1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vibratie sau trepidatie la accelerare la Audi A5 - cauze si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de MARRIUS24, 4 Feb 2013.

  1. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    Salutare :)
    De curând am o observat o vibratie , care se simte undeva la mijlocul mașinii mai pronuntata când accelerez in treapta a 4 a , cateodata se simte si pe 3 ..
    Presimt ca diferentialul îmi face vibratia , sper sa mă insel
     
  2. Aud5 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Sep 2013
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    A5,2.0 Tdi 2009
    Buna prieteni, am si eu o intrebare...daca ma poate cineva ajuta. Simt un tremurat al masinii in treapta 4 in special la 70-80 km/h. Ambreiajul se comporta bine. Ar putea fi tampoanele de la motor/cutie sau vibratiile de genul acesta sunt date de o volanta defecta???
    Va multumesc anticipat!
     
  3. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
    aceasi problema o am si eu , vibratiile le simt undeva la mijlocul masinii , nu sunt tot timpul ...
     
  4. stefrac

    stefrac 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2009
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    Audi a4b8 TDI 2.0 130KW , S-tronic , CGLC, Quattro,2013
    incearca sa echilibrezi rotile
     
  5. bmw3er 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a5, 2.0tdi, 2011
    Salut,
    Am un audi A5 si am o saptamana de cand l-am luat. A inceput sa vibreze caroseria la accelerare, se simte o vibratie in caroserie, se aude si un barait puternic, se simte ca si cum ar vibra toba dar am verificat toba si este ok. Se aud si niste batai pe denivelari, tot ca si cum ar fi toba se manifesta. Ce poate sa fie ? Am cutie multitronic 8+1
     
    Ultima editare de un moderator: 2 Noi 2015
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pot sa fie 1000 de cauze, primul pas ar fi sa te duci la un service capabil sa iti faca o constatare asupra trenului de rulare, cutie, planetare.
    Noi nu putem sa iti spunem de pe un forum ce are masina doar cu un "barait" la accelerare.
     
    Liviu Stelian apreciază asta.
  7. bmw3er 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a5, 2.0tdi, 2011
    am fost acum 3 zile cu masina la un service autorizat de am schimbat distributia si revizia, si le-am rugat sa traga o privire la toba, au zis ca totul e ok
    si o parere a lor e ca ar fi bucati de ceramica in esapament


    dupa aia am fost la un prieten mecanic, ne-am uitat impreuna si toba este ok , nu se misca atat incat sa produca zgomote si sa transmita vibratii, dar se simte in spate cum se misca toba cand accelerez.
    ce am observat suspect este ca planetarele au joc la modul se pot misca jos sus in partea cutiei, si se invart oarecum oval.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai vezi ca ai descoperit singur problema, ai joc in tripoda, acolo nu trebuie sa se invarta oval sau sa aibe joc. Cand misti sus jos nu se aude si un sunet metalic ?
     
  9. bmw3er 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a5, 2.0tdi, 2011
    mi se pare ca se aude, nu mai tin minte dar sunt aproape sigur ca da.

    deci inseamna ca de acolo vibreaza?

    dar bataile la denivelari ? sa fie tot deacolo?
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da tot de acolo. Mai mult ca sigur locul unde intra planetara in cutie s-a ovalizat. Am mai intalnit asemenea probleme la grupul VAG. Se tocesc dintii de fixare din cutia de viteze si dintii de fixare ai planetarie dinspre cutie. Trebuie sa demontezi planetara, sa cureti locul unde intra in cutie si tot acolo sa te uiti cu mare atentie cum se prezinta. Bafta.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Si vibratiile si bataile din tripoda sunt. De unde stiu asta ? Ca am aceeasi problema. :)
    Si eu sunt in cautare de planetare complete, noi au un pret exorbitant, in jur de 2500 ron/bucata. Si aftermarket nu am gasit decat un producator care nu am mai auzit de el pana acum, deci tot la SH raman. La mine se aude si un "click" metalic cand trag de tija planetarei sus-jos, exact acelasi click care il face pe denivelari. Am verificat la mai multe Audi si nu trebuie sa ai nici un fel de joc in tripoda, trebuie sa fie fixa, atat cu masina pe roti cat si pe elevator.

    Cristi, am postat in acelasi timp. :) Sa inteleg ca la inlocuirea planetarelor complete e posibil sa ne trezim cu acelasi "simptome" din cauza cutiei ? :|
     
    Albertinni apreciază asta.
  12. bmw3er 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a5, 2.0tdi, 2011
    buna intrebare adresata lui cristi,
    mai am si eu doua:la demontarea planetarei se pierde din uleiul de la cutie?
    se poate avaria cutia sau alte daune daca mai merg un timp asa cu ea?
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu se pierde uleiul. Cred ca in timp o sa se faca jocul mult mai mare.
    Depinde si care e problema, planetara sau gaura din cutie unde intra, cum a zis Cristi.
    Eu o sa caut planetare si daca jocul ramame si dupa schimbarea lor, este clar ca s-a marit gaura si problema e cutia.
     
  14. bmw3er 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a5, 2.0tdi, 2011
    azi cand am iesit cu masina la o plimbare in oras
    vibratiile erau atat de puternice incat simteam ca masina e o rabla , am scos putin masina pe centura la 100km/h simteam ca merg cu 200, dupa cativa km parcursi pe centura, vibratiile s-au ameliorat si masina a inceput sa devina mai lina puteam linistit sa merg cu 130-140, imediat am simtit si in oras diferenta , vibratiile n-au disparut dar s-au ameliorat bine.

    inainte s-o scot pe centura , motorul era cam zgomotos, iar cand o acceleram pe neutral se simteau oarecum usoare vibratii

    cum imi explicatii tot fenomenul? tot de la planetare se trage?
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In nici un caz motorul nu este mai zgomotos de la planetare. Alea ori trepideaza si bat, ori nu, nu exista aleatoriu. Sunt mecanice si nu depind de incalzirea motorului, drumuri lungi/scurte, etc. Pur si simplu daca sunt defecte, alea sunt simptomele, trepidatii si batai.
     
  16. bmw3er 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a5, 2.0tdi, 2011
    m-am urcat in spate si am lasat-o pe prietena mea sa conduca putin pe piatra cubica , deci acele batai ii simt ca vin din spate poate asa mi se pare sau poate sunetul se transmite acolo, oricum o sa schimb planetarele sa vedem ce si cum
    daca le iau second, nu sunt tot ovalizate? intreb pt ca din cate am vazut este problema comuna si mai toate masinile a4/a5 au problema asta, la fel mi-a zis si mecanicul meu ca am patit la un a6, si ca asa ar face toate dupa 2009
     
  17. barladi

    barladi Gold Member

    Înscris:
    10 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A7 3.0 Tdi (CDUC)- cca 300 CP
    Si eu am schimbat ambele planetare la un Passat 2.0. Cea lunga avea joc in angrenajul de langa cutie. Intre 50 si 80 kmh la accelerari, trepida toata masina. Cu cat era sarcina mai mare cu atat tremura mai tare. Pe cea din stanga am schimbat-o degeaba ca era buna, dar am preferat sa nu risc si sa fac 2 vizite la service
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    bmw3er Nu ramane decat sa le schimbam sa vedem ce se intampla. :)
    Noi nu o sa le cumpar, la mine o planetara noua OE completa este 1000€, si cu cea veche la schimb 700€.
    Doar tripoda (partea dinspre cutie) este 400€ si 250€ cu cea veche la schimb.
    O sa iau 2 bucati SH.
     
  19. bmw3er 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a5, 2.0tdi, 2011
    credeti ca este tot de la planetare sa simt usoare vibratii in maneta cutiei de viteze cand accelerez?

    ---------- Post added at 05:41 ---------- Previous post was at 05:39 ----------

    audi66 , ai schimbat planetarele ? eu nu sunt in tara momentan
    cand o sa revin o sa le schimb si eu
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu le-am schimbat ca nici eu nu sunt in tara. :) Ajung in tara spre sfarsitul lunii si nu o sa am timp/chef sa le schimb pana dupa sarbatori.
    P.S : Eu nu am nici un fel de vibratii in schimbator.
     
    Ultima editare: 7 Dec 2015

Distribuie pagina asta