1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan Audi A6 C5 (4B) - inlocuire volan cu model tip B7 sau TT - montare comenzi si incalzire

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de JohnDoe, 11 Dec 2010.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu se poate daca nu ai modul tiptronic, acel +/- in partea dreapta. Acolo are un switch , F189, care atunci cand pui selectorul in acea pozitie, comuta semnalul si astfel tu poti schimba vitezele de la butoanele/padelele de pe volan. Tie iti trebuia obligatoriu si un simulator/adaptor de CAN, toata comunicarea se face pe CAN. Sanatate.
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Reatasez un pdf pentru cei care vor sa-si monteze volan cu comenzi pe A6 C5.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Noi 2014
    laurstrimbu apreciază asta.
  3. Darius21

    Darius21 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2015
    Locație:
    Germania - Sibiu / Romania
    Masina:
    Audi a6(c7) 3.0 BiTDI Avant,competition,an fabricatie 09.2017
    Salutari colegi,
    Am si eu o mica problema care e deranjanta, oarecum: la masina din semnatura mi s-a dus spirala din volan. Martorul de la airbag e aprins si nu mai merge claxonul. Am pus o spirala de A4 B6, totul a mers bine pana cand am montat volanul, am pus contactul si claxonul a inceput sa sune singur si incontinuu.
    Intrebarea mea este urmatoarea: ce fel de spirala trebuie sa pun, unde gasesc codul la spira ? Partea interesanta este ca spira de A4 B6 s-a potrivit la perfectie cu cea veche si la mufe si la tot.
    P.S.:
    Eu am volan S-line la masina care are 2 butoane de " + " si "-".butoanele acelea pentru ce sunt mai exact ? volum sau sa schimb vitezele cand pun schimbatorul pe "+" si "-" ? butoanele nu functioneaza, nici nu se aprind macar. Sa fie din cauza la spira ? Merci de ajutor.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Apr 2015
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ai nevoie de schema electrica a celor doua spire, de a4 respectiv a6, ca sa identifici ce fir trebuie relocat in mufa. Traseele sunt diferite la cele doua modele.
    Acele butoane au doua functii: atunci cand esti in D, regleaza volumul la HU-ul masinii (daca l-ai pastrat pe cel original), iar atunci cand muti levierul pe modul tiptronic (in dreapta, la + -) schimba vitezele.
    Daca nu merg si nici nu sunt luminate, da, poate fi tot din spira. Nu ai zis daca inainte de defectarea spirei "originale" functionau si aveau si iluminare.
     
  5. Darius21

    Darius21 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2015
    Locație:
    Germania - Sibiu / Romania
    Masina:
    Audi a6(c7) 3.0 BiTDI Avant,competition,an fabricatie 09.2017
    Nu stiu daca functionau deoarece asa am cumparat-o. Cand am luat cea de A4 B6 avea una si de A6 din 2001 la aceea ii lipseau 2 pini in locul unde intra mufa pentru comenzile de pe volan. Luni o sa o incerc pe cea de A6 C5. Problema e ca am nevoie mai mult de claxo si sa dispara martorul de airbag. Schimbatul vitezelor prea putin ma intereseaza. O spira noua stiti cumva cat costa ?
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Apr 2015
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Darius, pe viitor daca nu vrei batai de cap, nu iti mai pui piese de a4. Tu ai a6, si iti cauti piese pentru masina ta. Daca pare ca e la fel la a4, acum ai invatat ca nu e.
     
  7. Darius21

    Darius21 5th Gear Member

    Înscris:
    20 Ian 2015
    Locație:
    Germania - Sibiu / Romania
    Masina:
    Audi a6(c7) 3.0 BiTDI Avant,competition,an fabricatie 09.2017
    Faptul ce ma surprins este ca dupa ce am pus spirala de a4 a funtionat claxonul.dupa ce am pus tot la locul lor nu a mai functionat...oricum..o sa caut unul de a6 cu cutie tiptronic...ms de ajutor.va tin la curent.
     
  8. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Stie cineva cum se numeste concret torx-ul care desface volanul de pe coloana de directie ?
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Aug 2015
  9. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    mare_hotz TORX XZN M12 sau Triplesquare M12.
     
    Ultima editare de un moderator: 13 Aug 2015
  10. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Busted...mersi Nucu incaodata promt.
    Intradevar este acel torx,astazi dupa mari cautari am dat de el
     
  11. rbestea

    rbestea 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Avant, 2002, 1.9 TDI, AVF, 131 PS, 6+1; A6 Avant, 2014, 2.0 TDI, 177 PS, 6+1
    Salutare!

    Cautand un volan cu comenzi am gasit unul care are si incalzire. Aveti idee daca si ce anume ar trebui sa mai cumpar astfel incat sa-l fac sa functioneze complet?

    Multumesc si toate bune!

    Razvan
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Mai ai nevoie de releul dublu care inseamna calculator de steering, cu codul 4B0 907 487 F daca nu ai cutie automata sau 4B0 907 487 H daca ai cutie automata si vrei si comenzile tiptronic functionale si soclul acestuia cu codul 4A0 937 529.
    Ai nevoie de alta spira cu codul 1J0 959 654 AG sau 1J0 959 654 Q care are in plus mufa cu doi pini T2bg unde conectezi incalzirea.
    Ai nevoie de mai multe mufe, fire de diferite dimensiuni, pini de diferite forme/marimi, VCDS si muuulta rabdare si pasiune.
    Daca te hotarasti sa te apuci de treaba,o sa te mai ajut, eu am facut asta. Atunci nu a fost nimeni sa-mi spuna...am stat cu capul sub volan vreo 2 zile, de s-a speriat nevasta-mea ca am fugit de-acasa...
    Nu e foarte simplu, dar bucuria si fericirea e cu atat mai mare cand termini .
     
    laurstrimbu, rbestea, Stefan și încă o persoană apreciază asta.
  13. rbestea

    rbestea 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mar 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 Avant, 2002, 1.9 TDI, AVF, 131 PS, 6+1; A6 Avant, 2014, 2.0 TDI, 177 PS, 6+1
    Multumesc mult! Sunt hotarat sa ma apuc de treaba insa cum eu sunt total a-tehnic, ca sa nu-mi stric masina trebuie sa gasesc pe cineva priceput care sa ma ajute aici in Bucuresti. Ai cumva vreo sugestie?
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, sunt cativa colegi priceputi in aria de prestari servicii. Nu-ti dau nume, n-as vrea sa se supere vreunul ca nu l-am nominalizat :)
    Cat ai dat pe volan, cum arata ? Poti sa-mi spui pe privat eventual.
     
    rbestea apreciază asta.
  15. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Ma intereseaza si pe mine subiectul acesta.
    Nucule sper sa ma lamuresti si pe mine[emoji4]
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Hai cu oferta , sa vad tu ce ai si ce n-ai ? :)
     
  17. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Am numai volanul deocamdata
    [​IMG]
    Al meu nu este cu comenzi.
    Merge pus?
    Si daca da, ce mai imi trebuie?
    In schimb eu am montat maneta cu cc care functioneaza perfect
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Tu acum pe masina ai volanul fara comenzi identic cu asta de facelift sau ai modelul celalalt de pre-facelift ? (fara inelul cromat pe airbag)
    Fa-mi o poza si pe interior, sa vad ce cablaje ti-a dat la volan .
     
    laurstrimbu apreciază asta.
  19. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Al meu este cel fara inel cromat.
    Poza de interior de la celalalt nu pot sa iti fac acum fiindca inca nu mi-a ajuns.Si aici posta functioneaza ca cea din Romania hahaha.
    Cind imi ajunge o sa pun si poza cu interiorul
     
  20. drcoman

    drcoman 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Mar 2016
    Locație:
    moisei
    Masina:
    audi ake 2002
    Salut,
    Vreau sa schimb la un audi A6 C5 Allroad din 2003 volanul. Eu am fara comenzi audio. Daca pun cu comenzi vor functiona ? Multumesc
     

Distribuie pagina asta