1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usi / Portiere la audi 80 - 90 - 100 (B3 - B4) - yala blocata, usi lasate, inchidere dificila

Discuție în 'Modele clasice' creată de boby87, 14 Mai 2009.

  1. boby87

    boby87 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 2.0 Tfsi
    Salutare,
    Mi s-a stricat incuietoarea de la portierea dreapta fata. Acel carlig nu mai sare si nu pot sa desfac mecanismul. M-am cam bagat ca boul si am si spart o bucatica din el. Are careva p-acasa vreuna extra :) ?

    Este vorba de un Audi 80 B4
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Noi 2012
  2. alex_hobeanu

    alex_hobeanu Bronze Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    California, USA
    Masina:
    A4 1.8T (AMB) quattro 2004 / A4 2.0T (CPMB) quattro 2014 / Q5 3.2 (CALB) 2012
    Sunt la fel la B3 si B4, gasesti usor la dezmembrari. Unde cred ca gasesti sigur este la parcul de la iesirea din Popesti-Leordeni, chiar dupa ce treci de intersectia cu soseaua de centura, pe stanga. Au un Audi 90 (B3) 20V de pe care am luat eu o gramada de lucruri si care ultima data cand am fost acolo avea toate portierele complete.
     
  3. lazarescu_grg

    lazarescu_grg 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 100 E an 92.
    probleme usa sofer !!!!

    sall all am ramas cu usa blocata nu se mai deschide nici din exterior nici din interior cum fac macar so deschid ca sa o fac cumva ??? ma puteti ajuta cu niste sfaturi ??
     
  4. Ronie

    Ronie 5th Gear Member

    Înscris:
    27 Apr 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Aceeasi problema am avut-o si eu la prima mea masina. Un Ford Sierra (prietenii o alintau MUSTANGUL :laugh::laugh::laugh:). Nu stiu cum e la modelul tau, dar la mine masca la usa era tinuta de niste suruburi la care aveam acces si cu usa inchisa. Am desfacut acele suruburi si am putut sa deblochez usa. :)
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Dai jos fata de usa si o vei putea deschide, miscand mecanismul din interiorul usii.
     
  6. tavi_cc

    tavi_cc 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC
    nu poate da fata la usa jos din moment ce este inchisa iar suruburile de fixare a acesteia sunt inaccesibile.momentan nu-mi vine in minte decat spargerea butucului,bagi degetul prin gaura si actionezi manual parghia aceea ce deschide usa.nu ai inchidere centralizata cumva?ca atunci se schimba problema.sau mai poti sa incerci sa bagi o sarma otelita,in varf sa aiba un fel de carlig si sa incerci sa *agati* pe acolo din noroc mecanismul de inchidere.ma mai gandesc si revin cu alte idei caci momentan nu am inspiratie:uhm::hi:
     
  7. Clauditubv

    Clauditubv 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 80, 1786, 1990
    Am patit si eu acelasi lucru, am deschis-o cu un levier, am deschis usa din spate si am avut cat de cat acces la butuc, am bagat levierul intre stalp si usa si am fortat..am muncit ceva dar am deschis-o..DAR am zgariat destul de tare stalpul si a necesitat revopsire.
     
  8. lazarescu_grg

    lazarescu_grg 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 100 E an 92.
    nu am acces la fata de usa cu usa inchisa sunt inaccesibile suruburile doar sa o rup sau so sparg fata de usa poate asa o rezolv ce spuneti ???
     
  9. tavi_cc

    tavi_cc 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC
    oricum ceva va trebui rupt,spart,deteriorat.tu alegi ce....acum,daca vreun coleg are o metoda mai buna sa o zica acum sau sa taca pe veci(stii cum e ca dupa razboi multi viteji...)cu fetele de usa e mai nasol pt ca gasesti greu nuanta necesara si costa destul de mult,pe de alta parte si butucul costa,toate costa.cel mai simplu ar fi sa ai o usa de schimb si sa iei de pe ea tot ce iti trebuie.sau pur si simplu sa o inlocuiesti(daca ai avea una la culoare).bafta
    p.s:sau ai putea lua legatura cu un baiat ce se pricepe la deschis usi de masini,daca ma intelegi:p
     
  10. lazarescu_grg

    lazarescu_grg 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 100 E an 92.
    am reusit sa o deschid am dat geamu jos mia zis un meseris si am bagat o sarma pe langa geam si am agatat parghia aceea din interior si sa deschis am dat fata de usa jos si se gripase de tot am dat cu degripant si am rezolato cat de cat dar fata de usa nam mai reusit so pun chiar cum era ea dar am rezolvato sper so schimb pana la iarna care vine
     
  11. lazarescu_grg

    lazarescu_grg 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 100 E an 92.
    am uitat sa specific toata broasca am degripato si am facut si parghiilea alea ca se indreptase si daia numai deschidea cum treb :))
     
  12. tavi_cc

    tavi_cc 6th Gear Member

    Înscris:
    5 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Honda CRX Del Sol 1.6 VTEC
    ma bucur pt reusita ta:)in postul #4 si eu ti-am dat solutia cu sarma,eu am avut probleme mari cu o usa de la un opel,cam 3 luni am mers asa cu usa blocata.cand trageam sa alimentez se uitau toti ca la urs si nu stiau ce fac:uhm:cel mai rau era cand eram cu vreuna si ma faceam un pic de kk cand urcam in masina dar sincer cam astea au fost singurele faze:banghead:macar nici hotii nu puteau urca in masina:)bafta:hi:
     
  13. lazarescu_grg

    lazarescu_grg 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    audi 100 E an 92.
    apropo ce zicea claudiu mai sus cu levieru insemna sa stric usa aiurea :)) poate dak era ultima solutie faceam chestia asta sa bag levieru in ea so rup in 2 =))
     
  14. Clauditubv

    Clauditubv 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 80, 1786, 1990
    Mie mi s-a rupt sarma aceea otelita cu camasa pe ea si a blocat si mecanismul de la broasca.. nu mai aveam de ce sa apuc, levierul ramasese ultima solutie, eram satul sa tot cobor prin dreapta. Cel mai tare a fost cand m-a oprit Politia si eu am coborat pe usa din dreapta..s-a uitat cam lung..:):):)
     
  15. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Salut.Nu baga levierul pe ea ca e pacat!O solutie ar fi sa tai capitonajul usii(e mai ieftin de 10 ori decat sa indoi usa si sa strici pe acolo!!!).tai capitonajul si actionezi din interior yala.Nu iti face griji pentru materialul care e pe capitonaj,se ia jos si se pune pe capitonajul nou.Nu iti strica yala,stalpul,balamalele,tabla de la usa si vopseaua ca te costa de nu te vezi.
     
  16. fagarasan

    fagarasan Silver Member

    Înscris:
    14 Ian 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Ford fiesta TDCI 2007
    Scuze,acum am vazut ca ai reusit!
     
  17. Clauditubv

    Clauditubv 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2010
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi 80, 1786, 1990
    Am reusit si am zgariat un pic stalpul...s-a revopsit si am scapat de problema, m-am gandit sa tai si capitonajul sau sa tai plasticul dar nu eram sigur ca o sa mai gasesc la culoare fata de usa si atunci era nasol..
     
  18. Nae

    Nae 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi 80 B4
    Broasca usa - Audi 80 B4

    Salut. Care-i problema....s-a rup un arc in broasca de la usa dreapta. Asta inseamna ca nu se mai inchide usa respectiva, nu "sare" porcaria respectiva care era impinsa de arcul rupt. Nu pot nici s-o incui nici sa o inchid. Am demontat broasca respectiva de la locul ei, m-am uitat la ea dar e capsulata, nu poate fi inlocuit arcul rupt. Si, ca sa fie totul ok, am scapat si unul din cablurile de comanda ale broastei in usa :(. Rugamintea mea, de fapt rugamintile, ca-s doua, sunt:
    - daca aveti vreunul porcaria aia de broasca nichelata s-o inlocuiesc;
    - care s-a mai confruntat cu problema respectiva, sa-mi zica si mie cum dracu` dau jos fata de usa, ca sa montez cablul ala la locul lui.
    Mentionez ca-i vorba de un Audi 80 B4, din `94.
    Multumesc mult.
     
  19. stcaro

    stcaro 2nd Gear Member

    Înscris:
    28 Aug 2008
    Locație:
    sibiu
    Masina:
    audi 80/b4 avant motor 2.0(abk) benzina din 1994,116cp
    daca nu ma insel fata de usa e prinsa doar in cateva capse de plastic. drept e ca eu am demontat doar fata de la haion (tot dupa indicatiile unor colegi care au fost super ok) dar cred ca e acelasi sistem.dupa ce dai jos manerul de la usa si manivela de la geam (daca e cazul) cu o surubelnita desparti usor fata de usa de tabla (usa propriuzisa). atentie sa nu bruschezi ca poti rupe capsele.
    oricum daca nu arde asteapta si un raspuns mai avizat(de la cineva care a facut operatiunea asta) sa nu fie vreo chihita.:yes:
     
  20. Nae

    Nae 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi 80 B4
    Multumesc. Mai astept inca un sfat. Cam arde pentru ca, na, nu o pot incuia, nu o pot inchide, nu o pot folosi. Decat, eventual, dac-o pun pe nevasta-mea sa tina de maner cat merg. Ar merita, ca la ea s-a stricat smecheria :)
     

Distribuie pagina asta