1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan multifunctional la A4 B7 - inlocuire volan simplu - inlocuire comenzi si padele cu altele crom

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de adinic, 20 Oct 2008.

  1. audia3 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2009
    Locație:
    calarasi
    Masina:
    audi allroad
    Buna ziua
    In urma montarii unui volan multifunctional pe un audi A4 B7 am intampinat urmatoarea eroare: 02071 local databus.
    Luminile pe volan se aprind dar nu imi merge nici o comanda. Am codat din modulul steering si din modulul de radio tot ce trebuia dar mai departe nu ma mai descurc.
    La mine in Calarasi e mai complicat cu tipii care stiu de toate. Daca poate cineva sa ma ajute cu aceasta problema. Poate mai trebuie sa codez alt modul sau altceva. Am citit toate postarile de pe cele 9 pagini dar nu am gasit rezolvari decat prezentate sumar.
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru a elucida problema ta trebuie sa citesti toate postarile si toate topicurile care au legatura cu problema ta chiar daca sunt scrise in alte arii:

    Deci, aici ai citit: http://www.clubaudi.ro/threads/vola...e-volan-s-line-model-b7-b8-tt-pe-a4-b6.23207/ sau aici

    http://www.clubaudi.ro/threads/vola...cutii-probleme-si-rezolvari.24399/#post-57641

    Chiar daca sunt de la alte masini ce scrie acolo se aplica si la tine. Daca nu te descurci, apeleaza cu incredere la colegii nostri din aria prestari servicii, colegi profesionisti si care stiu ce au de facut pentru ceea ce cauti tu. Bafta.
     
  3. vasi007 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2015
    Locație:
    ROVINARI
    Masina:
    A4,2.0,2007
    Salut ,
    Sunt posesor de audi A4 ,2.0, 140 cp, manual 6 trepte cod BPW, achizitionata anul trecut 2015 si am o problema legata de comenzile volanului.
    Masina am cumparat-o cu un volan multifunctional si padele dar niciuna din aceste functii nu este functionala. Vechiul proprietar mi-a spus ca ar fi functionat dar de o perioada nu mai functioneaza.
    La o scurta verificare sa vad daca masina are in dotare din fabrica aceste optiuni , am descoperit ca nu are aceste optiuni.
    intrebarea mea este :
    cum pot afla daca acel volan indeplineste condiitile de a fi functional, iar daca nu, care ar fi costurile pentru a beneficia de aceste optiuni adica sa fie functionale comenziile pe volan .
    Atasez si o poza cu volanul poate poate va ajuta la ceva.

    20151231_123115.jpg
     
  4. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cutie manuala si padele ? Ala nu este volanul original al masinii, cel mai probabil provine de pe un A6 C6, A4 B8 sau A5 avand in vedere ca ai marginea cromata la comenzi.

    Nu iti functioneazac omenzile, iluminarea comenzilor functioneaza ? Padelele nu o sa reusesti sa le faci functionale sub nici o forma.
     
  5. vasi007 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2015
    Locație:
    ROVINARI
    Masina:
    A4,2.0,2007
    Nu functioneaza luminile si nici comenzile.
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Trebuie dat jos volanul, examinate mufele/cablajele, spira si eventual relocate cateva fire in alte pozitii. Sau schimbat ce trebuie pentru a deveni functional (fara padele,bineinteles). Citeste topicul acesta, este explicat cum se face asta si de ce ai nevoie.
     
  7. vasi007 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Oct 2015
    Locație:
    ROVINARI
    Masina:
    A4,2.0,2007
    In weekend am sa demontez volanul, revin cu cateva poze pentru mai multe informati. Merci.
     
  8. danutzuc 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2015
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant, 2.0 TDI BPW, 2005
    Salut
    Cred că și eu am pățit aceeași păcăleală. Am volanul în 3 spițe cu comenzi, am spira cu 12 pini dar la montaj mi s-a spus că îmi lipsește acel cablaj. Mă puteți ajuta va rog cu un cod al lui sau cum îl pot găsi? Mulțumesc
     
  9. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    audia3 Salut. Ce cod are modulul de coloana a volanului ? ce terminatie R sau Q ?


    vasi007 Salut.
    Verifica cu o scanare VAG COM daca ai calculator de coloana a volanului cu terminatia R sau Q. Apoi daca da, seteaza cu programul (daca te pricepi si daca ail ai) setarile pentru activarea comenzilor de pe volan. Apoi dai airbag-ul jos desfaci mufa galbena de la asirbag si spira si vezi daca cablul are mufa neagra pentru partea de comenzi a volanului si daca spira evident are 12 pini (2 randuri de pini a 6 pini). Nu uita ca inainte sa dai airbag-ul jos sa deconectezi baterie. Verifica aceste lucruri fa niste poze eventual la cablul de airbag (cel cu mufa galbena) si la spira de volan si revin-o cu un raspuns. Bafta!!!


    danutzuc

    4F0 971 589 A
    4E0 971 589 A
    Gaseste la aceste doua coduri cablul de la airbag dual stage (B7) care are mufa pentru comenzile de la volan. Verifica sa ai calculatorul de coloana a volanului cu terminatia R sau Q ca fii 100% sigur ca totul functioneaza. Bafta.
     
  10. danutzuc 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2015
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant, 2.0 TDI BPW, 2005
    Mulțumesc,
    Încerc să caut după codurile respective. Calculatorul are Q la sfârșit, deci asta ar fi ultima piesă din puzzle. :)
     
    Tzt Ionut apreciază asta.
  11. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Atunci este bine. acum verifica cablul de la airbag si verifica pinii de la spira.
     
  12. danutzuc 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2015
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant, 2.0 TDI BPW, 2005
  13. solidus snake

    solidus snake 6th Gear Member

    Înscris:
    17 Apr 2016
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    Audi a4 b6 131 cp AVF 2004
    Acum merg comenzile? totul ok?
     
  14. danutzuc 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Iun 2015
    Locație:
    Satu Mare
    Masina:
    Audi A4 B7 Avant, 2.0 TDI BPW, 2005
    Merg rotițele, nu funcționează butoanele Mode și Voice. De la Voice nici nu am pretenții, dar la Mode ori nu am codat ceva bine, ori nu știu eu la ce se folosește...
    Ce am găsit că ar trebui să facă:
    "Button: Mode
    Source: All
    Press - Switches between audio source controls and cell phone's phonebook".
    Eu mă așteptam să comute de pe radio pe CD sau SD card player sau pe telefon, dar poate nu am înțeles eu bine.
    Momentan sunt mulțumit de rezultat.
     
  15. Nefuziroza 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Ian 2013
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    Audi A4, 2.0 TDI, 2006, BPW
    Am o rugăminte: mi s-a dus un senzor din spatele volanului care măsoară unghiul de rotire al volanului (și s-a aprins ESP în bord și, uneori, intră aiurea ESP în funcțiune). Am înțeles ca trebuie sa schimb BANDA VOLAN. As avea nevoie de cod la piesa asta. Mulțumesc.
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Spirala volan se numeste si o comanzi dupa seria de sasiu.
     
    Nefuziroza apreciază asta.
  17. alin1971 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2015
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    AUDI A4 2.0 TDI 2005
    Salutare , eu nu stiu pana la urma care cod este bun pt. spira volan cu comenzi ( am cumparat un volan s-line cu comenzi ).
    Pe un site american am gasit 4E0-953-541-B si cu toate instructiunile de montaj, pe site-urile de vanzari de la noi, am gasit pe cineva care zicea ca suporta comenzi pe volan cea cu codul 4E0-953-541-A.
    Stau cu volanul de juma de an si vroiam sa-l montez.
    Stiu ca control module trebuie sa fie 8E0-953-549-R si mufa 4E0-972-133, dar spira nu stiu si nu vreau sa ma pacalesc, ca romanasii nostrii zic ca merge si e OK, iar dupa ce vezi ca nu e OK, nu vor sa-ti dea banii inapoi.
    Merci
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Cu spira e relativ mai simplu decat cu celelalte componente, trebuie sa aibe obligatoriu 12 pini .
    Ca trebuie ajustata o catare la o mufa sau altceva, e chestie de finete care se poate face, neexistand repercursiuni asupra functionalitatii.
    Codul s-a schimbat din cel cu A in cel cu B, deci ar fi compatibile ambele daca au 12 pini.
     
  19. alin1971 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2015
    Locație:
    BUCURESTI
    Masina:
    AUDI A4 2.0 TDI 2005
    Dar am mai gasit la cineva de vanzare spira cu codul 8E0953541D. El zice ca e buna pt. B7, dar am gasit pe google ca se potriveste la VW Phaeton, Porsche Cayenne, A4 B6, A8 D3. Nu vroiam sa ma pacalesc cu ea, ca nici nu mai vad banii inapoi
    Si vad ca are 12 pini

    Altcineva zicea ca cele cu 4E0 sunt de la A6, iar cele cu 8E0 sunt de la A4, dar nu stiu daca bate campii :))
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da, 4E0 este A6 si 8E0 este A4 insa asta nu inseamna ca piese cu cod de A4 nu sunt montate pe A6 (evident pastrandu-se codul de A4) si piese de A6 (cu cod de A6) nu sunt montate pe A4.
    Toate variantele de mai sus de spire sunt OK, cu cateva observatii:
    - nu ne-ai aratat ce volan vrei sa montezi.
    Cele 2 spire au mufele de conexiune si in fata si in spate diferite intre ele pentru ca volanele sunt generatii diferite.
    Si acum discutam de ce tip de volan montezi. Daca vad bine tu ai B7 si vrei sa montezi volan de B7.
    Daca e corect, asta inseamna ca tie iti trebuie spira cu 4E0. Cea cu 8e0 o poti monta insa nu o poti mufa decat daca schimbi 2 mufe din cablaj.
    Simplu? :)
     
  21. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Alin, ai atasat toate modelele la care spira cu codul 4E0953541B este compatibila.In schimb dupa codul 8E0953541D Etka nu a returnat niciun rezultat.
     

Distribuie pagina asta