1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan la A4 B6 - Tutorial Montare volan S-line model B7 / B8 / TT pe A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de taz, 28 Aug 2008.

  1. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Masina mea are player original audi concert II cel cu care a iesit din fabrica. Si tot nu inteleg de ce nu vrea sa comunice cu partea stanga a comenzilor!!!
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Din moment ce merge o parte, semnal se primeste. Eu as verifica mufa/firele care pleaca din modulul electronic al volanului la partea de comenzi care nu merge.
     
  3. Caracal

    Caracal Bronze Member

    Înscris:
    10 Mai 2016
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, B6, AWX, 2002
    @solidus snake spunea undeva mai in spate ca a verificat cu VCDS-ul si ii detecteaza apasarea butoanelor. Eu nu am testat, dar sigur "mi le vede" si mie. Am impresia ca suntem in aceeasi situatie. Doar ca la mine stiu ca s-a umblat la player. Masina a venit cu RNS-D, apoi s-a pus ceva aftermarket si cu o camera de mers inapoi, apoi iar RNS-D. Nu stiu in schimb ce s-a facut pe acolo, ce s-a taiat, ce s-a legat la loc. Nici nu stiu cum ar fi trebuit sa arate.
     
  4. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Comenzile mele impreuna cu calculatorul si spira (tot ansamblul) le-am dat jos de pe b6-le meu si le-am probat pe un b7 si totul era functional! Deci comenzile sunt bune....altundeva sa fie problema! Dar unde?
     
  5. alinut

    alinut 3rd Gear Member

    Înscris:
    27 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0TFSI , 2005 , motor BPG / Audi A4 B8 2.0TFSI , 2009 , motor CDNB
    Salut,
    Mă puteți ajuta cu o nelămurire: ce se conectează la mufa incercuita din imaginea atasata ? Poza este de la o spirala la un A4 B6.
     
  6. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Mufa responsabila de incalzirea volanului.
     
  7. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Salut,
    Se poate pune acest tip de volan pe A4 B6 ? Am vazut ca airbagul are o singura capsa detonanta ca si B6 dar e mai bine sa intrebi. Multumesc
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu o sa fie complet compatibil. Nu o sa functioneze integral comenzile si cred ca nici macar luminate nu vor fi. Cum va functiona airbag-ul sau daca va functiona asta nu stie nimeni sa-ti spuna. Nu mai cauta sa faci experimente. Mergi "pe retete" consacrate adica pe exemple de volane care se pot monta sigur pe masina ta.
    Este scris in topic ce tipuri de volan poti monta. Nu mai scrie aiurea prin topicuri care nu privesc masina care o ai pentru ca sa nu fiu nevoit sa-ti tot mut mesajele sau sa le sterg asa cum ar trebui. De ce nu citesti nu inteleg. Cel mai nou volan care il poti monta la masina ta il gasesti in topicul masinii colegului Catalin_1987, topic care exista in aria masina mea. Ti s-a mai spus sa citesti tot forumul dar nu vrei sa faci nici cel mai mic efort pentru asta.
     
  9. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Volanul ala are 2 capse : una intra in spatele airbagului si cealalta in lateral.
    In opinia mea, volanul ala este incredibil de urat si nu merita efortul.

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  10. Dany04 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Oct 2015
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A4, 1,9 TDI 2002
    Salut,

    Am citit cateva topicul dar nu am gasit ceva care sa fie asemanatoare cu problema mea.

    Stie cineva ce as putea sa fac in cazul in care strange volanul ? mai amanuntit sa va zic ce am patit:
    - am desfacut/demontat volanul pentru un retrofit adica am vrut sa schimb maneta de BC, am demontat si acele plastice dar nu am mai terminat si am montat totul asa cum era inapoi si am montat volanul la loc.
    Problema e ca acuma volanul e prea strans si la un moment dat cand virez e prea strans asa ca la o curba mai mare trag mai tare dar a apoi cand se deblocheaza virez brusc. Am observat ca volanul are urme rotunde cauzate de masca din plasic. Ce ma sfatuiti sa fac ?
     
  11. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da jos iar plasticele care il inconjoara, apoi vezi ca ai dedesupt un surub cu cap imbus care tine ansamblul de manete.
    Desfa-l putin, apoi impinge ansamblul de manete/calculator la locul lui pe coloana volan, dupa care strange-l inapoi.
    Acum l-ai strans prea inspre inafara.
     
  12. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    La ansamblul manetelot se afla un surub tip imbus care fixeaza ansamblul de axul volanului. Desfa putin surubul si impinge ansamblul manetelor spre ax (in interior) si apoi strange acel surub. Bafta
     
  13. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Ai grija si cand pui masca de plastic din 2 bucati din spatele volanului, eu am avut-o trasa prea in afara si freca volanul in ea :) dupa ce o pozitionezi, uita-te din lateral sa vezi ca exista oarece spatiu intre ea si volan.
     
  14. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Cu schema pinilor pt un B6 cu comenzi volan ma poate ajuta cineva? e vorba de cablul dintre spira de volan (mufa cu 12 pini) si volan/airbag. Un prieten a cautat in ELSA si n-a reusit sa gaseasca.
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    In topicul asta ai raspunsul si in topicul despre volane la A4 B7.
     
  16. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Salutare. Acest model de volan se potriveste pe b6!? Am spira cu 12 pini (donatoare de pe un B7) si calculator cu terminatia Q. Si ma poate ajuta cineva cu un cod de airbag pentru volanul respectiv. Multumesc :-) :-) :-)
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Volanul se potriveste fara probleme la tine dar cand montezi airbag-ul va trebui sa anulezi un stage pentru ca tu ai un singur stage si airbag-ul pentru volanul ala este dual stage. Ce inseamna asta s-a mai scris pe forum de zeci de ori pana acum. Tot intrebi si tot nu ai invatat. Despre coduri cauta si tu aici pe forum si pe net ca sunt compatibile mai multe tipuri de airbag-uri la volanul ala inclusiv de la A3 8P, A4 B7 si B8, A5, A6 C6.
     
  18. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Fara A4 B8,restul sunt compatibile.
    Acela este un volan de generatie B7, iar airbagul de B8 are prinderile usor diferite (am pus poze in topic).

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk
     
  19. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Am inteles. Multumesc pentru confirmare baieti. Am citit in acest topit despre faptul ca trebuie anulat al doilea stage si am sa o fac. Acum sa incep achizitia volanului si cautarea de airbag tot in 3 spite pentru montare. :-) :-) :-)
     
  20. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    De ce nu le iei impreuna? volanul il iei pe nimic, dar de multe ori airbagul este mai scump decat la pachet.
     

Distribuie pagina asta