1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan la A4 B6 - Tutorial Montare volan S-line model B7 / B8 / TT pe A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de taz, 28 Aug 2008.

  1. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Salut,
    Am luat si eu un volan de B7 cu 4 spite si comenzi pe volan. Am gasit si airbag dar nu stiu daca se potriveste. Este de pe un A6 C6, in 4 spite si comenzi. Codul volanului este: 4F0 419 091 DB 1KT iar volanul meu are codul: 8P0 419 091 BG 1KT
    Poza airbag:

    1.jpg
    2.jpg
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca citesti doar pagina asta si te uiti la poze ar trebui sa poti determina singur raspunsul.
    Catalin, nu-i asa ca iti vine sa stergi posturile pe care oricum nu le citeste nimeni ?
     
  3. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    S-a mai raspuns. Pentru fiecare caz in parte. Si am tot citit pana mi s-a facut capul calendar si n-am mai inteles nimic.
    In fine, o sa mai citesc si maine. Poate sunt prea obosit acum sa inteleg.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Esti obosit. Ai toate informatiile aici in acest topic si in celelalte topicuri din aria A4 B7 sau A6 C6 de exemplu.
     
  5. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Toti vor sa fie siguri, sau la nevoie sa arunce responsabilitatea pe altcineva : tu mi-ai zis asa.Eu inteleg ambele variante, insa in cazul unui retrofit nereusit, senzatia este nasoala.
    @Caracal : nu am cautat codul de volan, insa daca zici ca-i de B7 100%, merge airbag-ul ala.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  6. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Nu caut sa dau vina pe cineva.
    @Catalin_1987 : aici este problema. Volanul este de B7, dar airbagul pe care ma gandeam sa il iau este de A6.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Unele piese sunt interschimbabile. Chiar daca volanul este de la un anumit model de Audi airbag-ul de la alt model de Audi se potriveste la acel volan si invers. Eu acum am (ca am mai multe modele de volane si airbag-uri care le schimb intre ele) volan pe masina de Audi TTS Mk2 (8J) cu airbag de A3 8P. Ai inteles acum ?

    Invata repede aceste lucuri ca o sa te ajute pe viitor cand o sa vrei sa faci retofituri sau diverse reparatii (si nu numai) si nu are cine sa-ti raspunda. De asta ti-am spus sa citesti tot forumul pentru ca sunt niste legaturi intre toate topicurile din acest forum si cand pui informatiile cap la cap o sa descoperi ca lucrurile nu sunt asa de complicate cum par.
     
    Caracal apreciază asta.
  8. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Vorbeam la modul general, nu numai in cazul tau.
    Un retrofit sau o reparatie se poate face in 2 feluri :
    -nu citesc si ma arunc la cumparat/platit -fie cheltui bani si nu-mi iese/fie platesc mai mult decat trebuie.
    -ma informez suficient inainte si ma apuc de cumparat cu temele facute : -99% imi iese si platesc cat trebuie.
    Saptamanal primesc Pm de la unul altul ce s-a apucat sa desfaca masina si s-a blocat din diverse motive.Pentru 99% dintre ei solutia este pe forum, insa nu au citit, sau nu au citit tot.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
    Caracal apreciază asta.
  9. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Eu inteleg ce spuneti voi, inteleg si supararilor adminilor. Nu e asta primul forum pe care postez. Dar e primul pe care am reusit sa fiu atat de incapabil incat sa imi trebuiasca mutate mai multe mesaje scrise in categorii gresite. Inteleg munca moderatorilor pentru a pastra forumul curat si plictiseala care se instaleaza atunci cand o faci de nenumarate ori. Incerc sa ma adaptez si aici, dupa ce am "activat" 4 ani la fabia.
    Revenind, sa zicem ca sunt mai atehnic. E greu sa inteleg unele chestii. Da, nu vreau sa fac vreo prostie pentru ca nu ma dau banii afara din casa. Am inteles ce imi trebuie, am vazut codurile. Am citit si aici, am citit si pe alte forumuri. Dar mufa aia de la airbag mi-a dat cu virgula. Nu-i problema, mai caut. Abia astept sa termin si sa scap de volanul actual care imi ramane pe mana :)
     
  10. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Care-i baiul cu mufa?
    Ai luat spira de B7?Ai luat mufa din spatele spirei?Ai calculator de B7 cu R sau Q in coada?
    Daca nu vrei comenzi functionale, iei o spira de B7 si mufa din spatele ei si ai terminat povestea.
    Nu-i vorba de suparat pe cineva, tu esti cel ce sta cu piesele in mana si cu banii dati.Urmareste tutorialul de montare volan facut de CMG.Ai acolo coduri, poze, proceduri.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  11. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Tutorialul este foarte bun si nu cred ca asta o sa fie problema. Nu am spira si nici calculatorul, probabil din cauza asta mi se pare mai greu, pentru ca nu inteleg ce mufa se schimba cu cea cumparata separat, pe cod. Si ce intra in mufa respectiva. Lasa ca ii dau eu de cap :)
    Multumesc.
     
  12. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Bun...ai nevoie de spira de B7 sau A6 4f cu 12 circuite(daca vrei comenzi).Pe langa spira, mai ai nevoie de mufa din spatele ei de la cablajul de airbag(dreapta spate), ce este diferita de cea de B6, insa pinii se potrivesc in mufa noua.
    Calculatorul iti trebuie cu R sau Q in coada, codari....si...gata.
     
    Caracal apreciază asta.
  13. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Am luat azi calculatorul de coloana cu terminatia Q si spira cu terminatia A. Amandoua sunt de pe un B7 cu comenzi. Sunt sigur ca sunt OK. Problema mea a fost (cred) ca nu intelesesem ce mufa schimb cu cea comandata separat (cea in care trebuie mutati pinii - pinii carei mufe?!). Intelesesem ca cei care vin in mufa galbena a airbagului. CRED ca acum am inteles ca trebuie mutati pinii din mufa care vine din...bord si intra in spira acolo unde ai zis tu. Saptamana viitoare vine mufa si o sa testez eu pe unde vine :)
     
  14. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Si eu am avut aceeasi nedumerire. Se cumpara separat mufa cu 4 pini care intra in spatele spirei noi. Mufa cu 4 pini de B6 se potriveste doar pe spire de B6 (cu sau fara comenzi). Daca folosesti spira de B6, problema se muta de la mufa cu 4 pini din spate la cea cu 12 pini din fata: catarile/exteriorul mufei cu 12 pini trebuie taiate ca naiba si trebuie schimbata ordinea pinilor.
     
    Caracal apreciază asta.
  15. claudyu80

    claudyu80 2nd Gear Member

    Înscris:
    26 Iun 2011
    Locație:
    Petroșani
    Masina:
    AUDI A4 B9 3.0 quattro
    Salut,
    O mica dilema:
    Merge montat pe A4 B6 volan cu comenzi de la audi A3 an 2009 ?
    Merge montat pe spira de la A4 B7 ce suporta comenzi ?
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Raspunsul este da la ambele intrebari
     
    claudyu80 apreciază asta.
  17. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Daca volanul este cel din poza, trebuie sa ii acoperi gaura din stanga(cea de langa ax).

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
    claudyu80 apreciază asta.
  18. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Salut. Daca reusesti sa iti faci functionala partea de comenzi pentru B6-le al tau, te rog spune-mi si mie cum, ca eu am o probleme cu partea de schimbat a posturilor radio si practic partea stanga a volanului nu imi functioneaza deloc.
     
  19. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    Revin si eu cu o problema. Da, am citit aici ce a zis @rotitza pe pagina 4, dar nu am inteles exact. Este aceeasi problema cu a lui @solidus snake .
    Am schimbat volanul, spira (terminatia A), calculatorul de coloana (terminatia Q). Am pus si tempomat. Totul functioneaza cum trebuie, fara erori, mai putin comenzile. Se aprind toate butoanele de pe volan, dar nu merge decat volumul (rotita dreapta). Rotita din stanga nu face nimic (ar trebui sa schimbe posturile). Nici o rotita nu face nimic cand apas pe ea.
    Calculatorul si spira sunt de pe un B7 cu comenzi pe volan. Volanul este din piele in 4 spite tot de pe un B7. Pe masina am RNS-D.
     
  20. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    @solidus snake , stii cumva daca masina ta a avut player aftermarket? A mea stiu sigur ca a avut. Au fost facutesi ceva improvizatii pe acolo pentru a folosit si o camera pentru mersul inapoi. Cred ca asta e la mine, dar cine mai stie cum trebuia sa fie? :)
     

Distribuie pagina asta