1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vanzari / Cumparari si Prestari Servicii pe acest Forum- In cine SA AVEM sau SA NU AVEM incredere

Discuție în 'Pareri, sugestii, observatii' creată de ovidiutm, 28 Ian 2009.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pentru mine, singurul judet in care m-am ars de mai multe ori a fost Constanta.
    Si da, si eu mi-am luat teapa de la house2beat care mi-a vandut o nuca vai si amar... daca va uitati mai multe pagini mai in spate vedeti ca am mai scris si eu aici despre el.
     
  2. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Pai Ovidiu si ce mai astepti ? Sterge-i contul, baneaza-i adresa de IP, de ce lasi si alta lume sa-si ia teapa de la acest om ? O alta varianta ar mai fi nu sa li se stearga conturile teparilor, dar in dreptul nick-ului sa scrie cu rosu mare ''TEPAR'', sa stie lumea si sa NU mai cumpere de la respectivii niciodata ! Din pacate nu toti membrii citesc acest topic inainte sa faca afaceri cu cineva de pe forum.
     
    Ultima editare: 9 Oct 2013
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu pot sa fac asta pentru ca as actiona fara sa fiu acoperit de regulament. Din pacate, in regulament este specificat faptul ca fiecare isi asuma raspunderea. Daca administratorul doreste sa stearga contul sau sa adauge tepar la user e altceva, administratorul fiind in masura sa ia orice decizie chiar daca nu e specificata in regulament.
     
  4. vladliviu85

    vladliviu85 Audi Expert

    Înscris:
    27 Mai 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 BLB 2.0 TDI 2005 - 140 calutzi
    Am inteles. Avand in vedere faptul ca esti moderator, propune-i administratorului aceste variante.
     
  5. ionnutz91bn 4th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2012
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A6 C6, 2.0 TDI, 2008, BRE
    Alt tzepar!

    Un al tzepar este domnul JOERULZ (Age:26 Masina lui: audi a 4 b6 an 2003 131tdi Localitatea: Craiova),vazand ca am nevoie de un CC+coloana imi trimite mesaj privat cum ca ar avea la un pret de 250 lei dupa care mi-l lasa la 200 cc+coloana pt a4 b6 ,imi trimite piesele acestea fiind de A8 dar imi spune ca el a montat volanul de pe acel A8 si i-a ramas coloana si cc`ul dar se potrivesc perfect.Le-am montat dar supriza,VAG-ul nu vede coloana nici nu o poate accesa,l-am sunat si mi-a spus ca nu e nici o problema,dispune de foarte multe masini de dezmembrat si in 2 zile imi trimite alta coloana.A trecut 4 zile ,nu mai raspunde la telefon mesaje sau altele. Deci feriti-va de

    JOERULZ !!
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Colegul JOERULZ nu ti-a dat nici o teapa referitor la produsul care l-a vandut. Tu ai citit inainte pe topicul lui discutiile despre acel calculator si maneta de tempomat ?

    Colegul Catalin (un alt moderator) chiar l-a intrebat daca se potriveste pe A6 C6 si pe A4 B6. Cand cumparam ceva (indiferent ce anume) o facem pe propria raspundere (scrie asta si in regulamentul forumului).
    Tu trebuia sa te interesezi daca acel cod al componentelor de vanzare sunt compatibile cu masina ta. El ti-a vandut ce a spus ca vinde. Minciuna (prin omisiune = a trece cu vederea = a neglija) este discutabila poate ca nici el nu stia la ce modele de Audi se potriveste si a scris in topic aiurea ca se potriveste la mai multe tipuri de Audi.

    Punctul 2: intradevar daca el a promis ca iti schimba piesele si nu a facut-o pana acum este alta discutie. Tu acum in situatia in care te afli trebuia sa-i dai piesa inapoi si gata pentru ca poate iti trimite tot ceva aiurea si nu rezolvi nici atunci nimic.

    Repet mare parte din vina iti apartine pentru ca nu ai verificat cu atentie daca acel cod si acele componente se potrivesc la masina ta.

    Colegul JOERULZ a avut foarte multe piese de vanzare, are in continuare si nu s-a pus problema de ceea ce povestesti tu pana acum din partea lui (adica tepe / sa insele cumparatorii). Are un feedback bun din partea altor colegi de la noi de pe forum care poate iti pot confirma acest lucru.

    Pe viitor asigura-te ca ceea ce cumperi este exact ceea ce iti trebuie pentru ceea ce doresti indiferent de ce spune cumparatorul.

    Inca ceva: in Bistrita este colegul nucugheri care cred ca te poate ajuta cu ceea ce doresti sa faci la masina. Stie sa umble bine cu VCDS-ul. Ia legatura cu el si vezi cum te piate ajuta pentru ca am un feeling ca nu ai facut ceea ce trebuia (referitor la codare si/sau montaj). Poate gresesc si ma insel (asta referitor la montajul CC-ului) iar in acest caz imi cer scuze anticipat daca lucurile au fost montate corect si codarile au fost facute corect. Multumesc de intelegere.

    O sa fac vizibil din nou topicul colegului JOERULZ in care vindea maneta CC ca sa citesti ce s-a scris acolo.

    O zi buna
     
    Ultima editare: 15 Ian 2014
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Cristi, eu le-am montat/codat. Calculatorul de coloana potriveste perfect de la A8 la A4B6, si fizic si dpdv al conexiunilor/cablajelor/traseelor firelor, personal am verificat in Elsa aceste lucruri pentru A8 si A4B6, ca sa ma conving ca toate functiile sunt facute de aceeiasi pini la ambele masini. E normal sa difere inceputul codului componentei, deoarece acesta e diferit pe tip de masina, (8E, 4E,4B,etc...) dar componenta in sine face acelasi lucru in foarte multe din cazuri, iar acesta e unul dintre ele. Nu am putut accesa cu VCDS modul Steering Wheel sa pot face codarile, nu raspunde la nici o interogare. Iar pretul pentru acestea (calculator coloana + maneta CC) mie mi se pare derizoriu, asta mi s-a parut suspect, deoarece omul vinde/a vandut piese de Audi si cunoaste preturile.
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Colegul vinde toate piesele care le are ieftin dar te asigur ca pana acum nu a dat nici o teapa nimaniu. Asta este alegerea lui sa vanda piesele/componentele mai ieftin. Citeste ce are de vanzare si o sa intelegi.
    Referitor la codare incearca daca poti (sau ai acces) cu o interfata originala sa repeti codarile. Bafta.
     
    Ultima editare: 30 Aug 2014
  9. 56ATI

    56ATI 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Aug 2013
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    AUDI A4 Avant facelift, 1.9 TDI PD - motor AJM, 2000
    Recomand user-ul marian344. Am luat doar cateva maruntisuri, e drept, dar piesele erau exact conform descrierii lor.
     
  10. jony

    jony Gold Member

    Înscris:
    25 Sep 2007
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4 2004, 1.9TDI, 131 cp, 6 trepte
    Eu il recomand pe joerulz!
     
  11. ionnutz91bn 4th Gear Member

    Înscris:
    12 Ian 2012
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    A6 C6, 2.0 TDI, 2008, BRE
    Vad ca toata lumea este impotriva la tot ceea ce am zis referitor la colegul JOERULZ.Ce ar fi sa facem o dezbatere "publica" a problemei mele?
    Rog colegii care il cunosc atat de bine incat sa le raspunda la telefon,pentru ca pe mine unul m-a pus pe "Block" ,sa ii transmita colegului sa ne exprime si noua o parere aici.In caz contrar,atat pentru mine cat si pentru alti colegi care vreau sa afle o parere sincera despe JOERULZ ,el ramane un TZEPAR !
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    n3amtu2002, din Constanta.
    In urma cu ceva timp am cumparat un simphony 2 la un pret foarte bun. Deja de la primire, am avut parte de o surpriza neplacuta, si anume am platit eu km suplimentari pentru ca el a chemat curierul intr-un sat de pe langa Constanta. Pe scurt am platit transportul aproape dublu. L-am sunat, l-am certat putin la telefon insa mi-a vorbit frumos si am zis ca nu are rost sa refuz coletul pentru atata lucru.
    Ok, pentru ca nu aveam codul, l-am lasat ulterior la un prieten sa imi extraga codul. Ma suna prietenul meu sa ma intrebe daca eu am incercat playerul... evident in lipsa codului, nu aveam cum... Abia acum aveam sa aflu ca partea mecanica, mecanismul magaziei de cd-uri din interiorul lui era complet distrusa. Adica, am cumparat un simphony 2, cu magazie de cd inclusa dar care poate fi folosit doar ca radio. Facand un calcul, am cumparat un player ieftin, am platit suplimentar la transport, apoi la decodat si mai apoi ar mai trebui sa cumpar partea mecanica a cd-urilor... adica ajung sa dau mai mult decat daca cumparam unul mai scump.
    In ultimii 3 ani am cumparat personal de de 2 ori de la diversi constanteni de pe forum (ale caror nume le-am scris in acest topic) si am fost la Constanta de alte 2 ori in vedrea cumpararii unei masini insa am fost ars de fiecare data, inclusiv 2 drumuri facute aiurea de la Timisoara la Constanta.
    M-am invatat minte, si nu voi mai cumpara niciodata nimic din acel colt al tarii.
    Mi se pare inadmisibil sa te arzi in 4 cazuri din 4. Cred ca nu e nevoie sa va spun cat costa un drum Timisoara-Constanta si retur.
     
    Ultima editare: 30 Ian 2014
  13. Nepotu66

    Nepotu66 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Mar 2011
    Locație:
    Ploiești
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT
    Esti "baftos" tare cu Constanta, stiu ca ai mai dat detaliile unor tranzactii esuate cu acel colt al tarii. Normal trebuia sa te informeze ca sunt km suplimentari, fiind un vanzator de piese auto din dezmembrari sa nu-mi spuna ca nu stie tariful curierilor, doar n-o fi prima oara cand trimite. Frumos era sa-ti transfere diferenta de bani, daca vrea sa ridici coletul si nu cred ca-i convenea sa-i vina inapoi tariful dublu + cd playerul.
    Renunta in a mai tranzactiona din acea zona, chiar si din superstitie.
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    BLACKLIST cu reclamatiile din acest topic atat pentru vanzatori cat si cumparatori:

    Specter - Brasov
    Atilla - Constanta
    paryzyanu / HARFO66 - Iasi
    edy77_driver - Cernavoda/Constanta
    STAN - Bucuresti
    b-13-way- Bucuresti
    mariustwin - Suceava
    alygator2000 - Focsani
    bamboocha / maniacul - Constanta
    Songoku17 -Timisoara
    RCarlos - Arad (in realitate e un sat de la periferie)
    jaguarjaguar - Timisoara
    daviddaniel / sainioanflorentin - Lugoj
    lauhd - Hunedoara
    tiberius roman - Timisoara
    t_qua77ro (ex. gaby.1773) - Suceava
    audipowervl - Valcea
    pericolman22 - Braila (2 reclamatii)
    nelutu_petrican - Piatra Neamt (3 reclamatii)
    crissss4 - Timisoara
    floryn34 (Serban Florin) - Galati
    house2beat (ex J M Y)- Constanta (2 reclamatii)
    JOERULZ - Craiova
    n3amtu2002 - Constanta



    Alte site-uri care au primit recensii negative:

    kiturixenon.ro si
    xenon.ro
    oemplus.ro
    ok-shop.ro

    Updatat: 30 ianuarie 2014
     
    Ultima editare: 3 Feb 2014
  15. #Laurentiu

    #Laurentiu 4th Gear Member

    Înscris:
    24 Iun 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 Sportsback, 2.0 TDI, 2005
    Cata181 si Cata_1987 nota 10.

    Cata_1987 m-a ajutat cu leduri interioare si pilot automat. Ce mi-am dorit s-a intamplat - curat, cu grija si in clara cunostinta de cauza.
    Cata181 - Activare BC cu instalarea manetei si reparatia PTC-ului (acel "calorifer"-rezistenta care se incinge si baga aer cald iarna, pana se incalzeste motorul). La fel - curat, cu rabdare, in clara cunostinta de cauza si mai e si un tip glumet :))

    Ii recomand cu mare caldura.
    Multumesc.
     
  16. iVladBogdan Silver Member

    Înscris:
    3 Feb 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 B5 1.8T AWT 2001
    Recomand marian344.

    Am luat de la el atat o clanta interioara sofer, cat si un ventilator interior de la clima. Ambele au fost exact cum au fost descrise, pretul foarte bun.

    Cheers!
     
  17. R.Z.V.

    R.Z.V. Gold Member

    Înscris:
    28 Ian 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.0T 2007
    Ultima editare de un moderator: 3 Mar 2014
  18. Ciprian.Mod Bronze Member

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 C7 3.0TDi CDUC & A3 8P 1.9TDI BKC
    Ultima editare de un moderator: 3 Mar 2014
  19. Emilliviu

    Emilliviu 6th Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 4G C7.5 2015, 2.0 TDI 190CP S-tronic
    Nota 10 de la mine pentru cata181 http://www.clubaudi.ro/members/cata181.html cu ajutorul lui masina mea a primit foarte multe inbunatatiri : Servotronic; Audi drive select; oglinzi exterioare rabatabile si heliomate plus multe alte modificari.
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Mar 2014
  20. bodyny2001

    bodyny2001 2nd Gear Member

    Înscris:
    3 Iun 2010
    Locație:
    fagaras
    Masina:
    A4 B7, 2.0 tfsi, cod motor BWE, 2006
    Fara nota

    :applaus:Salut!

    Am cumparat si eu de la colegul Denys_ZRX, o pereche de faruri! De aici: http://www.clubaudi.ro/vanzari-cump...-auto/37361-dezmembrez-audi-a4-b6-2004-a.html
    In pozele din anunt par ok! Cand le-am scos din colet situatia nu mai era la fel de buna!
    Farul de pe partea pasagerului: are o fisura pe verticala in dreptul lupei!
    Farul din partea soferului: balamaua superioara care tine lupa si reflectorul fazei lungi, este rupta!
    Tocmai de aceea se vede si in poza din anunt cum tot subansamblul acela, sta pe baza farului!
    Apoi, capacele sunt crapate amandoua. Unul din faruri este din 2003(parca) iar celalalt din 2009(nu-s pereche)!
    Acum, nu pot sa spun ca nu-l recomand, pentru ca am mai luat piese de la el si erau ok! In trecut am mai avut o problema, dar s-a rezolvat! De data aceasta nu mai este "receptiv", ca si in trecut! Nu recunoaste ca farurile au fost puse in colet in starea in care au ajuns la mine! Spune ca ar fi de vina serviciul de coletarie!
    Pozele pe care am indicat defectele, sunt poze postate de el (adica facute inainte de a fi puse in colet si trimise spre mine)!
    Asta este! Farurile per total, sunt inutilizabile in starea in care se afla!
     

Distribuie pagina asta