul in capatul boltului si se fixeaza in locasul lui. Se monteaza totul inapoi, se verifica daca sta acolo si functioneaza corespunzator.

    Probabil va intrebati de ce nu am montat direct manerul impreuna cu suportul de plastic de care e fixat. Ei bine, manerele lui aveau iluminare iar cele de pe tapiteriile "noi", nu erau dotate cu asa ceva.

    Atasez mai jos cateva poze. Aceasi problema poate sa apara si la B7, manerele fiind identice. Spun asta deoarece el are B6 iar tapiteriile provin de pe B7.

    In ultima poza e boltul cu ghidajul de arc rupt.
     
  8. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    A venit timpul sa cedeze si broasca usa fata stanga insa la mine se dechide usa doar o singura data. Apoi carligul din broasca ramane pe pozitia inchis si trebuie pus in pozitia deschis manual. Asta se poate face doar tinand manerul exterior de deschidere ridicat. Altfel carligul din broasca e blocat. A mai patit cineva asa ? E rupt ceva in broasca ? La actionarea manerului din exterior sau interior nu se intampla nimic Cu alte cuvinte dupa ce deschid usa nu o mai pot inchide decat daca pun carligul din broasca in pozitia deschis din nou si asta manual
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pana nu demontezi, degeaba intrebi pe forum. Poate fi yala defecta, cablul ce incuie portiera, manerul, firele dintre portiera si caroserie (cele din stalpul portierei) si asa mai departe.
     
    marius_bv apreciază asta.

Distribuie pagina asta