1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usa Torpedou blocata / balamale torpedou rupte - diverse probleme - deblocare - reparatie - etc.

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de dannypapuc, 7 Noi 2007.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. Grofu

    Grofu 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2009
    Locație:
    Targu-Jiu/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.5 TDI quattro 2004
    750 lei un tub?:)) Inseamna ca Loctite e muuuult mai ieftin , de banii astia iei un litru si in cazul meu a rezistat 8 luni fara sa menajez deloc usa. Chiar ieri m-am uitat sa vad daca au aparut ceva fisuri si nimic , e ca in prima zi.
     
  2. bogdan.prichici 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2010
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4
    de 750 lei schimbi 2 usi si sigur vinzi masina pana le rupi pe amandoua :)
     
  3. Grofu

    Grofu 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2009
    Locație:
    Targu-Jiu/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.5 TDI quattro 2004
    Dupa aproape un an a cedat lipitura cu loctite. Acum l-am desfacut si o sa incerc sa il prind cu holsurub sau un surub cu piulita sa vedem cat o rezista.
     
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Vreau sa mentionez ceva foarte important pentru anumiti useri care nu citesc.

    In general problemele comune si rezolvarile pentru ele sunt discutate de mai multe ori pe acest forum. Exista topicuri speciale si cu DIY la anumite subiecte. Atunci cand ai o problema va recomand sa folositi functia Cauta si apoi sa citesti. Pierzi ceva timp, insa daca iti iubesti masina si vrei sa o mentii functionala, merita. Aici primesti informatii GRATIS, pe baza carora iti poti repara singur masina, fara sa mai bati drumurile prin service, unde baietii iau tot de pe tine. Daca rabdarea nu este punctul tau forte, incearca o cautare pe goagal, poate te duce direct la subiect. Punand intrebari in stanga si in dreapta despre diverse probleme, desi acestea au fost discutate vei ajunge inevitabil la a fi sanctionat si intr-un final exclus de pe forum. Consider ca este mai bine sa citesti topicul, pentru ca aflii si de alte probleme legate de subiect (vezi balama rupta, pistonas cu probleme ... etc.).
    Am rugamintea sa lasam cearta si sa discutam civilizat.O greseala poate fi iertata, doar daca se face un obicei de asta trecem la alte metode.
     
  5. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Tocmai am dat usa de la torpedou jos ca sa incerc sa repar balamaua dreapta :banghead: si o sa incerc prima data ( din comoditate & frica de a nu strica de tot usa ) sa lipesc balamaua de usa fara a dezlipi cele doua parti ale usii.
    Sper (desi nu cred) sa rezolv fara a fi nevoie de dezlipirea usii
    Imi urez succes :)
     
  6. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Pana la urma pentru o treaba facuta ca la carte am hotarat ca e mai bine sa dezlipesc usa torpedoului.

    Va atentionez pe toti care aveti problema asta ca dezlipirea usii de la torpedou este destul de greu de realizat, usa fiind foarte bine lipita pe aproape toata suprafata ei si trebuie sa fiti foarte atenti sa nu o zgariati/stricati. Cu o surubelnita ascutita se merge din aproape in aproape pe margine pana se dezlipeste complet.

    Dupa ce am reusit sa dezlipesc cele doua parti ale usii, am fost la un atelier de mecanica fina pentru a lipi cum trebuie bratul rupt de usa si cred ca e solutia cea mai buna in lipsa unor scule adecvate pentru lipire ;)

    O sa las in continuare pozele sa vorbeasca dar daca aveti intrebari o sa va raspund cu placere.
    O seara buna

    PS: am imprumutat o poza de pe un alt forum pentru a va arata cum se dezlipeste usa de la torpedou.

    LE: cei cu maini de pianist ( sensibile ) o sa aveti de patimit dupa :)
     
    Ultima editare: 22 Mar 2011
  7. andi.danila 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2009
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi B4 Quattro 1992 1.9 Diesel (fost 2.8 benzina)
    Detasare torpedou

    Aeroterma face ca toti dracii, acum, dupa ce a dat frigul. Din afara nu se vede ca are ceva inauntru, deci probabil trebuie scoasa si unsa (scartaie si baraie si trepideaza).
    Am vazut ca este exact in spatele torpedoului, am scos cele patru suruburi (2 si 2) de pe marginile torpedoului, dar nu reusesc sa-l scot de acolo.
    Mi-e frica sa-l fortez sa nu-l rup, plus ca am vazut ca are nu stiu ce bara metalica in spate, etc.
    N-am gasit un tutorial pe scoatere torpedou, asa ca poate stiti voi cum iese mai simplu, ca sa pot scoate si eu aeroterma.
    Am incercat pe dinafara cu WD 40 dar nu are efect, deci as prefera sa o scot cu totul. Este vorba demasina din profil. Multumesc.
     
  8. iuliannl

    iuliannl 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4B7

    Salut!
    poate preciza cineva cu ce torx se demonteaza acel surub ? T cat ?
    Mersi!
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Am fost acum la masina si m-am uitat cu atentie cum se desface torpedoul. Iti trebuie cheie tubulara Metric 8 ca sa desfaci torpedoul. Cel putin asa este la mine la masina A4 B7.
     
  10. iuliannl

    iuliannl 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Dec 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4B7
    Salut!
    Va multumesc in primul rand pentru sfaturi.
    Dupa cum se poate observa din pozele atasate am reusit sa repar clapeta de deschidere a torpedoului unui A4 B7.
    Pentru demontarea clapetei gasiti detalii in acest post iar cheia torx este T20.
    Problema: piciorusul ce deschide usa torpedoului rupt.
    In prima poza sunt sculele pe care le-am folosit eu la care se adauga bormasina.
    Imi cer scuze dar nu am avut aparatul foto la indemana de la inceput, asa ca am sa incerc sa va si explic cam cum am procedat. Am folosit un burghiu de 4mm cu care am gaurit bucata rupta a piciorusului precum si partea de unde acesta s-a rupt (cat se poate de centrat). Am bagat fortat prima data in piciorus o sarma tot de 4mm iar capatul ce a ramas in exterior l-am taiat in asa fel incat sa intre in gaura din corp pana cele doua elemente se suprapun. Intre cele doua bucati am pus si adeziv (puteti folosi orice adeziv pentru plastic)
    Practic am introdus o insertie metalica inainte de a lipi piciorulsul la locul lui.
    Cat de buna este ideea mea ramane la aprecierea fiecaruia.
    Eu nu cred ca voi mai avea probleme cu acea clapeta.
    Sper sa fi fost destul de explicit si sa ajute ideea mea.
    Multa bafta!
     
  11. mariuSTM 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Feb 2013
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi A4 b8,5 , cod motor CJCD, 2014 (ex 2.0 TDI, BLB, 2006)
    Cred ca pentru cei care au balamaua rupta pe partea dreapta, acest coment este unul din cele mai reusite #130

    Vreau sa-i multumesc lui george pentru acele indicatii (Foarte bune) si ofera o rezistenta sporita per viitor!

    inca o data multumesc, eu unu am rezolvat problema torpedo-ului prin metoda asta
     
  12. maroc

    maroc 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Oct 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    a4, 1.9 tdi, 2005
    va salut. pana la urma, cea mai buna solutie pentru repararea balamalei, care este? sa incerc lipirea cu poxipol?
     
  13. bcosmin

    bcosmin 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B6,1.9TDI,2003 / Q5 8R 2.0TDI 2017
    Daca o lipesti doar cu poxipol nu va rezista mult. Pe langa poxipol poti sa mai pui si cele 2 bucatele de tabla cum am facut eu si asa poti sa fi sigur ca va tine.
    Inca nu s-au rupt si nici nu dau semne:)))
     
  14. DIN 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2009
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    a4... 1,9tdi ..2003
    Salut,
    Azi am dat dintr-o belea in alta. In incercarea mea de a da usa de la torpedou jos, deoarece am balamaua de pe dreapta rupta, mi s-a rupt si boltul din dreapta. In situatia de fata cum mai dau usita jos ? am incercat sa scot usa fara sa dau torpedoul jos

    Astept pareri si sugestii pentru a rezolva problema. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Noi 2013
  15. turbocip

    turbocip Gold Member

    Înscris:
    2 Feb 2009
    Locație:
    București / Voluntari
    Masina:
    Audi A4/8E 1.9TDI 185 CP
    Incalzeste cu feonul zona in care e bagat boltul si iese
    Cu sficul il fixezi si lovesti in sfic cu un ciocanel
    Nu trebuie sa il rotesti. ,ca are caneluri
    Iese usor asa
     
  16. DIN 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2009
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    a4... 1,9tdi ..2003
    Pai deja s-a rupt boltul si nu prea mai am de ce sa apuc.
     
  17. DIN 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Oct 2009
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    a4... 1,9tdi ..2003
    azi am rezolvat problema. am desfacut torpedoul, am dat jos usa, am dezlipit cele 2 fete ale usii si am reparat balamaua...m-am chinuit rau sa lipesc la loc cele 2 fete, am folosit poxipol, sper sa tina..
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta