Vanzari / Cumparari si Prestari Servicii pe forum- In cine SA AVEM sau SA NU AVEM incredere

Discuție în 'Pareri, sugestii, observatii' creată de ovidiutm, 28 Ian 2009.

1. tarantel 1st Gear Member

Locație:
    Mioveni-Arges
    Masina:
    A6 2.0 tdi 2005
    Salut.
    Acum doua saptamani mi-am montat pe masina mea A6 4F 2.0 tdi an 2005 (instalatie halogen din fabrica) farurile de a6 facelift (cu leduri ).Am mers pe toate componentele originale .Kitul de auto-leveling l-am luat de la Kufatek.
    Lucrarea a fost facuta de un tip din Buc.cunoscut de aici de pe forum BENCHEACATA.Auto-levelingul merge perfect, pe faruri am xenon faza scurta/ lunga ,nu-mi merg ledurile si farul H7.
    Am fost la reprezentanta mea din Pitesti si am scos bordnet-ul din protection coding pt.ca asa a zis tipul (cateva mil.lei dati degeaba +reglaj faruri pe aparat pt ca bateau in sus ca dracu) ca dupa ce fac acest lucru o sa-mi mearga totul si o sa-mi dispara si erorile alea de care era plina masina. Am fost la cei de la Nurvil-Valcea pt.ca am auzit pe toata lumea ca sunt cei mai buni.Surpriza mare cand mi-au spus ca nu este bordnetz-ul bun(4F0 910 279K)Bun am zis.O sa-l comandam. Daca este asa vi-l platesc daca nu faceti ce stiti voi cu el.Nu am putut crede ca marele meu meserias sa nu-si fi dat seama de acest lucru mai ales ca daca va uitati la pag.45 el scrie de asest bordnetz cu litera K la sfarsit ca este bun pt. asa ceva. Asa a fost ca ei.Mi-au facut masina ca la carte dupa ce au mai adaugat niste fire prin casete si au scos toate erorile.Eu vorbisem cu ei inca de la inceput ,m-au ajutat cu codurile de la piesele care i-mi trebuiesc ,urmand ca atunci cand le am pe toate sa ma duc la ei ca ma rezolva doar ca toata operatia dureaza in jur de doua zile asa ca trebuie sa las masina la ei. Pentru acest lucru nu am ajuns la ei si am apelat la domnul BENCHEACATA bineinteles dupa ce ma contactat el pe private oferindu-se sa ma ajute cu montajul farurilor.
    La plecare de la el mi-a cerut 250E.(a-ti retinut cum era facuta masina) Nu am putut sa cred asa ceva si i-am spus cum este posibil sa-mi ceara banii astia pe care i-au cerut cei de la reprezentanta Nurvil doar ca de la ei plecam cu masina complect rezolvata sa nu mai vorbim de acte si garantie la lucrare.
    Dupa o disputa mai aprinsa pe seama asta ma lasat in 700 ron. Nu-mi pare rau de banii pe care i-am dat lui ba chiar consider ca de astia chiar a muncit ce ma deranjat este ca nu a fost capabil sa ma faca sa plec cu ea perfect rezolvata asa cum au facut cei de la Nurvil. Concluzia mea este urmatoarea:Fratilor daca tineti la masinile voastre si vreti lucrari ca de fabrica mergeti la reprezentanta chiar daca pretul este mai mare (stati linistiti ca si baieti astia stiu sa ceara ba chiar EUR) o sa va convingeti ca se merita.Pentru mai multe detalii puteti sa ma contactati pe private si vb. la un tel.
    Sanatate la toata lumea de pe forum si drum bun

2. spanu110976 3rd Gear Member

Locație:
    Napoli
    Masina:
    audi a6 avant, 2.0 BRF-136CP (170CP) 2006
    Userul/colegul audi66, un mare neserios !!! Am vrut sa cumpar de la el un set de lupe (cele care le are la vanzare) si mi-a zis ca totul este ok. Astept de 3 saptamani sa mi le trimita. Daca le-ati vazut voi, le-am vazut si eu. Nici macar nu raspunde la telefon, nu raspunde la mesajele de pe forum in privat. Activitate pe forum are , ca se vede ca posteaza.
    Asadar nu cumparati nimic de la el ca nu o sa beneficiate de produs. Cautati in alta parte!!!

3. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    Audi A6 C6 2.7 TDI 180 hp BPP 2005
    Sper ca te-am lamurit pe P.M.

4. spanu110976 3rd Gear Member

Locație:
    Napoli
    Masina:
    Pentru mine nu schimba nimic atitudinea ta. Stau de 3 saptamani dupa lupele alea.
    La telefon sau la mesaje pe whatsapp puteai sa raspunzi, sa-mi zici ca-i alba sau neagra.
    Imediat ce-am scris pe forum ca nu esti o persoana de incredere mi-ai raspuns si aici si pe pm.
    Oricum nu mai conteaza!!!

5. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    Ti-am scris in privat de ce ti-am raspuns.
    Nu vreau sa insir problemele mele personale pe un forum public.
    Mai umbla putin la termenul ala de 3 saptamani si numai exagera atat. Eu as zice ca mai exact sunt 11 zile.
    Ti-am zis ca iti trimit coletul si din motive personale nu am reusit. Dupa cum bine stii nu puteam sa il trimit decat in zilele de Duminica. Nu mi-ai platit nimic, nu avem nici o obligatie unul in fata celuilalt asa ca ... o seara buna si punct.

smurff și cata181 apreciază asta.
  6. marius_bv

marius_bv Audi Expert

Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    Nu cred ca audi66 este neserios si umbla sa dea tepe pe club audi. Ti-a luat banii si nu ti-a trimis nimic? Sau ai primit un cartof in colet? Despre astfel de oameni se vorbeste aici nu despre ce povestesti tu.....cred ca exagerezi

7. nucugheri

nucugheri Audi Expert

Locație:
    Bistrita
    Masina:
    A4 B8 2.0 Avant CAHA 125 KW
    Fratilor, nu iau apararea si nici nu acuz pe cineva, dar are si spanu110976 dreptatea lui : daca a primit o promisiune, chiar si numai verbala, de la un OM care in plus face parte si din aceasta comunitate, trebuia sa primesca cel putin o explicatie plauzibila pana sa scrie in acest topic, daca nu s-a reusit trimiterea coletului/produsului respectiv.
    Cel putin asa e in partea asta, dincoace de munti, promisiunea e datorie....Asta era supararea lui mare, mai mult decat ca nu a primit coletul.
    Bafta la toti :salute:

bc74abs și Benilika apreciază asta.
  8. Cristi Moderator Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nucu nu e chiar asa. Asa cum a spus si Marius anterior colegul/userul spanu110976 nu a fost tepuit, nu a primit o caramida in colet sau un cartof (ca este la moda teapa asta) si sunt sigur ca independent de vointa lui, audi66 nu a putut trimite acel colet.
    Si eu cateodata, fara sa vreau (uit, am alte probleme, etc.) imi incalc promisiunile, dar asta nu inseamna ca fac asta intentionat, vreau sa dau cuiva teapa sau altceva.
    Nu asta este scopul acestui topic. Scopul acestui topic este sa aratam care colegi/useri sunt chiar tepari cu adevarat adica iti da altceva in loc ce ti-a promis sau iti face masina varza la service, etc. nu faptul ca cineva nu ti-a trimis un colet poate fara sa aiba o vina directa sau sa faca intentionat asta. Incheiem aici polemica pe tema asta. Multumesc pentru intelegere.

smurff apreciază asta.
  9. nucugheri

nucugheri Audi Expert

Locație:
    Bistrita
    Masina:

10. audi66

audi66 Audi Expert

Locație:
    Bucuresti / Italy
    Masina:
    Nu am uitat sa pun coletul.
    Coletul trebuia expediat doar duminica, pe 2 sau pe 9 octombrie.
    Au fost 2 duminici pline, si nu cu plimbari prin parc, dar cum am zis nu vreau sa imi impartasesc problemele cu o tara intreaga. Si dupa cum bine vedeti nu sunt 3 saptamani, acum 3 saptamani nici macar nu eram in Italia dar asa le place oamenilor sa exagereze.

11. spanu110976 3rd Gear Member

Locație:
    Napoli
    Masina:
    In primul rand nu l-am catalogat pe audi66 ca si TEPAR. Am spus doar ca este neserios ca nu s-a tinut de promisiune.
    nucugheri are f. mare dreptate. In ardeal promisiunea si vorba sunt litera de lege!!!
    Pacat ca treburile au decurs asa. Am incheiat orice polemica la adresa acestui subiect.

Benilika apreciază asta.
  12. Mihai Daniliuc

Mihai Daniliuc 2nd Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TDI (BLB) 2005
    Am achizitionat de la ovidiutm un kit cruise control pentru B7.
    Am stabilit tot inainte de a expedia produsele, am primit poze cu produsele impreuna cu orice defect care necesita mentionare.
    Produsele au sosit astazi, conform descrierii, ambalate excelent.

In concluzie, recomand ovidiutm :)

ovidiutm apreciază asta.
  13. ryoraul

ryoraul 5th Gear Member

Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    A4 B5 2001 AVANT 1.9 TDI AJM
    Recomand dani3lll.

si

Recomand tucudean87.

dani3lll apreciază asta.
  14. nucugheri

nucugheri Audi Expert

Locație:
    Bistrita
    Masina:
    Relatez si eu o experienta neplacuta cu userul inside, de la care am cumparat un airbag de A4 B8, SH, in stare buna, cu cablajul aferent acestuia, care din spusele vanzatorului era nou.
    Am intrebat si am cerut in mod expres ca aceste componente sa fie pentru A4 B8, sa potriveasca plug&play,
    lucru care de mi-a fost comfirmat de catre userul in cauza.
    Dupa montaj, comenzile nu functionau. Am desfacut mufa cablajului pe care mi l-a trimis, constatand ca aceasta avea rupt capacul, iar in interior era un fir rupt, iar unul s-a rupt ulterior, cauza fiind niste lipituri foarte proaste facute pe aceste fire chiar in zona unde acestea intra in mufa.
    Defapt, cablajul era modificat sa potriveasca pe A4 B8, dar modificarea a fost facuta foarte prost si gresit.
    Am comandat alte fire cu pini, am refacut eu lipiturile in alta parte, nu in imediata apropiere a mufei, dar nici asa comenzile nu functionau.
    Dupa 3-4 ore de "lins" elsa si schemele electrice impreuna cu un electronist, am reusit sa refacem traseele corecte in mufa si cablaj, in asa fel incat sa functioneze totul.
    I-am trimis un mesaj userului
    inside, sa il anunt despre cele constatate, iar raspunsul acestuia a fost :
    "
    Pana la urma este o chestie simpla sa lipesti 2 fire, nu stiu daca chiar este nevoie de un electronist.."

NU RECOMAND !!

Fișiere atașate:

Benilika apreciază asta.

Distribuie pagina asta