1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan Multifunctional - Comenzi volan - Volane compatibile si inlocuire la A3 8L

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de catalinmiti, 10 Dec 2011.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Mai ataseaza inca odata link-ul pentru ca nu este functional/vizibil/nu se poate accesa. Sa vad si eu ce volan ai cumparat si iti spun eu cum trebuie sau ce trebuie sa faci ca sa il ai functional.

    Citeste cu atentie si acest topic integral unde ti-a fost mutat mesajul si unde trebuia sa scrii initial. Data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite.

    O zi buna
     
    Ultima editare: 1 Dec 2012
  2. bluewave

    bluewave 1st Gear Member

    Înscris:
    31 Dec 2007
    Locație:
    Bucharest
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI ALH (micul verde)
  3. BV19MAX Guest

    Salutare, ce volane se mai potrivesc pe A3 8L? Am o oferta de volan modelul asta la pret bun: http://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=1596258&d=1280933328 Diferenta este ca cel care se vinde are si padele pentru cutia de viteze, dar alea intentionez sa le folosesc pentru altceva. Nu o sa pun spirala pe coloana de directie, voi face 2 module wireless, unul in volan, celalalt in coloana. CD Player-ul nu mai este cel original deci oricum nu se potriveau comenzile.

    Multumesc anticipat.
     
  4. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Merge sa-l montezi dar cel din imagine are dual stage la airbag si tu ai single stage. Montezi doar single stage la airbag si se face o punte/strap ca sa nu apara eroare in bord si la diagnoza ca nu sunt conectate ambele mufe ale aibagului la masina. Bafta.
     
  5. BV19MAX Guest

    Eram curios daca este vreo diferenta la dintii de pe coloana de directie. Sa nu umblu cu bucsi sau alte improvitatii, ca este totusi vorba despre volan, si la directie/frane nu ma joc.
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu, din cate stiu eu nu sunt diferente pentru ca la tine este identica coloana ca la B6 si implicit B7. Oricum, sa faci o proba, ca sa vezi daca intra, dureaza fix 5 minute. Bafta
     
    Ultima editare: 7 Dec 2012
  7. BV19MAX Guest

    Aha. Eu am modelul de volan in 3 spite, din piele.
    Airbag-ul este prins cu cleme sau cu suruburi in spate?
     
  8. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu conteaza modelul de volan, coloana pe care intra este la fel. Asta nu mai stiu, cu ce este prins airbag-ul. Bafta.
     
  9. BV19MAX Guest

    Aveti idee cum comunica volanul cu calculatorul de coloana?
    Am achizitionat acest volan de la cineva si vreau sa-l montez pe A3-ul meu .

    Este pentru cutie automata cu padele, eu intentionez sa fac sa functioneze CC-ul pe padele, dar nu vreau sa modific comenzile actuale, as prefera sa fac un modul cu microprocesor si emitator wireless in volan si unul in coloana de directie.
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Dec 2012
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Volanul care l-ai achizitionat nu o sa-l faci sa comunice niciodata cu tipul tau de masina in mod complet, din pacate, pentru ca este de la un model de masina care transmite informatia prin impulsuri magnetice.
    O sa-ti mearga doar catva butoane, ti se va lumina si atat. Inainte sa achizitionezi acel volan trebuia sa intrebi si sa citesti intens forumurile din afara. Bafta.
     
  11. BV19MAX Guest

    Daca functioneaza prin impulsuri este si mai bine. Tocmai ce l-am desfacut, este construit in jurul unui Atmel 844 (ATA6624, care de fapt este transreceiverul LIN). Problema se rezolva simplu in cazul meu. Am si butoane de tip push miniaturale, am si aparatura necesara sa confectionez alte placute sub butoane ca sa nu le stric pe astea ale volanului in caz ca voi vrea sa-l vand in viitor
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Dec 2012
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Atunci iti mai ramane sa identifici pinii care intra in mufa ta de pe spira. Trebuie sa asociezi fiecare pin din mufa gabena (mufa mama) cu pinii din mufa ta aflata pe spira (mufa tata).

    Tipul asta de volan echipeaza Audi A1, A3 model nou, A4 B9 2012 (B8 facelift mai bine zis) A6 C6 4G adica dupa 2011 si chiar A8 D4 asa ca este greu de identificat de pe ce masina provine ca sa stii exact corespondenta pinilor cablajului airbag si volan. Oricum, dupa cum vad, o sa te descurci tu ca sa il faci functional.
    Cel mai important lucru este sa identifici cei 12 V de care ai nevoie penru declansarea airbag-ului in principal ca sa nu ramai cu eroare permanenta la airbag. Restul sunt combinatii de fire care pot fi modificate cu putina munca. Cauta pe audizine.com si restul forumurilor din USA sau UK. Multa Bafta.
     
  13. BV19MAX Guest

    CD Player-ul nu mai este cel original, asa ca o sa adopt metoda wireless. Am niste module miniaturale care vor incapea in unul dintre locasurile airbag-ului.
    Firele pentru airbag sunt usor de gasit pe instalatia masinii mele. Trebuie sa gasesc un alt cablaj de volan ca al meu ca sa nu il stric nici pe al meu nici pe cel "nou".
     
  14. valiv

    valiv 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2012
    Locație:
    drobeta turnu severin
    Masina:
    A3 1.9 tdi 2003
    Buna ziua,
    Am un volan de pe A3 8P se potriveste pe A3 8L ?
    Va multumesc
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Feb 2013
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, se potriveste dar airbag-ul nu iti va fi functional pentru ca la A3 8P este arbag cu dual-stage (cu dubla declansare) si tu acum ai single-tage (cu o singura declansare).

    Data viitoare te rog foloseste functia Cauta a forumului si scrie mesajele in topicurile potrivite . Mesajul a fost mutat in topicul potrivit conform tipului tau de masina. Bafta.
     
  16. valiv

    valiv 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2012
    Locație:
    drobeta turnu severin
    Masina:
    A3 1.9 tdi 2003
    volanul este la fel ca cel de pe 8l doar ca este dat jos de pe un audi a3 8p.este model de a3 intermediarul acela cred ca stiti despre ce vorbesc
     
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Stiu despre ce vorbesti. In cazul asta este ok si se va potrivi daca are airbag cu un singur fir adica single-stage. Bafta.
     
  18. valiv

    valiv 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2012
    Locație:
    drobeta turnu severin
    Masina:
    A3 1.9 tdi 2003
    Multumesc mult Cristi.
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Noi 2015
  19. mandolin

    mandolin 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2015
    Locație:
    Alba
    Masina:
    A3,1.9 ASV , 2000
    Compatibilitate volan 3 spite s line a3 a4 a6 a8

    Salutare.

    am tot cautat informatii legate de compatibiliatea dintre volane la modelele de aceasi generatie: a3,a4,a6,a8
    Doresc sa pun un volan s line cu comenzi de pe un A6 2001 pe modelul meu: A3 2000;

    Stie cineva daca o sa se potriveasca? foarte important..pot lega airbagul? :)

    A facut cineva treaba asta?

    Stima!
     
  20. mandolin

    mandolin 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Noi 2015
    Locație:
    Alba
    Masina:
    A3,1.9 ASV , 2000
    Raspund singur: DA
    Se potriveste la butuc,mufa airbag..tot
     

Distribuie pagina asta