1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan la A4 B6 - Tutorial Montare volan S-line model B7 / B8 / TT pe A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de taz, 28 Aug 2008.

  1. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Eu zic sa faci rost de un multimetru pentru a verifica ce pini unde se duc. Sunt cateva fire, nu refaci toata masina. Vezi schemele si te uiti cu atentie care unde trebuie sa mearga. Nu inteleg de ce te-ai complicat atat cu airbagul. Daca ai spira de B7, trebuie si mufa care intra in ea cu 4 pini, 2 ramanand liberi. Dincolo la mufa care intra in spira nici nu ar fi fost cazul sa umbli daca era cablaj de A4 sau A6. Daca e de A3 parca trebuie mutat ceva, lucru pe care il faci si il identifici cu multimetrul sau urmaresti firele. Daca ai cu ce impinge pinii, ii poti scoate pe toti din mufa care intra in spira si ii pui apoi in ordinea necesara conform pinout-urilor de pe topic.
     
  2. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Se pare ca ne-au luat-o ungurii înainte

     
  3. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Parerea mea e ca e hidos, mai ales pe B6.
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Nu ungurii, ci rusii.
    Si avand in vedere ca merg doar scroll-urile de volum up/down si cel de next/prev... nu vad cu ce e mai bun volanul de Q7 decat unul de B7.
     
    DonDoneL apreciază asta.
  5. DonDoneL

    DonDoneL Gold Member

    Înscris:
    26 Oct 2016
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    A4 1.8T AVJ Stage 2 QUATTRO 02'
    Rușii au facut chiar ceva mai mult de atat

     
  6. alecsdani

    alecsdani 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2013
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    AUDI A4 B6 ,1.9TDI, AWX, 2002
    Vreau sa fac retrofit la al meu A4 B6 cu un volan de A4 B9. Am luat spira de B7 si calculatorul cu codurile astea spira 4E0953541A iar calculatorul de coloana 8E0953549Q. Am facut single stage, calxonul sa functioneze dar nu reusesc comenzile sa le fac functionale. Am cumparat modul = emulator dar problema este ca nu stiu care este pinul de masa, plusul si Lin-ul (CAN-ul). Imi puteti spune va rog care ar fi pinii responsabili ? Din ce am mai citit ar fi 7 = masa, 9 = LIN iar 10 plusul de 12V.
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Greu cu enuntul logic al intrebarilor, fara suparare. Invatati sa puneti intrebarea corect pentru a fi ajutati.
    Care diagrama a pinilor vrei: cei din cablajul airbag sau cei din cablajul spirei ce ai cumparat-o adica cea cu litera Q la sfarsit ?
    Daca vrei diagrama firelor din spira iti trebuie informatia din ELSA.
    Ai detaliate explicatiile aici pe forum pana caut eu prin calculatorul meu. Adica te duci si citesti in aria how to si in aria A4 B7. In plus ai diagramele si aici in topic.

    L.E. 1:

    Citeste aici: https://www.drive2.ru/l/1011230/ traduci cu Google Translate

    Si poate iti este asta de folos. Este de la Audi A4 B7. MFC=multifunction connector, a flat black connector; SW=steering wheel = spira.

    MFC----------Yellow SW hub connector
    1-------------9
    2-------------8
    3-------------1 (Horn ground by the way)
    ___________2 (Horn relay +)

    Citeste si aici: https://www.audizine.com/forum/show...ering-Wheel-Swap-Different-Connectors-Problem

    Si mai ai si acest tutorial: http://www.diyaudi.com/Home/Entries/2011/4/27_Audi_Multi-Function_Steering_Wheel_Retrofit.html care se regaseste chiar si in acest topic atasat la pagina 15

    L.E. 2:

    Bun. Deci nu ai citit topicul si l-am citit eu pentru tine. In acest topic la pagina 15 in acest mesaj #281 exista toate diagramele de care ai nevoie.
    Si mai ai si acest tutorial: http://www.diyaudi.com/Home/Entries/2011/4/27_Audi_Multi-Function_Steering_Wheel_Retrofit.html care se regaseste chiar si in acest topic atasat la pagina 15. De ce nu cititi forumul inainte sa puneti intrebari chiar nu inteleg. Daca vi se sterg mesajele, scrise aiurea si inutil, va suparati.
     
    DonDoneL apreciază asta.
  8. alecsdani

    alecsdani 3rd Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2013
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    AUDI A4 B6 ,1.9TDI, AWX, 2002
    Multumesc pentru raspuns. Me imi trebuiau pinii din cablajul spirei pentru ca folosesc un emulator. Am citit de la pagina 17 si nu gasisem nimic in legatura cu asta.
     
    DonDoneL apreciază asta.
  9. bcosmin

    bcosmin 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4 B6,1.9TDI,2003 / Q5 8R 2.0TDI 2017
    @alecsdani te ajuta poza de mai jos. Poza este pentru Audi A4 B8, insa e acelasi layout si la A4 B6 - B7.

    upload_2022-1-6_12-22-49.png
     

Distribuie pagina asta