1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan multifunctional la A4 B7 - inlocuire volan simplu - inlocuire comenzi si padele cu altele crom

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de adinic, 20 Oct 2008.

  1. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Buna ziua, fiti amabili va rog, am si eu o mica intrebare pentru cunoscatori. Am un B7-2007 cu volan in 4 spite dar fara comenzi insa am pilot automat si packet bluetooth din fabrica. Unitatea radio/cd este un concert 2. Vreau sa cumpar un volan tot cu 4 spite sa pot muta airbagul dar cu comenzi. Exista vre-o sansa sa pot face swap-ul fara sa-mi trebuiasca computer de coloana cu terminatia Q sau R ? (adica pe echiparea mea e posibil sa-l am deja compatibil ? ) Daca se poate, mai trebuie si codarea ulterioara din vag-com ?Stima.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Faci diagnoza si vezi exact ce ai montat acum pe masina. Noi nu avem de unde sa stim exact ce ai pe masina fara diagnoza. Ai pus o intrebare inutila. Mergi la cineva care are diagnoza (de preferat cineva care face asta in mod frecvent) si poate sa vada exact ce calculator de volan ai acum pe volan. Iti trebuie si alta spira cu mai multi pini activi si alt cablaj airbag prevazut cu comenzi pentru volan. Si da, trebuie sa codezi ulterior pentru ca masina sa vada comenzile.
     
  3. Meianu Marian 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2016
    Locație:
    Olt
    Masina:
    Audi A4 , 2.0 TDI - BPW , 2007
    Salutare tuturor,
    Încep prin a menționa că am citit topicul în întregime însă vreau să mă asigur că nu vor exista probleme de compatibilitatea cu ''noul'' volan pe care doresc să îl achiziționez. Ideea este în felul următor. Actualmente am volan cu comezi în 4 spițe din fabrică. Vreau să cumpăr unul în 3 spițe. Am atașat o poză cu informațiile despre configurația actuală a calculatorul de steering.

    Atasez si seria de sașiu. WAUZZZ8E56A066822
    Mulțumesc mult pentru ajutor.

    received_278190846427559.png
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    8E0953549R - asta e codul de pe masina (cel putin asta imi da programul). Suporta si comenzi. Merg comenzile si cu asta cu Q la terminatie.
     
  5. Meianu Marian 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Aug 2016
    Locație:
    Olt
    Masina:
    Audi A4 , 2.0 TDI - BPW , 2007
    Super. Mulțumesc mult
     
  6. necsbv

    necsbv 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2019
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7/ 1.9 Tdi 2008
    Salut,
    am citit si eu la randul meu tot threads-ul si vreau doar sa ma asigur ca am inteles exact de ce am nevoie.

    Am un audi a4 b7 cu volan in 4 spite fara comenzi si cu tempomat si vreau sa fac schimbarea la un volan in 3 spite cu comenzi.

    Am inteles ca am nevoie de urmatoarele lucruri: volan+airbag, spira ( 12 pini) si calculator coloana?
    8E0 953 549 R sau Q la capat .acesta trebuie sa fie codul pentru calculatorul de coloana , pentru spira am nevoie de un cod si o terminatie anume?

    Multumesc anticipiat!
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ia calculatorul si spira de pe aceeasi masina si atunci nu dai gres.
     
  8. necsbv

    necsbv 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Iun 2019
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 B7/ 1.9 Tdi 2008
    Multumesc pentru raspuns
     
  9. bancaru

    bancaru 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Campina
    Masina:
    AUDI A4 B8 2.O TDI CAGA
    Salut,am un a4 b7 din 2007 la care vreau sa-i montez volan cu comenzi. Am gasit piesele necesare de la un a6 allroad din 2007.
    Problema este ca nu prea se potriveste calculatorul. Atasez poze cu piesele cumparate si vin cu rugamintea ca cineva sa imi spuna daca pot fi montate si adaptate in asa fel incat totul sa fie functional.
    Multumesc!
    Ultima poza este cu calculatorul meu existent pe masina.
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    De ce nu cumperi de B7 si vrei sa te complici ? E posibil sa fie diferente de pin-out, dar asta vezi in elsa.
     
  11. bancaru

    bancaru 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Campina
    Masina:
    AUDI A4 B8 2.O TDI CAGA
    Nu vreau sa ma complic,am zis ca e destul de simplu. Masina donatoare este a unui amic. Este posibil sa difere nr de pini la mufa calculatorului?

    Am mai gasit un calculator cu seria: 8E0953549L. Asta suporta comenzi volan ?
     
  12. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Tu pentru B7 ai nevoie de coduri la calculatorul de coloana cu 8E0...Q, R sau T, nu cu 4E0....
     
  13. bancaru

    bancaru 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2009
    Locație:
    Campina
    Masina:
    AUDI A4 B8 2.O TDI CAGA
    Ok, am inteles.
     
  14. Rosu Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2017
    Locație:
    Videle
    Masina:
    A4,1.9(BKE),2005
    Va salut si eu,
    Am pe masina volan in 4 spite, cu comenzi si calculator cu terminatia Q. As vrea sa montez volanul din imagine.
    Mai trebuie luat altceva in afara de volan si airbag ? Eu cred ca nu dar vreau sa fiu sigur :)
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Vezi daca ai aceeasi mufa la capetele cablului de airbag adica acel capat de la mufa de pe volanul cel nou sa fie compatibila cu mufa care o ai tu acum la volanul cel vechi. Si verifica daca trebuie modificat cablul de airbag adica daca trebuie relocatii pinii care intra in mufa din volanul model nou. Cum faci asta si este scris in mai multe topicuri aici pe forum.
     
  16. Rosu Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2017
    Locație:
    Videle
    Masina:
    A4,1.9(BKE),2005
    Am inteles. Am vazut postul colegului de mai sus cu volanul de TT si schita pinilor. Inca nu am luat volanul, o sa cer o poza cu mufa de la cablaj sa vedem cum arata. Mersi.
     
  17. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    N-ar trebui sa ai nici o problema, doar cu catarile mufei care intra in spira. Daca apare vreo problema, verifici firele comparativ cu cablajul tau cu un multimetru sau direct.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Razvan mai difera uneori mufele (si cele de pe volan si cele de la cablaj) nu doar cablajul si sigur trebuie taiate acele ghidaje de plastic. Am intalnit frecvent asta.
     
    arazvan2002 apreciază asta.
  19. Rosu Bogdan 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Oct 2017
    Locație:
    Videle
    Masina:
    A4,1.9(BKE),2005
    Am inteles. Pai il comand. Vedem dupa ce si cum. Ma gandesc sa scot mufa de pe volanul de b8.5 si sa bag pini aferenti in mufa mea de b7
     

Distribuie pagina asta