1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usa Torpedou blocata / balamale torpedou rupte - diverse probleme - deblocare - reparatie - etc.

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de dannypapuc, 7 Noi 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    Salut.Fiind grabit intr-o zi,cand am deschis torpedoul,am tras mai tare de el ca de obicei,si am avut neplacuta surpriza sa vad ca a cedat ceva la el,(nu stiu exact ce) dar nu se mai deschide ca inainte.Inainte se deschidea asa placut, ca porbagajul,acum daca nu il tin pur si simplu cade.
    Intrebarea mea ar fi ce dispozitiv de deschidere are torpedoul,are vreun arc sau este ca la porbagaj ,pistoane pe presiune(nu ma refer la butonasul de care tragi)?
    Si daca sunt pistonase unde se gasesc mai exact,si plus de asta se pot schimba?
    Orce solutie aveti ,pls postati-o pe site...


    P.S: Scuzati-mi logica...
     
    George Ioan apreciază asta.
  2. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Interesant, ma bucur ca ai pus intrebarea asta, pentru ca eu am problema asta de cand am cumparat masina! Mi-am dat seama ca nu e OK, doar dupa ce si-au luat si ai mei A4 si am vazut la masina lor ca se deschide incet! Oare este ceva rupt sau a sarit o siguranta sau un arc?
     
  3. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    Treaba este ca eu am simtit ca a cedat ceva,atunci cand am tras eu..Cred ca are niste pistonase ceva,ca se deschidea usurel innainte,nu era ca la arc sa simti ca ti-l trage innapoi,cand vroiai sa-l deschizi...
    Asta este parerea mea personala,fara sa ma uit mai in amanunt.
    Daca stii tu mai multe(sau daca ai timp sa te uiti) te rugam sa ne spui si noua...
    Eu unul daca nu o rezolv eu o duc la un mecanic...
     
  4. 11TUN

    11TUN 5th Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2007
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    ...
    Vezi in partea dreapta a bordului, ca se scoate capacul ! La fel cum e si in partea stanga la sigurante. Se scoate capacul acela si in interior se gaseste un mecanism de plastic care culiseaza usor ca un fel de telescop, acesta activeaza si lumina in torpedou :)
    Ideea este ca in momentul cand se deschide capacul de la torpedou, acesta sa fie lasat sa alunece singur in jos, eventual doar f putin sa fie ajutat, pt ca daca se trage de el prea tare cedeaza acel mecanism de plastic :). Si eu la masina mea am rupt o balama de plastic pe care am carpit`o cum am putut, asa ca am grije mare acum cand desfac torpedoul si nu las pe nimeni sa traga de el.
     
  5. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Multumim, cred ca azi am timp si o sa-l desfac va tin la curent!
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  6. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    multumim,chiar folositoare informatiile care ni le-ai dat...
    o sa-mi bag si eu nasul pe acolo,sa vedem ce a cedat...:icon_thumright:
     
  7. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ai reusit sa te uiti??? Eu nu am reusit pentru ca aici la Timisoara ii da o ploaie de nu ai vazut asa ceva, asa ca o las pe luni (maine is la job).
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  8. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    da,m-am uitat ... la mine problema este de la pistonasul de acolo,cred ca s/a spart,sau a luat aer,fiindca da drumul usor la plasticul care intra in el...
    o sa vezi mai multe dupa ce desfaci...
    o sa incerc sa vad daca gasesc sa cumpar piesisoara aia...
     
  9. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Ok mersi mult, il desfac luni, daca nu ploua!
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  10. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    L-am desfacut! probabil si tu ai vazut care e problema, dar daca nu atuncea iti spun eu ca nu trebe schimbat nimic. Pistonasul ala are in interior un fel de cilindru de guma care are in mijloc un plastic, in care intra tija aceea care culiseaza. Treaba e ca tija a iesit din plasticul acela! Trebe sa scoti guma acela cu tot cu plasticul din mijloc si sa bagi la loc varful tijei, eu am crestat putin varful acela ca sa nu mai iasa alta data! Dupa ce l-am facut abia se mai deschidea usa, asa ca am dat-o jos din nou si am uns guma aceea cu putin ulei (nici un strop!) si acuma culiseaza mai bine, se deschide ca si cum ar fi noua! Mersi 11Tun ca ne-ai indrumat! Dannypapuc sper ca ai rezolvat-o si tu!
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  11. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    si pistonasul ala cum il scoti de acolo? are vreu surubel?
    sa vad ce inteleg din ce mi-ai explicat tu,si sambata sunt pe el sa-l rezolov si eu...
    multumesc pt indicatii...
     
  12. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    In primul rand are o siguranta de plastic (o tija) ca sa deblochezi pistonasul de usa de torpedou! Dupa care pistonasul acela se scoate invartindu-l in sus s-au jos vre-o 90 de grade si iasa usor. Iar in final dupa ce l-ai scos tebuie sa il desfaci, are in capat (unde intra tija) un capac care se trage jos, dar o sa iasa mai greu, eu am folosit o lama de cutit ca sa-l trag jos . De acolo o sa te descurci, dupa ce tragi tija afara o sa vezi inauntru cilindrul acela de guma de care ti-am vorbit! Cu o bucata de sarma indoita la capat il tragi afara. Bafta!
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  13. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    gata,problema rezolvata...
    multumesc pt informatii.
    la mine se rupsese un piciorus de la tija care culiseaza in pistonas,acolo unde tija intra in plasticul acela alb,pe care vine garnitura din plastic...
    cam greu s-a desfacut dar acum merge asa bine...
    eu am lipit tija de plastic care culiseaza in piston cu super glue de plasticul alb ca sa nu mai iasa de acolo...
    este totul ok...multumesc inca odata...


    P.S: daca mai incearca cineva sa nu puna mult ulei pe garnitura de plastic,pt ca o sa culiseze ffff usor apoi,acolo trebuie sa fie o frecare uscata...
     
  14. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    L amine chiar greu :):):), dupa ce am pus ulei, abia ca se mai descide pe frigul asta, uleiul se ingoasa la frig si nu se mai deschide, o sa-l desfac sa sterg tot si sa las uscat! Ma bucur ca ai reusit sa rezolvi si tu problema!;)
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  15. dannypapuc

    dannypapuc Bronze Member

    Înscris:
    9 Sep 2007
    Locație:
    Găești
    Masina:
    Audi A4,1.9 TDI,motor AVF,2002,6 viteze,130 cai. The best!!!!
    nu cred ca este de la ulei ca se deschide greu...
    la mine acum,cu toate ca i-am sters de tot uleiul si-l lasasem fff uscat,mereg asa de greu de trebuie sa trag de el ca sa-l deschid...
    eu am impresia ca in pistonasul acela avea ceva lichid sau praf sau "durerea mea",orice de-l facea sa mearga asa usor..

    acum e durere ,mere greu de tot sa-l deschid...

    P.S nu-l mai desface sa-l stergi pt ca o sa-ti mearga la fel,fiindca si mie imi merge tot rau...
    acum sunt asa intre si intre,ma refer cum sa-l las(adica sa mearga asa greu sau sa-i desfac surubelul de la tija unde se prinde de torpedou ca sa mearga fara ajutorul pistonasului)...
    daca o rezolvi cumva spune-mi si mie:friends:
     
    Ultima editare: 21 Noi 2007
  16. _me_eu_moi_

    _me_eu_moi_ 2nd Gear Member

    Înscris:
    2 Apr 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 Quattro
    Demontare usa Torpedou - cum procedam

    intr-o zi din senin nu am mai putut sa deschid torpedou'.... :crying::crying::crying:
    nu a umblat nimeni la el ; maneta aia se misca dar nu actioneaza :wacko: cu cheia il inchid / deschid dar nu se coboara !
    ce fac ? a mai avut cineva problema asta ?:think:
    am intrebat un "neprofesionist " si mi-a zis ca nu pot decat sa-l sparg cu ranga :weight_lift2:
    aveti alta idee :idea::think:
     
  17. GTRs

    GTRs 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2008
    Locație:
    Neamț
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI,140 cp, 2006, motor BLB
    cand deschizi usa din dreapta o sa vezi in bord un capac mai mare care se poate deschide cu ajutorul unei surubelnite,da-i capacul jos si o sa vezi un loc in care intra chestia aia care inchide torpedoul,incerci sa o impingi spre interior si ar cam trebui sa se rezolve...
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  18. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Ai un capac de plastic chiar in dreapta la nivel cu el. E prins in niste cleme si este foarte simplu de demontat. Iar apoi cu un spray gresezi amortizorul.
    Si eu am avut mari lucrari cu acest mic amortizor de la torpedou care a ramas blocat si tragand tare de el a fost rupt. Pe el se afla si contactul care stige si aprinde becul de iluminare. Cu niste improvizatii si batai de cap am reusit sa il repar si merge fara probleme:)
    Bafta
     
  19. schultz

    schultz 2nd Gear Member

    Înscris:
    27 Feb 2008
    Locație:
    Tg-Jiu
    Masina:
    Audi A4;1,9 TDI;131CP;2002
    Ce vrei sa zici cu gresatul amortizorului? Adica in cazul in care amortizorul merge mai greu ar trebui gresat?
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
  20. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Exact. Incearca. La mine mergea foarte greu. De aceea a si fost rupta o clema
     
    Ultima editare de un moderator: 6 Ian 2012
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta