1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vibratie sau trepidatie la accelerare la Audi A5 - cauze si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de MARRIUS24, 4 Feb 2013.

  1. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    explica un pic,vibratii cind accelerezi pe loc sau cind te deplasezi cu ea?
    daca vibreaza cind masina sta pe loc la acceleratii,atunci sunt probleme la tampoane motor sau volanta blocata sau ceva pe traseul evacuare gaze
    daca sunt in timpul mersului atunci tampoane motor sau cutie sau planetare deci ceva pe transmisie.
     
    Ultima editare: 8 Dec 2015
  2. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Oricum se pare ca are probleme cu planetarele, poate are jocul in tripoda asa mare incat se transmite in cutie/schimbator.
     
  3. bmw3er 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a5, 2.0tdi, 2011
    v
    Vibratiile le simt in mers nicidecum pe loc, vibratiile se simt la o anumita viteza nu mereu,

    Oricum eu o sa schimb planetarele cand o sa vin acasa, imi da putin stres ca nu stiu de unde sa incep. Cel mai ciudat lucru este ca atunci cand am luat masina se comporta absolut impecabil

    Am luat-o de la Cluj, si in drum spre Craiova a mers perfect, dupa care in ultimi 100 km am simtit click in pedala de frana la fiecare apasare, si pe loc click in cutie la fiecare apasare/eliberare pedala de frana.
    Acasa in oras , usor usor a inceput sa se simt acele vibratii in caroserie si acele batai, deci va spun sincer ca de cand am luat masina nu am facut nici macar 1.000 km cu ea, (in total cu drum Cluj-Craiova) si a inceput sa se comporte astfel, de asta nici n-am mai circulat cu masina.
     
  4. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    parerea mea este ca problema vine de la cutie.ai ridicat-o pe un elevator sa ii faci o inspectie la masina?verifica tampoanele ?daca alea sunt ok atunci cutie are pb
    imi pare rau de experienta asta urita....citi km are masina?reali?
     
  5. bmw3er 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a5, 2.0tdi, 2011
    177 mii, reali verificati la audi, are tot istoricul la audi, inclusiv schimb ulei cutie , cei de-acolo mi-au specificat ca mai pot sa circul cu uleiul din cutie inca un an, comform istoricului,
    click-urile respective toti mi-au specificat ca este normal si anume este un blocaj al cutiiei care se deblocheaza atunci cand apas pedala de frana, din experienta mea, toate cutiile automate de la audi si nu numai au acel click. ciudat este faptul ca atunci cand am luat masina nu am auzit nici-un click si am fost foarte atent la cutie sa nu prezinte sunete,zgomote, zmucituri etc...

    p.s istoricul il are in germania, masina doar ce a venit din germania
    am verificat tot sub masina, nimic suspect decat la planetare joc, si batai
     
  6. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    toate il au,acum depinde de cit de mare ,dar curios ca foarte repede si-a dat drumul.pe acolo nu se vede umblat recent?la planetare?doar sa o pui pe o banda de rulare si sa o verifici pe dedesubt in timp ce ea ruleaza....
     
    fzoxygen apreciază asta.
  7. bmw3er 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a5, 2.0tdi, 2011
    o sa o verific mai amanuntit cand vin in tara, o sa schimb si uleiul in cutie, ms mult de sfaturi baieti...
     
  8. Daxl Petru

    Daxl Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    audi A5
    Salut si eu am un A5 2.0 TDI din 2011 si am vibrati la pecarea de pe loc ( cind motorul este cald) in prima treapta ca in rest merge perfect. Sfatuitima ce ar fi si ce as putea face. Va miltumesc.
     
  9. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    inceput de sfirsit la volanta.dar nu iti fa probleme poti merge mult cu ea asa.mai ales daca inca nu bate la rece.
     
  10. Daxl Petru

    Daxl Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    audi A5
    Mersi Marian. Problema e ca la semafor parca as fi un incepator care nu stie sa plece de pe loc asa vibreaza. Iar la vara am planuit un mic tur al Romaniei (Maramures , Covasna ,Constanta) sper sa nu ma lase pe drum.Ce este curios e caa masina nu are doar 75.000km nu e cam devreme pentru volanta?
     
    Ultima editare: 21 Mar 2016
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Stai linistit, poti face turul Europei cu ea asa. Eu am mers 2 ani asa pana cand incepuse sa ma enerveze prea rau. :)
    De la tremurat la bataie e drum lung, la mine cel putin nu a apucat sa bata.
     
  12. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    esti sigur ca km sunt reali?sau e masina de RO ?
     
  13. Daxl Petru

    Daxl Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    audi A5
    Mersi audi66. Mariane am cumparat masina acum doi ani pe 29 martie din München de la Audi si VW si avea vo 36 de mii km.
     
  14. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    banuiesc ca nu conduci dupa indicatorul de schimbare din bord de schimbare a vitezei...care e pentru emisii si care subtureaza si chinuie motorul
     
  15. Daxl Petru

    Daxl Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    audi A5
    In oras coduc dupa indicatorul de viteze dar in rest nu.( bine aproape dupa el finca citeodata chiar e sub turatile de care ai nevoie.) In primcip da ma orientez dupa el.
     
  16. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A6 2019 2.0 204 cp
    parerea mea,gresit.subturarea si vibratiile obosesc volanta.de acolo uzura prematura a ei.mers in turatie sub zona de cuplu produce vibratii.
     
  17. Daxl Petru

    Daxl Petru 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mar 2016
    Locație:
    Germania
    Masina:
    audi A5
    Mai fratilor treaba e nasoala a inceput sa se zguduie de parca iar sari motoru afara si egal cei fac nu pot sa plec normalde pe loc numai cu cu zguduituri.datimi va rog un sfat ca sunt disperat si cu nervi la pamint.
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Sfatul meu este sa nu mai umbli asa cu ea, si sa te duci la un mecanic pentru o constatare.
    Risti sa faci ceva stricaciuni, si poate foarte costisitoare.
     
  19. bmw3er 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a5, 2.0tdi, 2011
    a rezolvat cineva problema pana la urma ? eu inca nu sunt in tara
     
  20. djtaotao 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Iun 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A5, 2.0tdi, 2011
    Pot confirma si eu manifestarea asta: dupa ce se incalzea motorul deveneau stresante plecarile de pe loc. Am schimbat tot kitul de ambreiaj si s-a rezolvat.
     

Distribuie pagina asta