1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usi / Portiere la A4 B5 - Yala usa si /sau Butuc Usa - usi lasate - usi blocate - reglare usi

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de cj80gdi, 10 Mar 2009.

  1. allexallex 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, c5, 2004, avf, cutie cvt - GHQ si A4, 2005, BLB, cutie cvt- GYJ
    Salut.
    Ovidiutm, pana la urma ai montat balamaua?
    Si la mine usa de la sofer are putin joc etc prin urmare scartaie putin cand se torsioneaza sasiul' am dat cu solutii pe cheder) dar cel mai mult ma deranjeaza vantul (suieratul) pe la 90 km/h.
    A incercat cineva sa regleze usa din boltul de la balamale? Am auzit si de varianta aceasta argumentandu-se ca audi are balamale care se regleaza nu numai pe inaltime si adancime, ci si din bolt in cazul in care are joc.
    O seara buna
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu le-am mai montat.
     
  3. grigo112

    grigo112 Bronze Member

    Înscris:
    3 Noi 2009
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    A6 C6, 2.0 TDI. BRF, Audi A4 B7, Avant, 2.0TDI, BRD
    Va salut,
    Ca toti posesori de B5 ma lupt in continuare cu problema "vantului". Intr-o zi doar de asta m-am ocupat am reglat usa, reglat rama si nimic. Am reusit sa diminuez "vantul" destul de bine ridicand doar putin rama de la usa intr-un final.
    Initial am ridicat-o la maxim dar "vantul"" batea mai tare, pana la urma am renuntat si-am studiat altfel problema si-am observat ceva interesant zic eu: ''vantul" la mine cel putin nu intra prin partea superioara a ramei ci intra printre panoul usii (tabla) si fata usi.
    Daca imping cu cotul sau cu palma fata usi in timpul mersului ""vantul" se diminueaza simtitor. Parerea mea este ca la B5 este un sistem prost, chederul atinge in partea superioara pe rama usi unde culiseaza foarte bine dar in partea inferioara culiseaza pe fata de la usa, acolo se intampla minunea.
    Vantul care intre printre aripa si usa e bagat direct pe sub fata de la usa, am studiat mai multe masini precum Logan, B4, B6, B7, Mondeo mk, mk3, BMW seria 3 (unde nu ai ce reprosa daca o lasi cu usile deschise, daca te uiti din fata masini observi cum usile stau in "'V") dar la nici una chederul nu culiseaza pe fata de la usa ci direct pe usa, acolo este problema cel putin la mine.
    Momentan nu pot sa iau nici o masura ca am avut o interventie pe cord deschis dar peste 4 saptamani ma gandesc la o izolare astfel incat sa nu mai intre vantul printre aripa si usa direct dupa fata de la usa. Studiati exact pe unde intra vantul.
    Numai bine
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Dec 2012
  4. raimund22 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2012
    Locație:
    Gjøvik,Norvegia
    Masina:
    Audi A6 4F 2.7TDI Qattro 180CP 2007
    Numai ce am venit de la munca si zic hai sa iau audi sa merg la benzinarie sa ii dau o cafea si cand ajung acolo si dau sa deschid usa ,aud PAC si vad ca ramane aia baleganand,am zis ca inebunesc.Crezi ca ii posibil sa ii fii sarit arcul,dupa mine eu aia zic ca este.Crezi ca o pot face ?
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Aug 2013
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pana nu desfaci nu ai de unde sa stii ce a sarit sau s-a stricat pe acolo. Bafta
     
  6. raimund22 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2012
    Locație:
    Gjøvik,Norvegia
    Masina:
    Audi A6 4F 2.7TDI Qattro 180CP 2007
    Cristi mersi, am sa incerc putin mai tarziu sa desfac sa vad ce Dumnezeu sa intamplat acolo. Imi este putin teama dar am sa desfac cu multa grija si cu multa rabdare. Sper sa nu ma coste si sa fie doar o bagatela si sa scap doar cu putin stres. :) O zi faina
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Noi 2014
  7. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    Ei...daca e vorba de manerul interior de care tragi sa deschizi usa, ala are un arc de te doare mintea ! Nu esti unicat pe tema asta hehe...Daca usa ti se deschide din maner fara probleme, atunci sigur e arcul. Si nu poti decat sa iei altul sau sa incerci sa indrepti o spira la el. Sau iei de la usa din spate...
     
  8. raimund22 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Dec 2012
    Locație:
    Gjøvik,Norvegia
    Masina:
    Audi A6 4F 2.7TDI Qattro 180CP 2007
    Am revenit cu rezultate noi,am desfacut fata de la usa si a mers relativ destul de usor si fara dificultati,cu rabdare si putin grija.Am ajuns si unde doream dar arcul din pacate sa rupt asa ca nu am putut face ceva,de inlocuit arcul nu stiu ce sa zic,voi ce ziceti oare merita sau se poate sau mai bine cumpar un ornament nou?Stiti cumva un pret cat ar costa?Va multumesc
     
    Ultima editare: 24 Aug 2013
  9. Sidukaa

    Sidukaa 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi 1.6 (AHL) 1996 Audi 2.0 TFSI (BWE) 2007
    Salutare, ieri mi s-au rupt clemele de la geam la usa soferului, am cumparat cleme, apoi am observat ca s-a dus si rola cu cabluri, incepuse sa scartaie...
    Am cumparat toata rama geamului cu tot cu macara, am montat-o pe usa (bineinteles la un '' meserias'' "am mai desfacut de astea ''- a zis), dupa care a aparut o mica mare problema:
    -rama geamului, are doua gauri de suruburi unde vine prinsa fata de usa: gaurile fetei de usa nu se lovesc cu gaurile ramei .
    Am montat-o asa, apoi zic sa dau cu apa cu furtunul sa vad daca nu curge cumva. Surpriza, pe langa stalpul dintre usi, la usa soferului se prelingea apa, cand ma uit, garnitura nu este etansa pe stalp.
    Intrebarile mele sunt :
    -daca desfac din nou fata de usa si din suruburile ramei o las, o trag mai spre interiorul masinii, rezolv ceva??? :sos:
    - din cate am observat, fata de usa este prinsa in rama cu 2 suruburi autofiletante. daca dau alta gaura in usa are ceva? sau e normal sa fie decalate gaurile? difera de la o fata la alta de usa?
     
  10. pustiukid 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    craiova
    Masina:
    A3, 1.6, 1998
    Va salut, pentru cei care aveti usile lasate si trebuie trantite uite ce puteti face.
    Luati un chituc de lemn cu 5-10 cm mai inalt ca partea de jos a usilor, dupa aia luati cricul masinii si ridicati masina pe partea usii care e lasata apoi fiind ridicata masina, deschideti usa in jur de 10 cm nu prea mult apoi bagati chitucul sub usa la capat (cam in dreptul manerului) apoi lasati masina din cric cate putin pana opune rezistenta, (recomandat este sa aveti geamul deschis) apoi ridicati masina scoateti lemnul, o lasati jos si verificati cum se inchide , daca mai trebuie, la fel faceti si lasati si mai mult cricul pana se inchide perfect.
    Eu asa am facut la usile fata si acum se inchid perfect, si nu mi s-au mai lasat. Este o metoda mai "taraneasca" dar rapida si eficienta.
    Acum fiecare face cum vrea, eu doar v-am dat o idee care la mine a mers foarte bine si fara riscuri zic eu. Bafta !
     
  11. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Este o rezolvare de moment. Usile se vor lasa destul de repede.
     
  12. au28rica

    au28rica 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Noi 2009
    Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Q5, 2.0 TDI, CAHB, 2010
    salut. am si eu o probelma la usa de la sofer freaca putin jos nu misca din balamale dar e cu vreo 2-3 mm mai jos si fraca pe prag. as vrea sa o reglez dar nu stiu cum. poate a facut cineva operatiunea sa imi spuna. mersi. (poate alta metoda decat cea anterioara, ca parca nu as lasa toata masina in forta pe balamalele usii). ma tem sa nu stric naibii ceva.
     
    Ultima editare: 24 Oct 2013
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Rezolvarea e sa schimbi balamalele.
     
  14. marius 21

    marius 21 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2010
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 TDI Afn Quattro
    La fel zic si eu precum Ovidiutm,alta solutie in afara de schimbarea balamalelor nu ai.Deci cumpara-ti altele,si spor la treaba.
     
  15. dylau90

    dylau90 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mai 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B5,1.9TDI 116cp A6 2011 2.0TDI 170cp
    Salut,
    Am si eu o intrebare: daca vreau sa schimb usa stanga fata la A4 B5 facelift cu totul, se potriveste o usa de pe o masina de Anglia sau trebuie sa fac ceva modificari ? Multumesc anticipat.
     
  16. marius 21

    marius 21 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2010
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 TDI Afn Quattro
    Doar sa fie facelift,si tu sa ai facelift.Nu trebuie facuta nici o modificare,doar demontata si apoi montata.
     
  17. George05 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Noi 2012
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4, ADR 1.8i, 1995
    Pentru cei care au schimbat balamalele la B5 (non facelift), cât v-a costat afacerea ? Și de unde ați luat balamale ?
     
  18. marius 21

    marius 21 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2010
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi A4 B5 1.9 TDI Afn Quattro
    George05 tu nu ai auzit de dezmembrari?:D.Nu sunt centre de dezmembrari in Constanta?Sunt si pe ClubAudi,persoane ce dezmembreaza Audi A4.Doar trebuie sa cauti,nu costa mult si depinde care balamale iti trebuie.Aaa uitasem si un meserias bun,capabil sa faca aceasta lucrare.
     
    Ultima editare: 2 Noi 2013
  19. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    marius21, de dezmembrari stim toti, ar fi chiar culmea sa nu...da' stii vreun site care le vinde noi? Poate ca nu toata lumea ia orice de la dezmembrari, cu atat mai mult o balama de usa! Cel putin eu n-as lua asa ceva de la dezmembrari, de unde stii cat de bine o sa stea usa ?
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Am cumparat eu balama din schrot. Ma bucuram ca e aceeasi culoare asa ca am montat-o si surpriza, si asta avea uzura. Nu recomand balamalele din schrot, provin totusi de la masini de peste 15 ani vechime... ca noi nu o sa mai stea niciodata.

    Am cumparat apoi 2 balamale noi, cele superioare, ata pt usa stanga fata cat si pentru dreapta. M-au costat circa 150 ron/buc la care se mai adauga vopsitul in culoarea masinii si montatul. Faceti voi calculele.

    Astea din poza sunt balamalele ce le-am cumparat, si am ramas cu ele pentru ca am vandut ambele B5-uri - aveti si coduri:

    [​IMG]
     

Distribuie pagina asta