1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usa fata sau spate blocata - yala usa blocata la A3 8L - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de virgilrus, 10 Apr 2014.

  1. virgilrus 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2014
    Locație:
    campeni
    Masina:
    audi a3,1.6.1999
    Salut..am un audi a3 8l si am probleme cu broasca la usa din dreapta,mi-a zis cineva sa ii bag ulei la broasca si de atunci nu se mai inchide numai in a 2 a treapta.am demontat-o,am spalat-o cu benzina si cand am puso la loc mergea ok.acum mia zis cnv sa dau pe broasca cu solutie de curatat uleiul de pe motor si se inchide perfect ,dar daca sta un timp iar face figuri, in special cand dau cu ea mai tare si cand dau cu solutie merge ok.Tin sa mentionez ca arcul din broasca a fost intarit si se simte ca e mult mai tare fata de cel de la usa din stanga! :respekt:
     
  2. rax 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A3, 1.9 tdi, 2000
    Usa sofer blocata

    Salut! Am si eu o problema la masina din semnatura. Mi s-a blocat usa de la sofer doar la deschiderea din exterior, centralul functioneaza bine dar usa nu se deschide. In momentul de fata tin cu cheia in yala pe deschis pana se lasa geamul jos si deschid din interior de la manerul de pe usa. Am inteles ca ar putea fi o tija sau asa ceva sarita de la loc.
    A mai patit cineva chestia asta? Daca da, cum ati rezolvat-o?
    Merci in avans!
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    N-ar fi mai simplu sa dai fata de usa jos si sa vezi ce nu e la locul lui acolo ?
    Desfa usa, da yala jos si desfa-o bucati, curat-o bine cu spray WD40, dai cu vaselina si monteaz-o la loc, s-ar putea sa ai o surpriza.
    Problema e vaselina din iala care numai are proprietatile de acum 15 ani cand a fost pusa acolo.
     
  4. rax 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A3, 1.9 tdi, 2000
    Multumesc de raspuns! Asta si am de gand sa fac, intamplator sau nu s-a pus si ploaia acum si nu am cum s-o desfac in curte. Dar gasesc eu un garaj ceva. Oricum, din exterior mi se pare ca e rupta una din urechile care tine clapeta de deschis usa sau cel putin are o uzura destul de mare.
    Revin cu rezolvarea.
    Multam fain inc-o data!
     
  5. rax 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Sep 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A3, 1.9 tdi, 2000
    Salut! Am reusit pana la urma sa o rezolv. Tija dintre manerul exterior al usii si yala e prins intr-un bolt care sarise de la locul lui. Toata operatiunea a durat aprox. 30 min (demontat/montat)
    Pentru cei care se vor mai lovi de problema asta:
    1. Da-ti jos fata de usa, desfaceti toate suruburile (4 buc) si ridicati capitonajul, apoi desfaceti toate mufele (comenzi geamuri&oglinzi, buton inchidere, tweeter)
    2. Desfaceti rama metalica interioara (tot 4 suruburi, 2 in partea de sus si 2 jos) - atentie la suruburile de jos, sunt prevazute cu distantiere, insemnatile cu un marker pentru a le putea pune la loc exact cum au fost.
    3. Dupa ce ati desfacut rama metalica, aveti acces la maner si la yala.
    - atentie si la cablul de la clapeta din interior sa nu-l rupeti (de deschis usa), acesta este un cablu otelit si pe fata de usa este prins cu o clema iar in partea cu yala are un sistem mai ciudat, eu nu am reusit sa-l desfac, trebuie avut grija cand desfaceti rama metalica de pe usa sa nu indoiti cablul pentru ca se poate rupe sau indoi iar apoi nu mai culiseaza bine sau chiar va agata in tubul de plastic in care este bagat.
    Daca aveti nevoie va pot da si un manual de service cu mai multe explicatii.
    Va doresc succes si drumuri bune!
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Apr 2015
    s3fu0ra5ului apreciază asta.
  6. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    Dupa cum spune si titlul intrebarea este:
    Cum se scoate butucul (key lock cylinder)din usa? (vreau sa il curat).
    Am incercat sa desfac surubul de 20 torx din interiorul usi ,dar nu vrea sa iasa (ca la golf 5 samd)se creaza un mic joc si atat .
    Daca a mai facut cineva asta ,chiar nu as vrea sa desfac toata usa ca sa realizez ca era ceva simplu..cel mai mult ma tine frigul care ma face sa fiu sigur ca voi rupe clipsuri pe la fata de usa :))
    Multam de ajutor!
     
  7. costi88

    costi88 5th Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2009
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI
    Salutare!
    Dacă vrea cineva să scoată butucul de cheie din ușa, va trebui sa :
    1. Cum deschizi ușa exact pe interior lângă broasca este un dop de plastic în spatele lui un șurub cu 20 torx se desface până când merge in gol atenție nu trebuie scos afară.
    2. Demontarea fetei de ușa obligatoriu,cum stai cu fata la fata de ușa în partea stângă exact în spatele butucului este un dopulet de plastic .In spatele acestuia se afla o piedica pe care o observi doar cu o lanterna finuta,cu o șurubelniță lungă și subțire ridicat de ea și tras de butuc afara.
    Felicitări ai reușit
     
    AndreyPH apreciază asta.
  8. Florin88 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2017
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A3 8L
    Salut. Am un Audi A3 8L 2002 si mi s-a rupt ornamentul exterior de la manerul usii. Am cumparat unul din dezmembrari, dar nu stiu cum pot sa il prind. Va rog ma puteti ajuta?
     

Distribuie pagina asta