1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan la A4 B5 - Schimbare/Inlocuire volan

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de ovidiutm, 1 Aug 2010.

  1. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    Aha... Am inteless, mersi mult! :)
     
  2. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    Salutare ! Am măsurat axul pe nute la volanul meu si are 17,5 iar cel de mai sus are 32, deci nu se potrivește
     
  3. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Se potriveste daca schimbi coloana de directie, spirala airbag si cochilia volanului.
     
  4. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    Asta stiu ... Dar mai sus citisem ca se potrivește fără nici o modificare
     
  5. mario79

    mario79 6th Gear Member

    Înscris:
    11 Dec 2011
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a 4 ,1.9 tdi ,1997
    Asa este.....citeste draga teofil.
     
  6. sorin93 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Aug 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 143cp CAGA - 2010
    Salutare! Implica ceva probleme montarea unui volan sport in 3 spite de facelift, din 2000 cu ESP pe un a4 din '98? Mentionez ca am volan in 4 spite identic cu cel de facelift, problema fiind ca nu am ESP.
     
  7. Romeo_79

    Romeo_79 Gold Member

    Înscris:
    12 Iul 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    A4 Allroad 2.0 TDI 177 CP CGLC 2013
    Sunt nevoit sa inlocuiesc airbag-ul unui volan S-Line (10 puncte mari in jurul emblemei).
    Am gasit un airbag (pe o masina din '99,cu comenzi pe volan) care arata identic cu cel descris mai sus, cu exceptia ca mufa are mai multi pini, iar mufa de la airbag-ul pe care trebuie sa-l inlocuiesc are 2 pini.
    Cum as putea proceda in acest caz?
    Multumesc.

    20160616_151345.jpg 20160617_213152.jpg
     
  8. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Airbagul are tot 2 pini, ceilalti sunt de la alte functii, posibil de la claxon. Mufa se poate inlocui cu cea de pe masina, dar nu stiu daca spirala e compatibila. Teoretic ar trebui sa mearga cu unele mici modificari ale instalatiei electrice din volan.
     
  9. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    Salutare baieti ! Am gasit un volan pe net de vanzare dar nu are airbag si nu imi pot da seama daca se potriveste pe masina mea din 97 ,adica nu imi pot da seama daca este plug&play cum am citit aici. atasez o poza ,poate cineva priceput isi poate da seama..
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Pai si noi de unde sa stim ce volan ai tu acum pe masina?
    Am zis de 100 ori pe forumul asta, B5-urile din 1997 au suferit modificari majore la multe elemente, atat interior, cat si exterior. Exista 3 modele de B5, complet diferite - nicidecum facelift si nonfacelift. In ce priveste volanul in 1997 se gasesc si in varianta veche (95-97) si in varianta noua, (98-01). Noi (si prin noi ma refer la mine, ca nu iti stiu masina) nu avem de unde sa stim ce ai tu pe o masina fabricata exact in anul de tranzitie.
    Pentru ca banuiesc ca tu acum ai volan in 4 spite, te uiti pe airbag-ul tau:
    - daca ai airbagul cu sigla audi neagra, e model 95-97
    - daca ai airbagul cu sigla audi cromata, e model 98-2001
    Na, de aici iti raspunzi tu.

    Volanul din poza ta e de 98-2001 din simplul motiv ca spirala e separata de volan, nu impreuna la la 95-97.
     
  11. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    eu am volan d-ala din 95 ca de audi 80. si ma gandeam ca asta din poza e volan d-ala plug in play de s-line doar ca nu are airbarg..
     
  12. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Oricum ar fi mi se pare o afacere proasta sa cumperi:
    - volan separat
    - airbag separat
    - spirala separat
    Apoi sa te muncesti sa montezi spirala de volan, apoi sa constati ca nu ai toate suruburile, sau ca ai un fir smuls, sau spirala e defecta, sau e ceva ce nu e din acelasi film si nu se potriveste.
    Cumpara volanul complet pentru ca:
    - va costa mai putin
    - vei plati un singur transport
    - nu vei avea asamblat lego cu riscuri sa nu ai tot ce ai nevoie
    - nu ai batai de cap si tot ce trebuie sa faci e sa il montezi. Plug&play chiar.

    Pe prima pagina a unuia din anunturile mele aveai pozele astea. Se vede clar:
    - gaura centrala e mai mare
    - spirala e atasata de volan
     
  13. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    Salutare baieti ! Stiu ca volanul acela in 3 spite cu 10 buline este plug&play pentru masina mea din 97. Dar am gasit un volan si anume acela cu multe buline mărunte in jurul emblemei care are aceeasi dimensiune la con ca cel ca de Audi 80 de pe masina mea.. Atasez pozele cu dimensiunea.. Probabil îmi scapă ceva de aceea v-am si întrebat, omul spune ca se potrivește.
     
    Ultima editare: 31 Ian 2017
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    pune poze cu volanul cu care spune omul ca se potriveste. Atat din fata, cat si din spate.
    Omul probabil iti spune orice vrei tu sa auzi...
     
  15. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    Cu spatele am impresia ca nu mi-a dat . Atasez toate pozele care mi le-a dat el.
    El mi-a spus ca ,daca nu se potrivește il trimit retur si imi plateste si transportul plătit de mine la primire.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Cum ziceam... iti spune ce vrei tu sa auzi. Ce garantie ai tu ca ti-l ia inapoi? Ca de potrivit iti spun sigur ca nu se potriveste!
    Lasand deoparte diferenta de la diametrul gaurii... te intreb pe tine ce faci cu spirala? Cum o prinzi? O folosesti pe cea care o ai acum? Stii ca vine jos cu tot cu volan? Stii ca nu o poti fixa de volanul asta?
    Repet, trecand peste diferenta de diamentru, volanul din poze merge cu alt tip de spirala. Ca sa montezi la tine alt tip de spirala iti trebuie si alte modificari: cablaj spirala, cablaj airbag, cochilie inferioara si cochilie superioara, bloc de lumini, maneta stergatoare, modificarea instalatiei elctrice a acestora si evident, alta coloana sau adaptor. A, si parca nu se potriveste nici contactul direct, trebuie modificat daca schimbi coloana...
     
  17. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    pff... la spirala ma gandeam si eu ... ca am vazut ulterior cum arata pe spate. oricum, l-am refuzat, am sa mai caut in continuare . mersi, ovidiu !
     
  18. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    Volanul de mai sus se potriveste la faceliftul meu din 2000? colegu ~teofil~ cine e vanzatorul?
     
  19. teofil

    teofil 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Ian 2016
    Locație:
    valenii de munte
    Masina:
    audi a4 b5 1.8 20v
    Din câte știu eu se potrivește. Nu mai stiu cine era vânzătorul, am postat pe un site (nu stiu daca am voie sa le fac reclama ) si am primit mai multe oferte .
     
    dcaramarin apreciază asta.
  20. Horus

    Horus 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Mar 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4B7 2.0TFSI Quartz Gray Metallic(LY7G)
    Intampin si eu o problema destul de ciudata.Am cumparat un volan se S cu tot cu AIRBAG,insa fara spirala.Am desfacut spirala de pe volanul meu(model '96,volan in 4 spite) si am montat-o pe volanul respectiv.Totul fara probleme.
    Montez volanul de S pe masina,prindere cu piulita,potrivire perfecta.Conectez firele,nici o problema.Cand vreau sa montez AIRBAG-ul,nu se aseaza de nici o culoare in volan.Adica partea stanga ramane suspendata mai sus si nu se potriveste la surubul de prindere.
    De unde nepotrivirea?!Volanul s-a potrivit cu spirala si cu coloana de directie insa nu se potriveste cu AIRBAG-ul!!!!
    Airbag-ul fiind cel cu 10 puncte mari la fel ca cel din poza(imprumutata).O idee careva?
     

Distribuie pagina asta