1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan la A4 B5 - Schimbare/Inlocuire volan

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de ovidiutm, 1 Aug 2010.

  1. Alade 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Dec 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B5 1995 1.8T ( AEB ) 150 CP
    azi...

    Am zis sa scap de volanul din prima poza cu unul in 3 spite cu 10 gaurele la audi a4 b5 1995 . plug an play fara probleme . Va multumesc tuturor care ati postat detalii a fost foarte usor sa filtrez piata pentru modelul potrivit .
     
  2. alinut

    alinut 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TFSI , 2005 , motor BPG / Audi A4 B8 2.0TFSI , 2009 , motor CDNB
    Bună ziua,
    Am reusit si eu să înlocuiesc volanul cu 4 spite de pe modelul A4 B5 1997 nonfacelift. Totul este OK cu excepția faptului că înlocuind blocul de lumini cu cel mai actual de facelift nu mai funcționează semnalizarea. Poate cineva să mă ajute ? Mufa de pe masina mea (care intră în blocul de lumini) se potriveste pe "noul" bloc de lumini, funcționează toate, excepție semnalizarea. Am o mufă pe actualul bloc de lumini care nu stiu ce rost are (foto incercuita cu galben). Nu are cineva schema mufei pentru airbag/claxon din partea spre bord (am mufa dar nu stiu succesiunea pinilor). Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iun 2015
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Mufa ce ai incercuit-o cu galben e mufa de semnalizare pentru blocul ce l-ai luat. Fostul tau bloc avea niste picioruse , 2 sus si 1 jos care facea legatura cu maneta de stergatoare, chiar unde se imbina. In mufa crem (daca imi aduc bine aminte) de pe maneta stergatoare ai iesirea pentru semnalizare, trebuie sa conectezi firele de acolo ce vin de pe cablajul masinii in mufa noua ce ai incercuit-o tu cu galben.
     
    Ultima editare: 9 Iun 2015
  4. alinut

    alinut 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TFSI , 2005 , motor BPG / Audi A4 B8 2.0TFSI , 2009 , motor CDNB
    Am înțeles. Ce bine că am intrat pe la dezmembrări si am cumpărat mufa aceea încercuita că nu o aveam. Nu aveți cumva o schema cu mufa pentru airbag/claxon partea dinspre bord. Mi-ar fi de folos succesiunea picioruselor. Am mufa si acolo dar nu am documentatie tehnica să stiu să o leg. Multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Iun 2015
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Spirala si mufa ce intra in spirala (si nu ma refer la cea de pe airbagul volanului) ai luat-o?
     
  6. alinut

    alinut 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TFSI , 2005 , motor BPG / Audi A4 B8 2.0TFSI , 2009 , motor CDNB
    Da da ....am tot ce trebuie....tocmai am rezolvat cu semnalizarea. Ai avut dreptate . Am legat firele la mufa din partea stangă (stergatoare parbriz) primele 2 de sus si ultima de jos....si am semnalizare. :)
     
  7. alinut

    alinut 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TFSI , 2005 , motor BPG / Audi A4 B8 2.0TFSI , 2009 , motor CDNB
    AM REZOLVAT si claxonul. A rămas conectarea airbagului....aici stagnez. Contează modul de legare? Atașez foto..... Nu știu cum să leg firele încercuite cu portocaliu la cele care sunt încercuite cu galben.......Please help.:crying:
     
    Ultima editare: 10 Iun 2015
  8. alinut

    alinut 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TFSI , 2005 , motor BPG / Audi A4 B8 2.0TFSI , 2009 , motor CDNB
    Azi am legat airbagul....am șters erorile....totul este OK. Mulțumesc celor care m-au ajutat în special mulțumesc la ovidiutm. Succes tuturor.
     
  9. Sidukaa

    Sidukaa 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi 1.6 (AHL) 1996 Audi 2.0 TFSI (BWE) 2007
    Salutare. De curand cineva mi-a oferit la un pret bun un volan sport in 3 spite pentru a4 b5, nfl. MENTIONEZ CA din ce mi-a spus baiatul volanul a fost luat de pe un a6 din 2000 de 2.5. Volanul are pe airbag cele 10 puncte mari in jurul stemei,nu multe si mici cum au cele de facelift (o sa pun si poze) si are si comenzi, in stanga plus si minus dreata tot plus si minus.
    Pe b5 nfl 1996 se potriveste oare?

    Poze aici
    http://imageshack.com/a/img903/4548/kw2Tiy.jpg
    http://imageshack.com/a/img908/5659/kp6Br7.jpg
    http://imageshack.com/a/img907/2258/xdYgM4.jpg
    http://imageshack.com/a/img905/3046/i37xcN.jpg
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sidukaa citeste postul #261. :)
     
  11. Sidukaa

    Sidukaa 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi 1.6 (AHL) 1996 Audi 2.0 TFSI (BWE) 2007
    @audi66
    eu doream sa ma asigure cineva, nu sunt super in tema cu acel volan si la ce mi-a zis omu ala. am zis sa nu fiu Bula, oricum sunt acum :)) si am zis sa cer o parere concreta :)
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai colegul Alade a zis clar ca tipul acela de volan este plug&play pe B5. Nu e destul de concret ? :)
     
  13. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Se potriveste plug&play.
    Doar ca butoanele pentru cutie (+ si -) vor fi in plus.
     
  14. Sidukaa

    Sidukaa 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi 1.6 (AHL) 1996 Audi 2.0 TFSI (BWE) 2007
    Dupa cum spuneati... nu se potriveste plug&play deoarece gaura unde trebuie sa intre axul coloanei este mult mai mare decat ce am eu pe masina
     
  15. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Și asta nu e singura diferență. Spor.
     
  16. Sidukaa

    Sidukaa 4th Gear Member

    Înscris:
    18 Mai 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi 1.6 (AHL) 1996 Audi 2.0 TFSI (BWE) 2007
    da, ai dreptate Ovi.
    Acel tip de volan se potriveste de la 98 in sus, asta zic ca sa fie lumea atenta la ce cumpara
    P.S mi-am luat volanul potrivit, in 3 spite, frumos fara spira, ca s-a potrivit a mea (montata si demontata fara bataie de cap daca stii pasii) la un pret de 320 de lei
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cine a schimbat volanul de b5 1995-1997 cu unul de facelift cu spirala cu tot, cum a rezolvat montajul claxonului?
    Intreb pentru ca nu am facut asta niciodata
    95-97 are spirala pronsa de volan si are 2 mufe ce merg catre instalatia masinii, una rosie si una neagra.
    Mufa rosie are 2 pini pentru airbag.
    Mufa neagra cu 5 pini, are doar 1 pin populat pentru claxon.

    [​IMG]

    Spirala de facelift in schimba are o singura mufa cu 5 pini, in care sunt 4 populati:
    -pinul 1 si 2 airbag
    - pinul 3 si 4 claxon.
    [​IMG]


    Pentru ca aici sunt 2 pini, intervine dilema mea. De unde iau un al doilea pin pentru claxon? Si pe ce pozitie intre, pe 3 sau pe 4?
     
  18. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Un pin il legi la masa, unul merge catre claxon. E simplu de identificat.
     
  19. rdspike

    rdspike 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Oct 2012
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B5 Berlina , 1.9TDI , 2001, motor AJM 155 Hp
    Salutare

    As vrea sa stiu daca are cineva volanul acesta montat pe B5 dar in acelasi timp sa functioneze si tempomatul si un player Kenwood din comenzi.
    Vreau sa il cumpar si as vrea sa stiu ce trebuie sa mai cer la el ca sa pot face adaptarea. Masina mea este un A4 B5 Facelift 2001 1.9 cod motor AJM. Maneta de tempomat o am deja dar nu este montata
    In pret am inclus volanul cu spira si airbag + comenzi volan. Am nevoie de un raspuns urgent ca sa nu pierd volanul ca se dau repede, in general.
    Stima

    Poza cu volanul:

    64873388_4.jpg
     
  20. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Am montat unul identic pe a4b5, se potriveste, dar nu am reusit sa-i fac comenzile functionale. Din el ies 2 fire, unul maro si unul negru, ambele intra in spirala, dar mai departe nu stiu unde sa le duc. Inca mai caut schema de montaj. Am radio original audi concert.
     

Distribuie pagina asta