1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Usi / Portiere Yala usa si /sau Butuc la Audi Q5 - (usi lasate, inchidere dificila, etc. ..)

Discuție în 'Audi Q5' creată de micuzzu_marius, 31 Dec 2019.

  1. micuzzu_marius

    micuzzu_marius 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi Q5 2016
    Bună seara,
    Va rog un cod pentru capacul ce îmbracă locul unde se introduce cheia pentru Audi Q5 an 2016. Asa l-am găsit dimineața, ori l-a forțat cineva ori a căzut singur. Mulțumesc mult.
     
  2. iosifb 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2018
    Locație:
    alba
    Masina:
    Q5, 2.0 TFSI, 2009
    Salut colegi,

    Am o problema la usa sofer, am tras de manerul usi( crezand ca e descuiata) si am apasat de la cheie deblocare( cand am vazut ca nu e), deodata( asa a fost scenariul). Problema e ca, acum, nu o mai pot deschide din exterior, iar manerul se simte mai 'usor' decat restul, parca nu e legat cu nimic din incuietoare. E frustrant sa deschid usa soferului, din interior, prin usa din spate. Am cautat simptomele astea pe forumuri, dar nu am gasit nimic. E o problema soft sau hard? Trebuie sa schimb broasca?

    Multumesc.
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Fara sa desfaci nu stie nimeni. Cel mai bine demontezi fata de usa si verifici cu un tinichigiu auto, care repara in special masini din grupul VAG, daca este ceva rupt desprins pe la butuc / yala usa. Mai departe daca totul este in regula obligatoriu diagnoza.
     
  4. Upgradeaudi 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2014
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi
    Este posibil sa se fi rupt/sarit unul din capetele de fixare ale sufei de actionare, intre manerul exterior și broasca. Din ce ai descris, pare a fi o problema mecanica.
     
  5. FlorinV

    FlorinV 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2021
    Locație:
    Milano
    Masina:
    Q5 2.0tdi 2015
    Salut,
    Am avut aceiași problemă pe partea dreaptă față acum cateva luni, după câteva zile și-a revenit singură. Acum aceiași problema aceiași ușa, nu cred sa fie o problema mecanica, mai degrabă de software. Cum ai rezolvat-o ?
     
  6. iosifb 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2018
    Locație:
    alba
    Masina:
    Q5, 2.0 TFSI, 2009
    Salut,
    @FlorinV Am aflat care era problema la mine, a ruginit cablul (in camasa) care actiona broasca de la manerul din exterior. Fiind ruginit, a blocat broasca pe "deschis" si din acest motiv manerul se misca asa usor.
    Cablul l-am luat din reprezentanta, dar nu mai stiu exact cat era intre 100-200 lei.

    Inainte sa se blocheze definitiv, am mai patit sa se blocheze si sa se deblocheze singura, dar atunci era foarte frig si nu am luat in calcul posibilitatea ca acel cablu sau broasca sa fie defecta.

    Daca vrei iti fac o poza la cablu.

    Numai bine,
     
  7. FlorinV

    FlorinV 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2021
    Locație:
    Milano
    Masina:
    Q5 2.0tdi 2015
    Mulțumesc mult, am să-l desfac si să-l lubrifichez cu WD40. Numai bine
     

Distribuie pagina asta