1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usi / Portiere - Yala usa si /sau Butuc la Audi A4 B8 - usi lasate, inchidere dificila, etc. ..

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de micko, 29 Noi 2015.

  1. menumorut

    menumorut Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2009
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4B8, 2.0 CAGA 105 kw, Dpf Off, Egr Off, Stage 1, 183.3 Hp
    Salutare. Azi am dat jos fetele de la usile din spate ca sa verific o problema cu boxele. Am verificat, rezolvat, montat fata usa stanga, inchis usa. M-a mancat undeva si la usa din dreapta ( inainte sa ii pun fata) am activat child lock ,am inchis usa si nu o mai pot deschide nicicum. Nici de afara , nici din interior, nici din ambele odata, nici din telecomanda.Am pus vcds-ul si am facut un output test. Motorasul se aude.Se aude si cand inchid deschid din cheie sau din butonul de la usa sofer. Am bagat mana cat am putut si am tras si de cablurile care deblocheaza ( interior- exterior). Nu merge si nici variante nu imi mai vin in minte. Astept niste variante daca aveti.
     
  2. szergiu

    szergiu 4th Gear Member

    Înscris:
    6 Mai 2013
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    A4 B8 AVANT 2.0 TDI 170 CP 2009
    Ma poate ajuta cu OEM part number la yale ? Doar yala de la portiera funcționează corect. Celelalte 3 funcționează cu probleme. Mașina e cea din profil. Știu ca sunt 2 modele de yale (difera mufele)
     
  3. trusca.virgil

    trusca.virgil 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2010
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2008, CAGA
    Salutare! Are careva idee de ce in timpul mersului mi se aprinde martorul de usa stanga fata deschisa?
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    E grau sa faci diagnoza sau sa verific yala si switch-ul din yala ? S-a mai discutat despre eroarea yalelor la masina ta si este o problema destul de comuna.
     
  5. trusca.virgil

    trusca.virgil 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2010
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2008, CAGA
    La ora asta chiar nu am unde sa fac vreo diagnoza si problema este ca nu pot sa inchid usile la masina fiindca imi apare o usa deschisa.
     
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Dupa ce inchizi din telecomanda, usa defecta incearca sa o incui cu cheia. Daca merge, schimba yala cat mai repede, altfel risti sa nu se mai deschida.
     
  7. trusca.virgil

    trusca.virgil 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2010
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2008, CAGA
    Am schimbat broasca de la usa asta cu una noua acum 2 luni si pana acum a mers ireprosabil. Sa fie tot broasca asta cauza?
     
  8. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cum spunea si Cristi, trebuie sa faci o diagnoza ca sa fi sigur de ce? Imi pare greu sa cred ca s-a defectat deja... sau poate ceva nu a fost pus bine si s-a miscat.
    Deci, daca la diagnoza nu apare nimic electric defect, demontezi si vezi ce gasesti neinregula.
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai schimbat broasca/yala cu una noua originala sau ai montat o mizerie AM ? Anumite piese auto se cumpara obligatoriu originale. De ce nu scrii tot si tot stam noi sa intrebam, ca sa adaugam mesaje noi aiurea si inutil ?
     
  10. menumorut

    menumorut Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2009
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4B8, 2.0 CAGA 105 kw, Dpf Off, Egr Off, Stage 1, 183.3 Hp
    Gata. Am rezolvat problema cu usa mea blocata. Era sarita o tija care era angrenata de o alta tija angrenata de motorasul pt deschidere. Ca sa imi dau seama cum functioneaza am dat jos yala de la cealalta usa si am studiat mecanismul, iar apoi cu multa rabdare si cu mult mult "simt al gaurii" am impins cu o surubelnita mecanismul care trebuia miscat de tija cu probleme.Tija alba trebuia sa fie prinsa de mecanismul ala albastru.
     
  11. Adi86

    Adi86 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2016
    Locație:
    Torino
    Masina:
    Audi a4 B8 Avant Quattro Advanced, 2010, 2.0 TDI 143 CP
    Îți trebuie răbdare de ceasornicar să umbli la yala, odată am desfăcut si eu una și i-au sărit toate arcurile și angrenajele [emoji23]
     
  12. menumorut

    menumorut Bronze Member

    Înscris:
    31 Mar 2009
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A4B8, 2.0 CAGA 105 kw, Dpf Off, Egr Off, Stage 1, 183.3 Hp
    Asta inseamna pasiunea.
     
  13. ovi2088 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Feb 2016
    Locație:
    Pascani
    Masina:
    A4 , CAG , 2008
    De ieri ma chinui sa pun broasca de la șofer înapoi, e puțin mai complicata fata de restu( le am dat jos pe toate). Nu am destul spațiu sa o pot pune, problema cea mai mare e asta:
    [​IMG]
     
  14. Stiuj norel 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2015
    Locație:
    Dobroesti ilfov
    Masina:
    Audi a 4 2.0 2009
    Trebuie scos butucul ,montata yala la loc si pe urma pus butucul inapoi
     
  15. Cosmin sorohan 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Ian 2018
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi a4 b8 2009
    Salut . Am o problema cu usa din spate pe dreapta . Nu se deschide nici din exterior ,nici din interior . Am pus testeru'l pe masina sa vad daca o poate deschide si... nici o sansa
    O idee ce as putea face in cazul de fata ?
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Sa incerci cu forta bruta sa o deschizi. Alta sansa nu ai, doar sa tai usa. Mai incearca, loveste in manerul exterior si pe langa, trage de manerul interior de deschidere si ulterior fuga la un bun tinichigiu = electrician care te poate ajuta cu inlocuirea la ce s-a stricat: switch yala, sistem = cablu actionare deschidere, etc. Despre tot ce ai intrebat s-a scris pe forum dezeci de ori pana acum si nu neaparat in acest topic.

    Ca si membru nou inscris am marea rugaminte sa nu pui intrebari care se repeta ci doar sa citesti forumul incet si cu rabdare. Multumesc.
     
  17. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cosmin, tie ti s-a intamplat inevitabilul.... probabil. Trebuie sa incui - descui masina de cateva ori sa vezi daca ai noroc sa se deschida singura, altfel cum spune si Cristi, ori fortata, ori tai panelul exterior. Au fost cazuri, putine din fericire.

    Daca din intamplare se deschide, o lasi asa si cumperi repede o yala noua si o inlocuiesti.
     
  18. Stiuj norel 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Ian 2015
    Locație:
    Dobroesti ilfov
    Masina:
    Audi a 4 2.0 2009
    Salut,
    Am hotarat sa postez si eu aici in speranta ca o sa ajute pe altcineva cum si pe mine m-a ajutat. Ca si voi de altfel am avut si eu probleme cu usile mai exact cu yala/broasca de la audi A4 B8. Au picat pe rand in decurs de o saptamana 3 usi si anume prima spate dreapta, a doua fata stanga si a treia fata dreapta si ma astept sa cada si cea de pe stanga spate.
    Cele de pe fata au mers dupa ce le-am desfacut, curatat partea mecanica si cea electrica (fara decapsare motorase) iar ce-a de pe spate dreapta am desfacut-o de trei ori si abia a treia oara am reusit sa o fac sa mearga..
    Asadar prima data am curatat doar partea mecanica si nu a mers, a doua oara iar am desfacut-o si am curata si partea cealalta cea cu mecanismele si rotile dintate din plastic tot nu a mers si abia a treia oara am desfacut-o din nou si am decapsat motorasele, le am curatat, le-am montat la loc si surpriza: acum lucreaza si aceasta.
    Deci ca un sfat, daca va hotarati sa umblati acolo, demontati, curatati tot inclusiv motorasele ca sa nu munciti ca mine de mai multe ori.
    Inca ceva: la yala de pe fata ca sa o puneti la loc trebuie desfacut butucul acela de inchis/deschis cu cheia care are un surub pe lateralul usii, se desface surubul se scoate plasticul pe afara, cel din jurul butucului si se scoate butucul afara. Pe urma se monteaza yala la loc si se potriveste butucul ca sa intre pe pozitie in locas, se baga cheia, se face proba si se pune la loc surubul si plasticul.
    Sper ca am fost cat de cat explicit. Am atasat cateva poze cu yala desfacuta dar cu motorasele decapsate n-am apucat sa fac dar am vazut ca a pus un alt coleg pe forum. Salutari

    9543AF9C-3132-4E3B-BFB0-9513CBF9D6FD.jpeg C2BE88F6-7A0F-4F2A-843A-C6D70F27B5F1.jpeg EFA0F7AD-5909-4717-B0A0-1D7B2C94371A.jpeg
     
    14RRS și EuSebyU1 apreciază asta.
  19. Mr.Bobby

    Mr.Bobby 6th Gear Member

    Înscris:
    13 Aug 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    A4 B8 - 2010 - 2.0 TDI - 143-EU5
    De câteva zile simt un aer cum parca intra de undeva. Se răcește si destul de repede in masina chiar dacă circul cu ea, uneori simt frig si la 23 de grade Celsius. Acel curent se simte la viteze de peste 70+ si de la portiera șoferului dar si de undeva din spate. Ma gandesc ca trebuie reglate portierele? Chederele sunt mereu curate si întreținute. Sa între pe la mânerele ușilor? Când ascult o melodie cu bass si volumul e puțin mai tare, atat mânerul de la șofer cât si cel de la pasager are un zdruncinat si vibrează. A mai patit cineva? Ma gandeam sa merg la reprezentanta dar sunt sigur ca cei de acolo ma vor pune sa schimb toate chederele si tot sa nu rezolv nimic :))
     
    Mihaigad apreciază asta.
  20. 14RRS

    14RRS 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iul 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAGB 136CP
    @Stiuj norel
    Ne poti spune si cu ce obiecte ( pensule, perii, etc. ) si solutii le-ai curatat ?
     

Distribuie pagina asta