1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan la A4 B5 - Schimbare/Inlocuire volan

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de ovidiutm, 1 Aug 2010.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Salutari. E cunoscut faptul ca pe B5 sunt diferite tipuri de volane si faptul ca pe modelele 95-96 volanul se poate ugrada la cele de 97-98 doar cu schimbarea coloanei de directie dar, ma intereseaza daca se poate schimba volanul de pe un B5 din 98 cu unul de A4 B6, A6 C5, TT 8N etc, fara a schimba coloana, doar volanul si airbag-ul.
    Precizez ca nu am ESP si nici nu ma intereseaza achizitionarea unui volan cu comenzi, asadar nu ar trebui sa schimb folia.

    Mai exact, pe masina mea exista acest model de volan:

    [​IMG]

    Si as vrea sa pun unul ca asta:

    [​IMG]

    ...sau ca asta:

    [​IMG]
    Cod AIRBAG: 8EO 880 201 AT /6PS
    Cod volan: 8EO 124 E


    Apropo, daca stie cineva, ce diferenta e intre ultimile 2 volane in afara de faptul ca primul poarta sigla S4?
    De asemenea daca volanele de A3 si TT se potrivesc pe A4, A6?
     
  2. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Vezi ca tipul asta de volan se gaseste si pe b5 si nu neaparat S4;are un baiat un b5 facelift 2,8quattro cu toate optiunile posibile la acea vreme si e cu volan de asta si scrie pe el S LINE;daca nu ma insel,am mai vazut genu asta si pe cele pre facelift,pe 1,9tdi quatrro.Eu cand mi-am schimbat volanul,pe langa caseta de directie am schimbat si blocul de lumini,plus ca datorita faptului ca nu luasem mufa pt air bag care difera,a trebuit sa fac o improvizatie.
     
    Ultima editare: 1 Aug 2010
  3. sorin.crisan

    sorin.crisan 4th Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2008
    Locație:
    Timișoara / Deva
    Masina:
    (ex) Audi A4 B5 1.9 TDI-PD AJM 2001
    intr-adevar modelul asta de volan s-a pus si pe b5,nu numai pe modelele s4-rs4 b5..are cineva un 1.9 tdi 2001 AJM cu toate dotariile si are si tipul asta de volan cu sigla s-line,eu cred ca se potriveste fara alte modificari..si eu am fost interesat tot la fel de un volan s-line,numai ca nu am gasit la un pret bun..bafta
     
  4. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Cred ca se poate.Singura diferenta o poate reprezenta mufa ce intra in airbag,dar se schimba daca este nevoie.Volanul sport in 3 spite este mult mai confortabil decat cel in 4(este sectiune ovala,pe cand la cel in 4 este in "V" la partea interioara unde vin cusaturile).
     
  5. mariusik

    mariusik Bronze Member

    Înscris:
    25 Dec 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi
    sigur merge insa nu stiu ce modificari trebuiesc facute (sau nu), am atasat o poza cu volanul meu
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Baieti... volanele in 3 spite prezentate de mine NU exista pe A4 B5 sau pe S4 B5, din fabrica. Poate doar pe RS4 B5, dar nu sunt sigur. Nu le confundati.
    Scurt istoric al volanelor existente pe B5:

    4 spite (cu/fara piele, cu/fara comenzi):
    Pana in 97 (nu mai stiu exact luna, dar pe la inceputul anului) volanele in 4 spite sunt:

    [​IMG] [​IMG]

    Din 97 volanul in 4 spite este acelasi cu cel de facelift:

    [​IMG] [​IMG]


    3 spite (cu piele, cu/fara comenzi):
    Pana in 1997 (pe sfarsit de an parca) volanele in 3 spite :
    - contur de 10 puncte mari si rare
    - spirala INCLUSA
    - inscriptie S (nu S-line cum zic multi)
    - prindere cu piulita
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    Incepand din 1998, volanele in 3 spite sunt din nou aceleasi ca si pe facelift:
    - contur format din multe punctulete mici incadrate pe 9 randuri
    - spirala nu mai vine inclusa
    - inscriptie S (nu S-line cum zic multi)
    - prindere cu surub
    [​IMG]



    Ori acesta este volan de B6 (disponibil si pe C5 si D3) cu contur cromat:
    - fara inscriptie, cu inscriptie S sau cu inscriptie S4/RS4:

    [​IMG] [​IMG]

    Diferentele intre B5 si B6 se vad cel mai usor la contur:

    [​IMG] [​IMG]
    ----------B5----------------------B6


    Asadar, intrebarea ramane aceeasi, pot schimba volanul meu de B5 in 4 spite model 1998 cu unul in 3 spite model B6, fara a schimba folia sau coloana de directie?
     
    Ultima editare: 31 Ian 2014
  7. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    OFF TOPIC!Da covrigu de b5 te deranjeaza la mana?Nu prea inteleg de ce sa te legi fara sa te doara...
     
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Coloana de directie banuiesc ca se schimba doar daca nu se potriveste volanul la dinti(nu prea cred sa nu se potriveasca).Folia(banuiesc ca este senzorul de rotatie) nu se schimba decat daca se doresc comenzi.La cablajul de airbag al volanului de B6 in 3 sau 4 spite difera mufa galbena ce intra in senzor(asa pare din pozele tale,nu stiu exact).Dar se poate folosi cablajul tau de airbag sau doar mufa din el pe un cablaj de B6(corespondenta pinilor o gasim daca difera culorile la fire).
    Cornel volanul in 3 spite arata si se simte la mana mult peste cel in 4,iar cand pe om in mananca nu se lasa.
    Daca nu era problema cu 2 stage airbag aveam de mult volan multifunctional de B7 pe masina.Dar tinand cont ca se merge la risc prefer covrigul in 3 spite.Cel in 4 spite cu comenzi(de B6) nu imi place sub nici o forma.
     
    Raulito84 apreciază asta.
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Deci sigur o sa imi trebuiasca o mufa pentru airbag-ul de la volanul de B6. Nu e o graba dar cand o sa gasesc un astfel de volan o sa il cumpar.
    Offtopic: ce ciudat e ca nimeni nu stie modalitatea de legare a volanelor cu stage 2 airbag...
     
  10. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Ma referisem la cel in 3 spite,dar de pe b5;cu mancarimea stiu cum e,ca si eu am des d`astea.
     
    Ultima editare: 2 Aug 2010
  11. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    :sign_ot: Ovi sunt 2 variante in care poti lega aibag-ul 2 stage pe B6 : ori in paralel ambele capse,ori doar una singura.Insa cum din fericire nimeni nu a dat inca in pom cu un B6 dotat cu volan de B7 apar intrebarile :
    Daca leg in paralel ambele capse oare curentul ce vine pe fir in caz de impact este suficint pentru declansarea lor(tinand cont ca este gandit pentru a declansa o singura capsa)?Oare declansarea ambelor trepte dintr-o data nu este periculoasa pentru sofer tinand cont ca airbag-urile pot sari si la viteze relativ mici,unde pot face mai mult rau decat bine?
    2 Daca leg doar o singura capsa(cum a facut colegul Rotita si cum mi-se pare mai logic si mie) curentul venit pe fir in caz de impact este suficient sa declanseze capsa,insa apare intrebarea : care capsa sa o aleg?Oare declansarea doar a unei singure trepte ma ajuta in caz de impact major,unde am nevoie de airbag din plin?
    Cum intrebarile acestea nu isi gasesc raspunsul decat prin practica si cum nu doresc nimanui sa dea cu ea in pom prefer sa stau in banca mea.Probabil voi retapita volanul in 3 spite cu piele perforata integral sau partial(nu m-am hotarat inca)
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Mda...am vazut azi un volan in 3 spite de S4 B5 dar modelul cu puncte rare si putine (primii ani) si pe langa faptul ca era belita pielea de pe el,mai avea si sigla stearsa complet si insertia de sarma se cam misca asadar am zis pas.
    Oricum, target-ul e un volan de B6! :)
     
  13. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Pai,nah,nu trebuie sa te opresti in primul volan gasit;eu am un feeling ca nu se poate ce vrei tu...,sau fara inel adaptor.
     
    Ultima editare: 2 Aug 2010
  14. klaudyu

    klaudyu Silver Member

    Înscris:
    15 Mar 2008
    Locație:
    Rebrișoara
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 131 cp 2002
    Ovi,mie cel putin,volanul in 3 spite(varianta de pe B5,B6) mi se pare la vedere ca seamana cu niste chiloti tanga:) Ca aspect cel in 4 spite arata mult mai bine,si poate sa fie unul dintre cele 3.Sa inteleg ca ultimele 2 au airbag stage 2 si nu se pot monta?
     
  15. cozmino

    cozmino Bronze Member

    Înscris:
    28 Noi 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    1995 RHD A4 B5 1.9TDI (1z) - If it ain`t rubbin` you ain`t dubbin
    Sincer, eu l-as pune pe asta :
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Aici se vede cat de diferite gusturi avem. Volanul de B6 in 3 spite nu mi se pare atat de futurist ca cele TT, B7, B8. Sincer,cat de frumos e volanul de TTS sau de S8, cu tesitura, nu suport airbag-ul ala iesit in afara de parca au uitat sa il puna atunci cand au proiectat volanul.
     
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Se poate monta volanul si se poate face functional 100% teoretic,in sensul ca functineaza tot : claxon,comenzi,padele,airbag(asta este teoretic,pentru ca desi nu apar erori pe sistem nu este testat daca sare,sau in ce masura sare).
    Cornel la ce anume inel adapotor te referi?Daca te referi la o piesa care sa faca trecerea de la modelul de dintii de pe coloana actuala la modelul de dinti de pe volanul pe care il alege Ovi,mi-se pare munca fara rost(desi trebuie verificat daca difera).Daca te referi la senzorul de rotatie,nu vad rostul tinand cont ca acesta face legatura intre calculatorul de volan(daca are,sau ma rog alte componente) si volan la partea de aribag si claxon(trebuie sa aiba 6 circuite).Daca nu are 6 circuite,da,trebuie inlocuit pentru ca volanul de B6 are nevoie de 6 circuite.
    Volanul de B6 in 3 spite arata ca niste chiloti,insa este mult mai Ok atat ca aspect(mai tineresc),dar si din punct de vedere al confortului.
     
  18. bogdan.prichici 3rd Gear Member

    Înscris:
    19 Mar 2010
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    A4
    si eu am volan sport pe B6 si sa stii ca imi place sa tin "chilotii" in mana :)
    mi se pare ca se incardeaza mult mai ok pe un B5 decat volanul de TT mk2 si scapi si de problema airbagului dual stage

    le: ia uitati ce volane frumoase au masinile din pozele de mai jos :p
     
    Ultima editare: 3 Aug 2010
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sa clarificam ceva: trecerea de la volanul de B5 din 98 (fara esp,asr) la volanul B6 ar trebui sa se faca mai mult mecanic (sa se potriveasca diametrul conic) si mai putin electronic. Am nevoie doar de 2 legaturi electrice, claxon si airbag. Asadar, modulul coloanei de directie respectiv senzorul de rotatie ar trebui sa nu ma intereseze. Gresesc cumva?
     
  20. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Volanul de B6 are nevoie de 6 circuite la nivelul airbag-claxon(minim 2 sunt pentru claxon,restul pentru airbag).Daca inelul tau are 6,este ok.Corespondenta pinilor o gasim noi(mai dai o bere).
    Arata super bine chilotii cu piele perforata,dar si cu alcantara(desi cred ca este greu de intretinut)
     

Distribuie pagina asta