1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Vibratie sau trepidatie la accelerare la Audi A5 - cauze si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de MARRIUS24, 4 Feb 2013.

  1. Robert_Mrd

    Robert_Mrd 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Iun 2016
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A5 2.0 2012
    Salut ! Am un audi A5 sportback 2.0 177cp multitronic din 2012 recent achizitionat !
    La plecarea de pe loc ai unori la oprire se aude un zgomot metalic ca si cum ar trepida esapamentul !
    Verificat service si nimic suspect...!
    Vreo idee ?
     
    bmw3er apreciază asta.
  2. bmw3er 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a5, 2.0tdi, 2011
    Eu am comandat deja toti suporti esapament, chiar daca nu parea nimic suspesct, toate pe originial 200 lei Astept sa le montez sa vad ce si cum. Eu cred ca la mine tremuratul in mers este de acolo, o sa vedem. Si la mine se aude zgomot ca si cum ar fi esapamentul. Revin cu informatii
     
  3. deepradu 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Mar 2011
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi A5 Sportback , 2.0 TDI , 125kw , 2010
    Salut,
    Nu stiu daca va ajuta cu ceva. Eu am un audi A5 2.0 diesel manual si cand mergeam cu masina subturat sa zicem asa imi vibra toata masina. Am urcat-o pe elevator, am tras de toba totul parea in regula. Cu nervii la pamant si cu un pic de ambitie m-am gandit sa cumpar toate tampoanele de la toba nestiind daca sigur de acolo e problema. Au fost destul de scumpe si la risc. Le-am schimbat si acum nu se mai aude absolut nimic nici o vibratie in mers de sub masina. Sper sa va fie de folos.

    Inca ceva: uneori la relanti ( zic uneori pentru ca nu stiu exact cand cred ca atunci cand se incalzeste motorul mai exact) incepe sa mi tremure masina (nu e vibratie de la caroserie , e un tremurat cred ca vine de la motor). E vreun defect posibil ? Pe tester nu mi da nici o eroare, injectoarele sunt in parametrii
    Mi-a zis cineva ca posibil sa fie de la clapetele de acceleratie sau ceva asemanator. Volanta nu stiu daca e ca apas pe ambreiaj lung si nu se intampla nimic, la fel tremura. Daca ma puteti ajuta raman dator. Multumesc.
     
  4. bmw3er 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2015
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi a5, 2.0tdi, 2011
    revin cu informatii, am schimbat toti suporti esapament ,mai exact 1 la intermediara 2 la finala (toate pe original)

    concluzie:
    -inainte pe drum denivelat sau piatra cubica, se auzeau niste troncanituri in spate , au disparut!
    -inainte la turatii joase (subturata) se simtea cum vibreaza toba, se auzeau si zdranganituri.. au disparut!

    tremuratul in mers la turatii joase inca este acolo, ( parerea mea este tot de la toba, posibil racord flexibil) tremuratul acesta este mai exact niste vibratii care ii simt si in cutie cand accelerez subturat...

    o sa aflu sa vad ce pot sa fac cu racordul flexibil. in ce la mai rau caz o sa schimb si planetarele.
     
  5. waryus 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Iun 2014
    Locație:
    galati
    Masina:
    audi a8 3.0d quattro 2005
    bmw3er salut,
    Am si eu aceeasi problema la A5 din 2010 2.0 tdi. Cumva ai reusit sa rezolvi problema ? anunta-ma te rog. Mersi anticipat.
     
  6. eko2001ro 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 Avant, 2.0, 143cp.(CAGA), 2011 Multitronic MMV, WAUZZZ8K0BA091272
    Salut.
    Vad ca este vechi topicul asta dar poate a mai rezolvat cineva problema trepidatiilor. La mine se simte ca si cum ai merge peste urme de senile (nu atat de pronuntat dar ca sa va faceti o idee).
    Apare doar la plecari dintr-o zona de turatii joasa si se mentin cam 3-4 secunde. Ma gandesc sa nu fie cumva de la cutie (multitronic 8+1).
     
  7. eko2001ro 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8 Avant, 2.0, 143cp.(CAGA), 2011 Multitronic MMV, WAUZZZ8K0BA091272
    Atasaz un filmulet cu problema (cred eu) care duce la trepidatii cand accelerez.
    Este vorba de rulmentul care fixeaza planetara intermediara de cutie. Acesta isi face joc in aluminiu si cred ca singura rezolvare este frezarea si bucsarea cutiei (ca in filmuletul 2).
    Problema este ca nu stiu pe nimeni care sa faca asa ceva prin Bucuresti.


     
    Peli, Albertinni și andyzaharia apreciază asta.
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Din cate stiu eu problema asta au mai avut-o niste colegi de forum la cutiile de viteze montate pe A4 B8. Trebuie citit si in acea arie. Sunt aceleasi motoare si cutii, in principiu.
     
  9. razvan07 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Feb 2014
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    a4 2.7 tdi 2009
    Salut colegii. Recent mi-am achizitionat un Audi A5 2016, 190 cai, quattro, S-tronic, 25.000km are acum, cand am luat-o avea 23.400. Dupa 2 saptamani, in viraje stranse la viteza mica gen 5-10 km/h, pe partea stanga se aude un zgomot, dar nu tot timpul cand e viraj strans, uneori si am observat ca prin oras daca circul mai incet gen 30-40 la ora, dupa ce eliberez pedala de frana, se aude un fel de click, ca si cum ar fi complet eliberata. Ce sa fie?

    In legatura cu sunetul din viraje, sa fie tot planetara?

    Va multumesc frumos.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     

Distribuie pagina asta