1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan multifunctional la A4 B7 - inlocuire volan simplu - inlocuire comenzi si padele cu altele crom

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de adinic, 20 Oct 2008.

  1. Mihail B

    Mihail B 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Oct 2017
    Locație:
    Solca
    Masina:
    Audi A4 B7 1.8T
    Buna...vin și eu cu o întrebare:
    Dețin Audi A4 b7 1.8t 2006 163cai
    Săptămâna viitoare o sa merg sa ii montez pilot automat...
    Vreau sa ii pun volan in 4 spițe cu comenzi pe el/volan tot de b7 din dezmembrări...
    Al meu tot în 4 spițe e doar că nu are comenzi pe el
    In afara de volan, ce ar mai trebui sa cumpar, cam care ar fi operațiunile de montare...și asi vrea să știu dacă airbagul meu fiind în 4 spițe vine pe volanul tot în 4 spițe numai că are și comenzi pe el/in felul ăsta iau volanul din dezmembrări mai ieftin.
    Mulțumesc mult!
     
    Ultima editare: 11 Oct 2017
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Airbagul potriveste si de pe volanul in 4 spite fara comenzi, tot de B7.
    Ai nevoie de calculator coloana directie de B7 compatibil cu comenzi pe volan (terminatie Q sau R), spira cu 12 pini, cablajele volanului. Bineinteles si cineva care sa le monteze/codeze/adapteze pe masina.
     
  3. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    salut!

    am citit tot topic-ul, au mai fost 2 colegi cu aceeasi intrebare, dar nu au primit nici un raspuns...
    eu am volan in 3 spite, cu comenzi, dar as vrea sa-l schimb cu unul de A6 C6 4F ce are in plus si incalzire,
    intrebarea mea ar fi:
    se poate plug and play sau mai am nevoie si de alte piese sau alte codari?

    Multumesc!
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Eu am montat pe B7 volan in 3 spite de pe C6, fara incalzire. Am codat/adaptat, totul a fost ok.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    mishu dupa atat timp tot nu citesti. Pe forum exista scrise toate modele de calculatoare pentru volan si ce suporta ele la tipul tau de masina. Tu ai nevoie de un calculator care suporta incalzire, asta daca vrei volan cu incalzire si acela cred ca este cu Q, R sau T in coada. Cauta pe forum ca s-a scris.
     
  6. mishu_

    mishu_ Bronze Member

    Înscris:
    24 Feb 2012
    Locație:
    Mioveni
    Masina:
    Audi A4 Avant B8, 2015, 2.0 TDI, CNHA, 190 CP, Quattro, S-tronic
    ok,
    deci teoretic in cazul meu calculatorul ar trebui sa fie cu Q, R sau T in coada, mai am nevoie de ceva pt a monta volanul de a6 cu incalzire?
    multumesc!
     
  7. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    mishu despre volan incalzit ai mai multe discutii aici: http://www.clubaudi.ro/threads/vola...l-b7-b8-tt-pe-a4-b6.23207/page-10#post-539502

    si aici: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Cruise_Control_Retrofitting_(8E) scrie clar ca doar astea 8E0-953-549-M, 8E0-953-549-P, 8E0-953-549-Q, 8E0-953-549-R suporta volan incalzit:

    si aici: http://www.clubaudi.ro/threads/pilo...se-cauze-si-rezolvari.718/page-12#post-290607 ultimul mesaj din pagina

    si aici: http://www.clubaudi.ro/threads/pilo...se-cauze-si-rezolvari.718/page-12#post-290607 este confirmat ca ce am eu ca si cod pe masina suprta volan incalzit

    Eu am pe masina codul 8E0 953 549 Q si din cate stiu eu suporta si acesta incalzirea in volan.

    Aici ai si codarile:http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Audi_A4_(8E)_Steering_Wheel#Adaptation

    Sfatul meu este sa cumperi cel care il am eu sau cel cu R la sfarsit pentru ca sunt cele Highline adica sunt cele mai complete si suporta toate codarile pentru masina ta conform si cu ce scrie in al doilea link.

    Sper ca acum ai inteles si nu mai este nevoie de alte explicatii. :)
     
    Ultima editare: 18 Noi 2017
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Iti trebuie calculator care suporta incalzirea si comanzi.
    T este pentru S/RS deci o sa ai probleme cu BC-ul ca la ala e pe volan, nu pe maneta.
    Q nu suporta incalzire, in ciuda aberatiilor de pe net si chiar de pe ross-tech. Am verificat eu pentru ca am vrut acelasi lucru ca si tine.
    Singurul ramas este cu R insa nu l-am avut in mana sa verific circuitele.
    Iti mai trebuie spira, cu incalzire.
    Si evident volanul cu incalzire.
     
  9. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Salutare. Am citit tot topicul dar nu am reușit sa îmi dau seama dacă exista ornamentele de crom pentru comenzi la volanul S-line de B7. Sau se pot lua de la cel de B8 dacă se potrivesc?
     
  10. Ionut B.

    Ionut B. 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 2007,2.0 TDI, BRD
    Salut. Nu stiu daca exista cromate pentru B7, dar eu am pus de B8 si se potrivesc.
     
    arazvan2002 apreciază asta.
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Exista si pentru A4 B7 mai bine zis se potrivesc de la alte modele de Audi butoane comenzi volan cu ornamente cromate. Cauta in ETKA.
     
  12. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    De fabrica nu au existat comezi cu margine cromata!Ca intre timp a aparut B8-ul si merg comenzile puse(nu te contrazic ca exista cod in Etka pentru ca nu am verificat) este alta poveste!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai dreptate si merci de corectie, din fabrica la A4 B7 nu au existat comenzi cu margine cromata dar merg si se potrivesc si de la A6 C6 sau A4 B8 sau A3 8P.
     
  14. zamolxez

    zamolxez Gold Member

    Înscris:
    14 Oct 2010
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    Audi A4 B7 2004, 2.0 TDI BRE (Ex BLB)
    Mulțumesc de răspunsuri. Ma apuc de cautat :)
     
  15. RaducuA4

    RaducuA4 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Ian 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI BPW 2006
    Băieții , mă ajutați cu niste sfaturi? Am acest tip de volan cu comenzi Mode , am pe b7 volan in 3 spițe cu comenzi Mode dar după ce am pus volanul pe mașină , comenzile nu funcționează . Ulterior am aflat că e nevoie de un modul pentru că să funcționeze comenzile. unde găsesc modul respectiv dacă nu se poate face nimic fara el?!mersi
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Daca o sa citesti acest forum in aria masina mea si toate topicurile despre volane de pe forum o sa afli. Bafta si spor la lectura
     
  17. nony_tripon

    nony_tripon 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2016
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi ,2.0 TFSI, (BGB),2007
    Salut..
    Pentru cei care vor comenzi pe volan atasez codurile compatibile pentru calculatorul de volan pentru un A4 B7. Numai bine

    FB_IMG_1520003951973.jpg
     
    nucugheri apreciază asta.
  18. Catalin_1987

    Catalin_1987 Moderator&Quattro Driver Staff Member

    Înscris:
    27 Mar 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4,1.9 TDI AVF,2003
    Vezi ca acolo este un mix intre codurile de B6 si cele de B7.
    Un calculator cu "N" spre exemplu provine de pe B6 si merge pe B7 doar pentru CC, nu si pentru Mfsw.

    Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
     
  19. nony_tripon

    nony_tripon 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Iul 2016
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi ,2.0 TFSI, (BGB),2007
    Salut,
    Lasand cateva zile masina in parcare intr-o zona semi-umbra, am gasit volanul parca piscat in zona de sus..
    Atasez o poza sa va dati cu parerea ce as putea face. Multumesc

    20180712_185356.jpg
     
  20. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Asta e, a crapat pielea de la caldura. De asta tot spun sa stati cu parasolar in parbriz. Oricum nu a crapat acum. Ai observat tu acum asta dar problema sigur e mai veche. Nu esti nici primul si nici ultimul care pateste asta. Il retapitezi si gata. Bafta.
     

Distribuie pagina asta